“Kendiniz için kaliteli zaman”: Ruhunuza, zihninize ve bedeninize nefes aldıracak rutinler

Zamanın çok hızlı aktığı, gündemin hızına yetişmekte zorlandığımız bir dönemden geçiyoruz. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının ülkemizde de kendini göstermesiyle gözümüzü ve kulağımızı haberlerden alamaz olduk. Kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabilmek ve gerekli önlemleri alabilmek için gündemi takip ediyor olmak gerekiyor; ancak ruhsal sağlığınız için içinize dönebileceğiniz, kaliteli zaman geçirebileceğiniz ve gerçekten nefes alabileceğiniz molalar vermek de bir o kadar önemli. 

Stresten biraz uzaklaşmak, zamanınızı gerçekten yapmak istediklerinize ayırmak, aynı zamanda ruhunuza ve zihninize nefes aldırmak isteyenler için önerilerimiz şu şekilde:

Besleyici ve keyifli bir kahvaltı

Faydaları ve gerekliliği sağlık ve beslenme uzmanlarınca tartışıladursun; uzuuun bir kahvaltı keyifli bir güne belki de en çok yakışan şey! Diğer yandan bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gereken şu günlerde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin kaynaklarını almaya özen göstermek ve güne kahvaltıyla başlamak da hiç fena fikir değil. 

Yoğun iş günlerinde koşturmaca ya da beslenme tercihleri nedeniyle genellikle atladığımız bir öğün olan kahvaltı, evde kaldığımız günlerde mutluluk verici bir aktiviteye dönüşebiliyor. Bedeninize ve ruhunuza olan pozitif etkileri de cabası.

Kaliteli “ben” zamanı: Teknoloji & sosyal medya detoksu

Gündem, işler, çoğu zaman da alışkanlıklarımız nedeniyle teknoloji ve sosyal medya hayatımızın merkezinde. Ne var ki sosyal medya, zamanımızın çoğunu biz farkına bile varamadan tüketen ve zihnimizi yoran bir etken. Diğer yandan her bilgiyi anlık olarak almamız da gerekmiyor. Kendinize ayırdığınız zamanı daha kaliteli şekilde değerlendirmek biraz ara verip dinlenmek ve bu süreçte zihninizi gerçekten arındırmak için tüm günlük bir sosyal medya detoksuna ne dersiniz?

Böylece “görmeseniz de olur” diyebileceğiniz her şeyden uzaklaşabilir; sosyal medyanın üzerimizde yarattığı gelişmeleri kaçırma korkusu FOMO, kıyaslama, kıskançlık gibi pek çok negatif etkiden ve gündemin ağırlığından da uzaklaşıp gerçekten nefes alabilirsiniz.

Cildinizi ihmal etmeyin: Profesyonel spa merkezi kalitesinde bir bakım 

Vücudumuzu, zihnimizi, ruhumuzu dinlendirip, belki de dış etkenlere en çok maruz kalan cildimizle ilgilenmeden gerçek bir bakım rutinin tamamlandığını söylemek pek de doğru olmaz. Diğer yandan temiz ve bakımlı bir cilt, sağlıklı bir görünümün de olmazsa olmazı. Düzenli olarak uygulayabileceğiniz günlük cilt bakım rutinini sırasıyla cildinizi temizledikten sonra cilt tipinize uygun tonik, serum ve maske uygulamak olarak listeleyebiliriz.

Günlük bakım rutininde günün “arınma ve dinlenme” fazı olan akşam saatlerinde cilt bakımı için önerimiz FOREO UFO’nun “Call It a Night” maskesi. Ginseng içeriğiyle yoğun canlandırma sunan ve yaşlanma karşıtı etki sağlayan Call It a Night, zeytin yağı içeriğiyle de cildi derinlemesine besliyor. Yorgun cildi anında canlandırırken, ipeksi bir his bırakıyor.

Güzellik ve cilt bakımında devrim yaratan İsveç Markası FOREO tarafından sunulan dünyanın ilk akıllı maske terapisi FOREO UFO, saniyeler içinde etkili bir maske deneyimi sağlamak için geliştirilmiş dermal teknolojilerini Kore’nin seçkin maske formülleriyle birleştiriyor. Peki neden FOREO UFO?

  • FOREO UFO, kriyoterapi ve termo terapiler ve T-sonic titreşimler sayesinde içerikler cilde çok daha iyi nüfuz ediyor; böylelikle aktif maskeler evde yapılan doğal maskelerden ve kağıt maskelerden daha etkili bir bakım sunuyor.
  • UFO’nun teknolojisi sayesinde, maskenin içeriğinde yer alan Ginseng ve Zeytin yağı cildin daha derinlerine, daha etkili bir şekilde ulaşıyor.
  • Call It a Night maskesi uygulanırken kullanılan kırmızı led ışık cildin kolajen üretimine ve daha genç bir görünüm kazanmasına yardımcı olurken; termoterapi teknolojisi cilde uygulanan bakım ürünlerinin emilimini artırarak ciltteki kan dolaşımını hızlandırıyor.
  • FOREO UFO’nun T-Sonic Titreşim teknolojisi, LED ışıkların ve ürünün içeriğinin cilde iyice nüfuz etmesine yardımcı olurken, kan dolaşımını hızlandırıcı ve rahatlatıcı bir etki sağlıyor.
  • Akıllı telefonunuzdaki FOREO uygulaması ile eşleştirerek kullandığınızda UFO, her maskeye özel bir terapi sunuyor.

Call It a Night’ı yorucu bir günün ardından cildinizi rahatlatmak ve yatıştırmak için her gece yatmadan önce kullanabilirsiniz.  En üstün kalitede bitki ve meyve özleri ile formüle edilen FOREO UFO aktif maskelerin Paraben, Fenoksietanol, Silikon, Disodiyum EDTA ve Mineral Yağ içermediğini de ekleyelim.

Yeşilin iyileştirici gücü: Bitkilerinize zaman ayırmak

Baharın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı bu günler, evinizdeki bitkilerle ilgilenmek için de güzel zamanlar. Evinizdeki bitkilerin kuruyan yapraklarını toplayabilir, hazır zamanı da gelmişken büyüyenlerin saksılarını değiştirebilir ya da mevsimlik çiçekler ekebilirsiniz. Ektiğiniz bir tohumun sürgün vermesi ya da bir süredir baktığınız bir bitkinin yeni bir yaprak çıkarması, yalnızca bir günlük değil, uzun vadeli bir mutluluk kaynağı olacak.

Yaratıcılığınızı geliştirmek ve akışta kalmak için: Hobiler

Hobilerinize vakit ayırmak, yaratıcılığınızı beslerken keyifli vakit geçirmek için birebir. Keyif aldığınız bir aktiviteyle, para kazanma amacı gütmeden, sadece kendiniz için uğraşmak, “akışta kalmak” ve “anın tadını çıkarmak” için de oldukça etkili. Henüz bir hobi edinemediyseniz, fotoğraf çekmek, resim yapmak, yeni bir dil ya da enstrüman çalmayı öğrenmek gibi seçeneklerin yanı sıra Pinterest gibi ilham verici platformlardan farklı seçeneklerinizi de keşfedebilirsiniz.

Biraz kitap, biraz müzik…

Ekran ışıklarından uzak durmak ve bedeninizi uykuya hazırlayacak rahatlatıcı aktiviteler yapmak, dinlendirici ve kaliteli bir uykunun olmazsa olmazları. Günün son saatleri sakin bir müzik eşliğinde uzun zamandır okumak için beklettiğiniz kitabı okumak ya da biraz dergi karıştırmak için harika bir zamanlama.

Hoş kokuları ve sayısız faydalarıyla bitki çayları da bu dinlendirici molaya eşlik etmek için lezzetli  bir seçim olabilir. Özellikle mevsim değişikliği yaşadığımız, virüslerle ve salgınlarla savaştığımız bu dönemde bağışıklığınızı güçlendirmek için zencefil, zerdeçal, yeşil çay gibi bitki çayları demleyebilir; midenizi ve bedeninizi yormayan şifalı bir seçim yapabilirsiniz.

Ilık bir duş, meditasyon ve uyku

Aktif ama bir o kadar da dinlendirici aktivitelerle gün boyu ruhumuzu, bedenimizi ve zihnimizi besledikten sonra, sıra geldi yenilenip arınmaya. Dış etkenlerin tüm yüklerini üzerinizden atmak ve yeni güne pozitif enerjiyle başlamak için son önerimiz uyku öncesi ılık bir duş ve meditasyon. Ilık duş kaslarınızı gevşetip rahatlatırken, uykuya dalmanızı da kolaylaştırıyor. Meditasyon ise güne başlarken olduğu gibi günü sonlandırırken de kendinize dönmeniz ve rahatlamanız için harika bir araç.

Şimdiden iyi haftalar…

 

Bu içerik FOREO katkılarıyla hazırlanmıştır. FOREO UFO ile tanışmak için tıklayın.

Merve Uvut
Meraklı, detaylara takıntılı, ince işçiliğin hayranı. Merak etmekle kalmıyor; araştırmayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerini paylaşmayı seviyor. Uplifers'la birlikte yeni şeyler deneyimlemeye, öğrenmeye ve büyümeye devam ... Devam