Kendinizle nasıl konuşuyorsunuz? Olumlu bir iç ses geliştirmenin yolları

Kendinizle nasıl konuştuğunuza dikkat ediyor musunuz? Kalbinizden kulaklarınıza doğru içsel bir yolculukla zihninize ulaşan sesler, size ne söylüyor? Ruhunuzu şefkatle sarıp sarmalıyor mu yoksa sizi eleştiri bombardımanına tutup olumsuz duygular deneyimlemenize mi neden oluyor? Olumlu bir iç ses, motive olmanıza, iyi hissetmenize, kendinize güvenmenize yardımcı olan bir konuşma biçimiyken; olumsuz iç ses hayal kırıklıkları yaşamanıza, hayata karşı negatif bir tutum geliştirmenize ve kendinize acımasız davranmanıza neden olabilir. Bu nedenle kendinizle nasıl konuştuğunuza dikkat etmeniz ve size iyi gelen bir iç ses geliştirmek için çaba harcamanız gerekir. Peki, nasıl? “Kafanın içinde kendi kendine konuştuğundan daha fazla kimseyle konuşmayacaksın. Kendine iyi davran.” sözünü kulağınıza küpe ederek…

Yaşamınızın ilk yıllarından itibaren kendinizle yapıcı bir konuşma biçimi benimsemediyseniz, pozitif bir iç ses geliştirmek zor görünebilir. Ancak, kendinizi besleyebileceğiniz; cesaretlendirebileceğiniz, şefkatle benliğinizi kucaklayabileceğiniz ve öz sevginizi, öz güveninizi yükseltebileceğiniz bir ton yakalayabilirsiniz. Şunu unutmayın; kendi kendine konuşma sizin içsel diyaloğunuzdur. Bilinçaltınızdan, düşüncelerinizden, inançlarınızdan, fikirlerinizden, duygularınızdan, sezgilerinizden etkilenir ve tüm bunları etkileyebilir. Cesaret verici olabildiği gibi yıkıcı, üzüntü verici de olabilir. Bu nedenle hangi tarafta olmak istediğinize karar vererek o yönde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Pozitif bir iç ses geliştirerek yaşamınızı iyileştirmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken kendinizin ve yaşamın olumlu yönüne sıkı sıkıya tutunmaktır. Kendi kendinize nasıl ‘doğru’ bir şekilde konuşabileceğinizi öğrendiğinizde yani olumlu bir iç sese sahip olduğunuzda; daha canlı hissedebilir, yaşam doyumunuzu artırabilir, hem zihinsel hem fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir, stres ve kaygıyı yönetme konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Araştırmalar, olumlu bir tonda kendi kendine konuşan kişilerin sorunları çözmede, farklı ve yaratıcı düşünmede ve zorluklarla başa çıkmada daha verimli olduklarına dikkat çekiyor. Ayrıca, güzel haber şu ki biraz zaman ve doğru pratiklerle pozitif bir iç ses geliştirebilir, yaşamınızın her alanını iyileştirebilirsiniz. Çalışmalar, küçük çocukların bile olumsuz kendi kendine konuşmayı düzeltmeyi öğrenebileceğini gösteriyor. İşte olumlu bir iç ses geliştirmenize ve kendi kendinizle ruhunuzu, zihninizi, bedeninizi besleyici bir şekilde konuşmanızı sağlayacak adımlar:

Olumsuz iç ses tuzaklarınızı fark edin

Belirli senaryolar, kendinizden şüphe duymanızı artırabilir ve daha olumsuz iç konuşmalara yol açabilir. Örneğin, iş yerinde yaşadığınız olaylar, duyduğunuz eleştiriler veya karşılaştığınız belli başlı olumsuz durumlar içinizdeki olumsuza odaklanmayı seven o sesi tetikleyebilir.  En olumsuz kendi kendine konuşmayı ne zaman deneyimlediğinizi saptamak, bir sonraki hakkında tahminde bulunmanıza ve hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Mizah ile gücünüzü toplayın

Kahkaha, stres ve gerginliği gidermeye yardımcı olarak kendinizle olumsuz konuşmaya başlamadan önce sizi durdurabilir. Sevimli hayvan videoları, komik kesitler, sit com veya stand up şovları zihninizi olumsuzluklardan uzaklaştırarak daha pozitif bir tutumda kalmanıza yardımcı olabilir.

Etrafınızı pozitif insanlarla çevreleyin

Fark etseniz de etmeseniz de çevrenizdeki insanların bakış açısını ve duygularını özümseyebilirsiniz. Buna negatiflik ve pozitiflik de dahildir, bu yüzden mümkün olduğunca bardağın dolu tarafını görmeyi başaran kişilerle çevrenizi sarabilirsiniz.

Olumlamalardan faydalanın

Olumlamalar, pozitif bir iç ses geliştirmenize yardımcı olacak en güçlü araçlardır. Kendinize ne söylerseniz, ona inanmaya başlarsınız. Yeteneksiz olduğunuzu dile getirirseniz, öyle hisseder, öyle davranırsınız; ancak kendinize ne kadar başarılı, yaratıcı, sevgi dolu olduğunuzu söylerseniz hepsini gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Hangi tür olumlamalara ihtiyacınız olduğunu bulmak, iç dünyanızda kısa bir yolculuğa çıkmak için kendinize önce şunları sorun:

Nasıl hissediyorum?
Aklımda ne var?
Hayalim ne?
Neye inanıyorum?
Kendimi nasıl destekleyebilirim?

Daha sonra en çok duymaya ihtiyacınız olan ve en güçlü destekçiniz olan ‘kendinizden’ duyduğunuzda size iyi hissettirecek, içinizdeki gücü, inancı, sevgiyi açığa çıkarmanızı sağlayacak söylemleri bulabilirsiniz. Besleyici ve olumlu bir iç sesin söylemlerine örnek olarak şunları da tekrarlayabilirsiniz:

Kendimi önemsiyorum ve seviyorum.
Sağlığım benim için önemli.
Kendime inancım tam.
Geleceğime güvenle bakıyorum.
Sahip olduğum her şey için minnettarım.
Güvendeyim ve seviliyorum.
Yaratıcı ve yetenekliyim.
Gelişmek için kendime izin veriyorum.
Umutluyum.
Kalbim bana rehberlik ediyor.
Öğrenmeye devam ediyorum.
Kendime ve çevreme karşı sevgi doluyum.

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Uplifers (@uplifers)’in paylaştığı bir gönderi


Tüm bunları tekrarlarken ve olumlu iç sesi geliştirmek için pratiklerinizi yaparken şunu da unutmayın; yıllarca bilinçaltınızda yabani otlara benzer bir bahçe yetiştirdiyseniz bir günde her yeri taze çiçeklerle kaplayamazsınız ama ne kadar çok çaba ve zaman harcarsanız yabani otları o kadar kolay temizleyebilirsiniz. Capcanlı, renkli ve sevgi dolu bir bahçeyi hak ediyorsunuz…

İlginizi çekebilir: Yargılayıcı iç sesinizi dönüştürün: İçinizdeki düşmanla dost olma zamanı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!