Kendinize olan güveninizi artırmanın formülü

İster küçük bir dükkan sahibi olun, ister büyük bir holdingin yönetimininde olun; kendinizden şüphe duyuyorsanız tehlikeli bir yol girmiş olabilirsiniz. Bu sizi karanlığa çeker, geri kalmanıza neden olur. den şüphe duymak kişiyi karanlığa çekiyor, geri kalmasına neden oluyor. Öyle ki bu durum psikolojik bir sendrom haline bile gelebilir. Impostor sendrom veya kimlik hırsızı sendromu denilen bu psikolojik safhada, hayattaki yeteneklerimizin ve sağladığımız katkıların gerçek mi yoksa numaradan mı olduğunu sorgulamaya başlarız.

Kendinizden şüphe duyma duygusunu ortadan kaldığınızda ise sahip olduğunuz yeteneklerin daha çok ortaya çıkmasını, başarınızın pekişmesini ve liderlik yolunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer siz de kendinizden şüphe duyuyorsanız, işte bunun önüne geçmenizi sağlayacak birkaç formül:

1. Olumsuz düşünmeyi bırakın ve biraz pozitif olun

Yakın çevrenizi, arkadaşlarınızı, ailenizi gözden geçirin. Bu biraz zor olabilir ancak sizi polumsuz düşünmeye sevk eden ve kendinize olan güveninizi aşağıya çeken kişileri belirlemenin vakti geldi. Pozitif olmaya çalışın. Başkalarıyla etkileşiminize pozitif bir neşe katın. Yeni bir projeye başlarken, bir işi bitirdiğinizde bunun keyfini ve heyecanını tadın. Hayatınızdaki sorunlara odaklanmayı bırakıp çözümlere odaklanın.

İlgili yazı: Kırmızı rujun özgüvenimize olan etkileri

2. Vücut dilinizi ve görüntünüzü değiştirin

Duruş, gülüş, göz teması ve konuşma tarzınız devreye giriyor. Sadece omuzlarınızı geriye atıp daha dik durmak bile karşınızdaki kişide kendine güvenen bir izlenim yaratmanızı sağlar. Yüzünüze ufak bir gülümseme kondurun. Gülümsemek sadece sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, etrafınızdaki başkalarının da kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar. Karşınızdaki kişiyle konuşurken onun ayakkabılarına değil, gözlerine bakın. Bununla birlikte tane tane konuşmaya özen gösterin. Araştırmalar yavaş ve tane tane konuşan kişilerin daha fazla kendine güvendiğini ve kendine güvenen bir izlenim verdiğini söylüyor.

İlgili yazı: Özgüveninizi yükseltmek için her gün bunları yapmaya özen gösterin

3. Başarısızlığı kabullenmek yerine kafanızın içindeki negatif seslerden kurtulun

Hiçbir zaman vazgeçmeyin, hiçbir zaman başarısızlığı kabul etmeyin. Her şeyin bir çözümü olduğuna göre neden siz pes ediyorsunuz? Büyük zorluklar karşısında başarılı olmak, kendinize olan güveninizi pekiştiren en önemli şeylerden biridir. Kendine güvenmemenin yarattığı negatif düşüncelerin hiçbir zaman sonu gelmez. Zihninizin içinde bu negatif düşünceleri tekrar duyduğunuzda, hemen pozitif bir cümleye dönüştürün ve bunu aklınızda tutun.

İlgili yazı: Kendine güvenen çocuklar yetiştirmek için etkili öneriler

4. Hazırlıklı olun

Kendi alanınızla, işinizle, birkaç saat sonra yapacağınız sunumla ilgili olarak bir sonraki hedefiniz neyse, buna için hazırlıklı olun. Eğer kendinizi hazırladıysanız ve bunu destekleyecek bilgiye sahipseniz, kendinize olan güveniniz ortaya çıkacaktır.

5. Zor zamanlar için bir liste yapın

Hayat birçok mücadeleyle dolu ve kendimize olan güvenimizi korumakta zorlandığımız zamanlar da oluyor. Böyle zamanlar için hazırlıklı olun. Şükrettiğiniz şeylerin ve gurur duyduğunuz şeylerin birer listesini yapın. Listeyi tamamladığınızda buzdolabının üstüne, çalışma masanızın görünür bir yerine, banyodaki aynanın yanına veya gözünüzün önünde olan bir yere koyun. Böylelikle hayatta aslında ne kadar güzel şeylere sahip olduğunuzu hatırlamış olursunuz. Kendinize güveninizin azaldığını düşündüğünüz zamanlarda, bu iki listeye tekrar dikkatlice göz atın.

Kaynaklar:
Thrive Global
Inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!