Kendi dayanıklılığını inşa et: Daha esnek olmak için uygulayabileceğiniz 3 yöntem

İşler zorlaştığında ne kadar dayanıklısınız? Zorluklara veya yüksek stres seviyelerine karşı dayanıklı olabilmek, sahip olunması gereken önemli bir beceridir ve neyse ki bu, doğru yöntemlerle geliştirilebilen bir şeydir. Daha esnek olmak için hepimizin atabileceği adımlar var, bu da öz saygımızı, mutluluğumuzu artıracak ve stres seviyemizi azaltacaktır.

1. Aksilikleri fırsat olarak görün

Bu, dayanıklılığın anahtarlarından biridir ama aynı zamanda çoğumuzun tökezleyeceği bir alandır. Bir şey planladığınız gibi gitmediğinde, havlu atıp her şeyden vazgeçmek istemenize neden olur mu? Öyleyse, bu aksilikleri fırsat olarak yeniden değerlendirmenin zamanı geldi!

Bunu, her aksilik yaşadığımızda bir düşünce günlüğü tutarak ve kendimize şu soruları sorarak yapabiliriz:

  • Baskı nedir?
  • Bana nasıl hissettiriyor? (Örneğin, kızgın, üzgün, çok kötü değil…)
  • Neden böyle hissetmeme neden oluyor?
  • Bu deneyimden öğrenebileceğim bir şey var mı?
  • Bunu nasıl fırsata çevirebilirim?

İleriye dönük her bir aksiliği gerçekten derinlemesine araştırmak, her birinden gelebilecek öğrenme veya büyüme fırsatlarını keşfetmenize yardımcı olacaktır. Sonunda, bu süreç hemen hemen otomatik hale gelecek ve her aksiliği bir fırsata çevirebilmek için düşünce günlüğüne bile ihtiyacınız olmayacak.

2. Güce dayalı hedefler belirleyin

VIA Enstitüsü‘ne göre herkesin farklı derecelerde 24 farklı karakter gücü vardır ve bunları kendi lehinize kullanmak stresi azaltabilir, mutluluğunuzu artırabilir, iş performansınızı artırabilir ve hatta özgüveninizi artırabilir.

Zayıf yönlerimize odaklanmakta o kadar iyiyiz ki, aslında oldukça harika insanlar olduğumuzu çoğu zaman unutabiliyoruz. Her gün karakterinizin güçlü yönlerine odaklanarak ve sizi aydınlatan hedefler üzerinde çalışarak biraz zaman harcayarak, zamanı geldiğinde bile geri dönmeyi kolaylaştırmaya çalışın.

3. Destekçilerinizi bulun

Direnç oluşturmak için doğru sosyal desteğe sahip olmak kesinlikle hayati önem taşır ve dirençli insanların her şeyi kendi başlarına yaptıklarına dair yaygın bir yanılgı vardır. Ancak bunun tersi çoğu zaman doğrudur! Dirençli insanlar, yardım istemek için ne zaman ulaşmaları gerektiğini bilirler ve bunu yapabilmek için doğru insan ağına sahiptirler.

Hayatımın en zor anlarından bazılarını yaşadığımda, devam etmemi sağlayan şeyin başkalarının desteği olduğunu gördüm. Hayatımda yaşadığım hemen hemen her zor deneyim için topluluk grupları buldum ve en zor zamanlardan geri dönmemi kolaylaştıran bu sosyal destekti. Bu yüzden, insanlarınızı bulun ve yardım için onlara ulaşmaktan korkmayın!

Bu, en yakın arkadaşlarınız, aile üyeleriniz, bir partneriniz veya benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluk olabilir. Onlarla konuşun, onlardan öğrenin, onlarla birlikte büyüyün. İleride hayatınızda karşılaşabileceğin sıkıntılar ne olursa olsun, doğru insanlarla çevrili olduğunda onlarla asla tek başına yüzleşmek zorunda kalmayacağınızı bilin.

Kaynak: Bex Spiller

İlginizi çekebilir: Dengeli empatinin incelikleri: Fazla empati bize zarar verebilir mi?

Görkem Bakkaloğlu Profesyonel Koç, Eğitmen
Yüksek lisans eğitimi İnsan Kaynakları Yönetimi olup, 10 yıllık kurumsal iş hayatında uluslararası şirketlerde eğitim ve gelişim, strateji ve performans yönetimi, yetenek ve kariyer ... Devam