Kendinizi daha çok sevmeye başladığınızda başınıza gelen 7 harika şey

“Kendinizi sevin, kabullenin, affedin ve kendinize iyi davranın. Bunlar olmadan, insan birçok muhteşem şeyin kaynağından yoksun olur.” -Leo F. Buscaglia

Dünyada insanın kendisine duyduğu sevgiden daha büyük bir sevgi yok. Ancak bazen birçoğumuz bunu unutuyoruz, farkında olmadan hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz. Aynaya baktığımızda geçmişteki başarısızlıkları, hayal kırıklıklarını, yanlış kararlarımızı görüyoruz ve kendimizden uzaklaşıp, tüm bunları yapan kişiye öfke besliyoruz. Oysa hayatta herkesten uzaklaştığınızda yine kendinizle kalırsınız ve bu kişiden ne kadar kaçabilirsiniz ki? Bunun yerine siz kendinizi daha çok sevmeye başladıkça, etrafınızdakileri de daha çok seversiniz. Neden mi? Çünkü insan kendi içinde ne varsa, etrafındakilere de onu verebilir. Sizin içinizde daha fazla sevgi varsa, başkalarına da daha fazla sevgi verebilirsiniz. İşte kendinizi daha çok sevdikçe, başınıza gelecek 7 muhteşem şey:

1. Hayatınızın sorumluluğunu daha fazla hissetmeye başlarsınız

Her zaman başka bir seçeneğiniz daha var. Korku, suçluluk, utanma yüzünden kötü seçimler de yapsanız, zayıf kararlar da alsanız her zaman bir çıkış yolu mutlaka vardır. Bu yüzden başkalarını memnun etmeyi, sizin ilginize layık olmayan kişilere yardımcı olmayı veya sizi mutlu etmeyen şeyleri yapmayı bırakın. Kendinizi daha fazla sevdiğiniz zaman, kendi isteklerinizin ve ihtiyaçlarınızın önemini fark edip onları tatmin etmek için her zaman bir seçeneğiniz olduğunu görebilirsiniz.

2. İlişkiler konusunda daha güçlü sınırlar çizebilirsiniz

Kendi isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşıladıkça, kendinizi daha güvende hissetmeye başlarsınız. Bu durum romantik ilişkilerinize de yansır. Yanlış kişilerle sevgili olup zaman kaybetmeyi bırakır ve romantik açıdan daha güçlü adımlar atmayı öğrenirsiniz. Bunun güzel yanı da aşk konusunda yıllarca mücadele ettikten sonra hayatınızın aşkını daha kolay bulabilirsiniz. İlişkiler konusunda kendinize daha güçlü sınırlar çizdikçe, kendinizi güçsüz hissedip yanlış kişilerin peşinden gitmeye bir son vermiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Hızlı değişim dönemlerine ayak uydurmak için kendinize sormanız gereken soru: “Ben yaptıklarımı seviyor muyum?”

3. Başkalarından onay beklemeyi bırakırsınız

Kendini sevmenin ve kendine saygı duymanın belki de en özgürleştirici yanı, onay beklemekten kurtulmak. Siz kendinizi sevdikçe, başkalarının sizi ne kadar sevdiği veya onayladığı hakkında endişelenmekten kurtulabilirsiniz. Böylelikle kendinize daha özgür bir alan yaratmış olursunuz. Kendi onay ve kabullenme mekanizmanızı kurduğunuz zaman, hayatınızı başkalarının değil kendi değer yargılarınıza göre biçimlendirmeyi öğrenmiş olursunuz.

4. Daha cesur ve bilinçli kararlar alabilirsiniz

Kendinizi sevmek, hiçbir işinize yaramadığı halde tuttuğunuz şeylerden kurtulmanızı ve olgunlaşmanıza yardımcı olacak şeyler için alan açmanızı sağlar. Kendinizi gerçekten sevdiğiniz zaman, kendinize zarar vermek yerine onu onurlandıracak daha cesur kararlar alabilirsiniz.

5. Kendiniz olmaktan keyif almaya başlarsınız

Kendinizi yalnız hissetmemek adına tüm gününüzü doldurduğunuz buluşmalardan kurtulun. Size kendinizi iyi hissettirmeyen bir erkeğin veya kadının kollarına koşmaktan vazgeçin. Bunun yerine sevdiğiniz şeyleri yapmaya gayret edin. Kendinizle yeniden derin bir bağ kurduğunuz zaman, yalnız kalmanın hiç de korkutucu bir şey olmadığını görebilirsiniz. Kendinizi sevdikçe, kendi kendinizle olmaktan ne kadar keyif aldığınızı hissedebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ruhunuzu beslemek ve kendinizi iyi hissetmek için uygulayabileceğiniz 7 adım

6. Kendinizle daha güçlü bir ilişki kurabilirsiniz

Kendinizle daha fazla vakit geçirdikçe, daha derin bir bağ kurmaya başlarsınız. Başkaları size mutluluk vermiyorsa kendi kendinizin sevgilisi, arkadaşı, yanında en güvende hissettiği yakını olmaya başlarsınız, kendinize daha çok inandığınızı fark edersiniz. Kendinizi daha çok severek, kendinizle kurduğunuz ilişkiyi derinleştirin. Kendinizle kurduğunuz ilişki ne kadar çok gelişirse, o kadar güçlenirsiniz.

7. Mutluluğu ilişkilerde aramaktan vazgeçersiniz 

Kendinizi sevmek, mutlu olmak için bir başkasına ihtiyacınızın olmadığını fark etmenin en etkili yoludur. Mutlu olmak için ihtiyacınız olan tüm sevgi, sizin içinizde mevcut. Mutluluk bir başkasında, gelecekte veya uzak diyarlarda değil, sizin içinizde. Bunu görmek için sadece baktığınız yeri değiştirmeniz ve kendinizi sevmeniz yeterli. Kendinizi sevdikçe ve kendinizle mutlu oldukça, umutsuzca romantik bir ilişki aramaktan vazgeçersiniz ve mutlu olmak için bir başkasına ihtiyacınız olmadığını fark edersiniz.

Kaynaklar:
TinyBuddha
Purposefairy

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!