Kendi güzelliğinin eşsizliğine inanan tüm kadınlara çağrı: #hilesizgüzellik

Hemen her gün gerçek dışı ve dijital araçlarla manipüle edilmiş güzellik imajlarına maruz kalan kadınların yüzde 70’i medya ve reklamlarda yeteri kadar temsil edilmediklerini düşünüyor*.

İşte kadınların yüksek sesle dile getirdikleri bu konuya dikkat çekmek için Dove ve Vogue Türkiye, el ele vererek #hilesizgüzellik projesine imza attı.

Güzellik kavramını, kalıp yargılar, dayatılan baskılar ve idealize edilmiş tanımlar çerçevesinde gören kadınları bu anlayıştan uzaklaştırmayı amaçlayan Dove’un bakış açısından aldığı ilhamla, Vogue Türkiye’nin Nisan sayısı modelsiz ve rötuşsuz olarak yayınlandı. 11 Nisan tarihinde, derginin Nisan sayısında bulunan bu rötuşsuz fotoğraflardan yola çıkılarak, Dove X Vogue #hilesizgüzellik konseptiyle bir sergi gerçekleşti.  Dove ile Vogue Türkiye, güzelliği ideal kalıpların ötesinde gören pek çok kadının hiçbir fotoğraf hilesi aracı kullanılmayan fotoğrafları ile reklam, pazarlama, moda dünyası ve kendi güzelliğinin eşsizliğine inanan tüm kadınlara #hilesizgüzellik çağrısı yaptı. Bu çağrıya, sinema ve müzik dünyasından Brigette Lundy-Paine, Şevval Sam, Derya Alabora, Aybüke Pusat, Kalben gibi ünlü isimler de fotoğraflarıyla destek verdi.  Bu proje aynı zamanda, Dove’un herkesi gerçek hayatlarında oldukları gibi resmetmek konusundaki global taahhüdünün bir parçasını oluşturuyor.  

Modelsiz ve Rötuşsuz ilk Vogue Türkiye

#hilesizgüzellik anlayışından yola çıkarak, Vogue Türkiye tarihinde ilk kez bir sayısını, modelsiz ve rötuşsuz yayınladı. Kendilerine özgü güzelliklerinin farkında olan pek çok kadının, filtre, edit, rötuş gibi hiçbir fotoğraf hilesi araçları kullanılmayan fotoğrafları Vogue Türkiye’nin Nisan sayısına damga vurdu. Moda dünyasının kalbinde yer alan Vogue Türkiye, yayın tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, özgüvenli kadınların en filtresiz halleri ile özel bir sayı hazırladı ve hem kendi sektöründeki diğer oyunculara hem kadınlara #hilesizgüzellik aynası tuttu. 

Kadınlardan destek!

#hilesizgüzellik projesi kapsamında Vogue Türkiye’nin çekimlerine katılan, Netflix’in ses getiren dizisi Atypical’ın iddialı oyuncusu Brigette Lundy-Paine, Şevval Sam, Derya Alabora, Aybüke Pusat, Kalben gibi ünlü isimlerin rötuşsuz fotoğrafları hem derginin Nisan sayısında hem de Dove X Vogue #hilesizgüzellik projesi kapsamında gerçekleştirilen sergide yer aldı. Dove’un hayata geçirdiği iki önemli kampanyanın baş mimarı olan kadınlar da Dove X Vogue #hilesizgüzellik projesini onurlandırdı. Geçen sene, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Benim Güzelliğim #RakamlarınÖtesinde diyen 11 bini aşkın kadının 7’si, sadece kampanyanın ikinci reklam filminde başrol üstlenmekle kalmadı, en gerçek hallerini yansıtan fotoğraflarıyla #hilesizgüzellik projesinin ilham kaynağı oldu ve hem dergi sayfalarına hem sergiye renk kattı. Projenin bir diğer ayağını da Dove’un Getty Images ve Girlgaze işbirliği ile dünya genelinde hayata geçirdiği Bana Benim Gibi Kadınları #Göster Projesi’ne (Project #ShowUs) Türkiye’den katılan kadınların rötuşsuz fotoğrafları oluşturdu. Dove’un kadınların medya ve reklam sektöründe tek tip ve gerçek dışı kadın imajları ile temsil edilme sorununa güçlü bir çözüm olarak tasarladığı bu stok görüntü arşivinde, 5000’i aşkın rötuşsuz fotoğraf yer alıyor. Bu arşive Türkiye adına katılan kadınların fotoğrafları, Vogue Türkiye’nin modelsiz ve rötuşsuz Nisan sayısı ile serginin özgüvenli kadınları arasında yer aldı.

Dove X Vogue “Hilesiz Güzellik” temalı sergide konuşan Dove Marka Müdürü Özge Acarbay şunları söyledi: Bizim Dove olarak amacımız, kadınları güzellik konusunda hissettikleri baskıdan kurtarmak ve kendilerini oldukları gibi sevebildikleri bir güzellik anlayışı yaratabilmek. Bu anlayışın temelinde ise gerçekçi olmayan ideal güzellik kalıplarına karşı durabilen ve kendi eşsizlikleri ile onur duyan özgüvenli kadınlar var. Biz sadece bu kadınlara görünür olma cesaretini vermeye çalışıyoruz, o nedenle gerek #RakamlarınÖtesinde kampanyamız gerek Bana Benim Gibi Kadınları #Göster projemizle yapmak istediğimiz, kendini olduğu gibi seven kadınları konuşturmak, onları görünür kılmak ve diğer tüm kadınlara ilham olmalarını sağlamak. Kadınların gücünün, medyadan reklam dünyasına ve markalar kadar sektöre de ışık tutacağına inanıyorum. Tam da bu yüzden, tek tip güzellik yargılarının ötesinde kendi gerçeklikleri ile var olan kadınlar ile birlikte tüm sektöre #hilesizgüzellik çağrısı yapıyoruz, bu çağrıda bizimle olan tüm kadınlara ve Vogue Türkiye ekibine teşekkürlerimi iletiyorum”.

Özge Acarbay Dove Marka Müdürü & Vogue GYY Seda Domaniç

Vogue Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Seda Domaniç ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Geçen sene Dove ile birlikte var olan güzellik ideallerini altüst etmek üzere çıktığımız yolda bu sene cesur bir adım daha attık. Hem #RakamlarınÖtesinde kampanyasına katılarak özgün mesajlarını paylaşan kadınlarla rakamlara meydan okumaya devam ettik hem de Dove’un siz, biz, hepimiz gibi olan kadınları görünür kılmak için hayata geçirdiği yeni projesi Bana Benim Gibi Kadınları #Göster’i desteklediğimizin altını çizdik. Moda sektörüne yön veren yayınlardan biri olarak, bizler güzelliğin ölçülerden bağımsız olduğuna, hilesiz, filtresiz duruşun özsaygımızı artırdığına inanıyoruz. Bu doğrultuda Dove markasının hilesiz güzelliği onurlandırdığı bu harekette olmak bizim için de gurur verici. Kapak çekiminden moda çekimlerine kadar tüm fotoğrafların rötuşsuz olduğu ve hiçbir modelin yer almadığı Nisan 2019 sayısı hepimiz için ayrı bir deneyim oldu. Yanımızda yer alan özgüven sahibi, normlara meydan okuyan ışıltılı kadınlara ve bu özel sayıda #hilesizgüzellik felsefesi ile bize eşlik eden Dove’a teşekkür ederim.

Şevval Sam

Doğal güzelliği ile yıllara meydan okuyan oyuncu ve şarkıcı Şevval Sam proje kapsamında şunları söyledi:Doğal olanın parmak izi kadar biricik olduğunu düşünüyorum. Kişiyi kendi yapan karakteristik defoları severim. Kimisine itici gelen bir kepçe kulak ya da kemerli burun bana estetik görünebilir. Belki önceliğim, güzellikten ziyade bakımlı ve sağlıklı olmak olabilir. Sağlıklı ve olgunlaşmanın peşinde olan bir zihin, tabiat, doğal beslenme ve sevdiği işi yapması, insanın yaydığı enerjiyi güzelleştirir”.

Derya Alabora

Ünlü oyuncu Derya Alabora Çocukluğumda ve genç kızlığımda güzelliğin bana gösterilen bir şey olduğunu zannediyordum. Sinemada, dergilerde, gazetelerde, kozmetik mağazalarında… Güzelliğin hep gösterildiği gibi olduğunu sanıyordum. Sadece başka insanların sahip olduğu bir özellik… Onca eziklikten, özgüvensizlikten, kendimi onca saklamaktan sonra öyle bir yere geldim ki, o gün nasıl biri olmak istiyorsam öyle biri oluyorum artık. Herkesin kalbi kadar, hissettiği kadar güzel olduğunu biliyorum artık” dedi.

Kalben

Son dönemin beğenilen seslerinden KalbenÇocukluğumda ve genç kızlığımda güzelliğin bana gösterilen bir şey olduğunu zannediyordum. Sinemada, dergilerde, gazetelerde, kozmetik mağazalarında… Güzelliğin hep gösterildiği gibi olduğunu sanıyordum. Sadece başka insanların sahip olduğu bir özellik… Onca eziklikten, özgüvensizlikten, kendimi onca saklamaktan sonra öyle bir yere geldim ki, o gün nasıl biri olmak istiyorsam öyle biri oluyorum artık. Herkesin kalbi kadar, hissettiği kadar güzel olduğunu biliyorum artık” dedi.

* Güzellik Kalıplarının Etkisi Araştırması- Dove ve Edelman Intelligence tarafından Aralık 2018 – Şubat 2019 tarihleri arasında Kanada, Fransa, Güney Afrika, Brezilya, Arjantin, Çin, Japonya, Hindistan ve Rusya’dan , 18-64 yaş aralığında 9,027 kadınla gerçekleştirilmiştir.

 

Dove Hakkında

Dove, ¼ nemlendirici krem ve hafif temizleyicilerin patentli bir karışımı olan Beuty Bar lansnmanı ile 1957 yılında Amerika’da faaliyete başladı. Dove’un mirası nemlendirme odağına dayanıyor ki bu gerçek Dove’u, Beauty Bar’dan öte bugün dünyanın en sevilen güzellik markalarından biri haline getirdi.

Kadınlar her zaman Dove’un ilham kaynağı oldu. Dove en başından beri, tüm kadınlara üstün bakım ürünleri sunmayı ve reklam kampanyalarında gerçek güzelliği onurlandırmayı ilke edinmiş bir marka.  Dove, güzelliğin herkes için olduğuna inanıyor. Dove için güzellik, bir kaygı değil özgüven unsuru. Dove’un misyonu, dünyanın her yerinde kadınların kendi dış görünüşleri ile olumlu bir bağ kurmalarını ve güzellikleri konusunda kişisel potansiyellerini fark etmelerini sağlamak.

Dove 60 yıldır, hayata geçirdiği kampanyalarla güzelliği dar kalıplarından çıkarmayı amaçlıyor. Dove Gerçek Güzellik Yemini ile Dove şunları taahhüt ediyor:

  • Kadınları, şeffaflık, çeşitlilik ve saygı unsurları gözeterek resmetmek. Dove, kampanyalarında farklı yaşlarda, farklı beden ölçülerinde farklı etnik kültürde, farklı saç rengi ve tarzındaki kadınları öne çıkarıyor.
  • Kadınları, hiçbir dijital fotoğraf hilesi kullanmadan gerçek hayatlarında oldukları gibi yansıtıyor ve tüm imajlar kadınlar tarafından onaylanıyor.
  • Dünyanın en büyük özgüven eğitim sağlayıcısı olarak, Dove Özgüven Projesi ile bedenleriyle barışmaları ve fiziksel özgüven inşa etmeleri yönünde gençlere destek oluyor. 

VOGUE Türkiye

Üç farklı yüzyılda dünya modasına yön veren VOGUE, bugün 19 ülkede milyonlarca okurun en sevdiği moda dergisi. Condé Nast Publications yayını olan VOGUE, 121 yıldır her biri tarihe geçen moda çekimlerine imza atıyor, moda sahnesinin yıldızlarını keşfediyor. Rehberliği moda, stil ve güzelliğin sınırlarını aşıyor, yaşamın her anında da devam ediyor. VOGUE okurları yeni yeme içme alışkanlıklarını, uluslararası yetenekleri, sıra dışı yaşam hikayelerini, müzik ve film dünyasını, dünya metropollerindeki sosyal hayatı da yine VOGUE’dan takip ediyor. VOGUE, okurlarına bir yaşam biçimi sunuyor. Ve bu sayede dergi dünyasındaki ulaşılamaz liderliğini koruyor. VOGUE ilk yayınlandığı günden bu yana temel üç prensibinden ödün vermiyor: Görsel şölen. Kadınları merkezine alan bir üslup. Seçici, özgün bir bakış açısı. VOGUE’un hikayesi kadınların hikayesi. Kazanılmış başarıların, keşfedilmeyi hak edenlerin, bilinmeye değer olanların, yaşamın ta kendisinin hikayesi. Her ay milyonlarca kadın VOGUE okuyor çünkü: VOGUE onlara bambaşka bir bakış açısıyla yeni bir dünyanın kapısını açıyor

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!