Kazak ve örgü giysileri daima yeni gibi göstermenin püf noktaları

Sert hava koşullarına teslim olduğumuz bu kış, kazaklarımıza ve sıcacık örgü giysilerimize her zamankinden daha fazla bağlandık. Kış gardırobumuzun göz bebeği kazaklarımızı kaldırıp atmak yerine, bir sonraki kış yeniden giyebilmek için bazı basit tüyoları bilmek ve uygulamak yeterli. İşte kazak ve trikoların ömrünü uzatmanıza yardımcı olacak öneriler:

Yıkama talimatlarını önemseyin

Giysilerin iç kısmına dikilen ve çoğu zaman tenimize batıp kaşındırdığı için bizleri içten içe sinir eden yıkama talimatı etiketlerini mutlaka önemseyin. Çünkü doku ve ilmek sıklığı itibariyle koton bir tişörtle ya da poplin bir gömlekle aynı muameleyi yapmamanız gereken bu giysilerinizi kafanıza göre yıkamak, ömürlerinin maksimum 1 mevsim olması demektir.

Özellikle angora ve kaşmir gibi hassas kazaklarınızı makinada yıkamamaya özen gösterin. Bu gibi hassas giysileri ılık suda ve elde yıkamak en iyisidir. Ancak trikolar ve diğer kazakları çamaşır makinalarının hassas programlarında, maksimum 30 derece suda ve sıkma yapmadan yıkayabilirsiniz. Aksi halde kazaklarınızın simetrisi bozulabilir.

Alışılmış deterjanlardan vazgeçin

Kazak ve örgü giysileri yıkarken yapılan en büyük hatalardan biri de aşındırıcı özelliği olan kimyasal çamaşır deterjanları kullanmaktır. Bunu yapmak, kazakların dokusunu oluşturan ilmeklerin gevşemesine ve tüylenmeye yol açabilir. Kazaklarınızı ve örgü giysilerinizi yıkarken deterjan yerine hassas bebek şampuanlarını veya yumuşak formüllü sabunları kullanmak harika sonuç verecektir.

Hassas kazaklarınızı yıkarken bebek şampuanı kullanabilirsiniz
Hassas kazaklarınızı yıkarken bebek şampuanı kullanabilirsiniz

Eğer kazaklarınızın ve örgü giysilerinizin üzerine sinen kötü kokulardan şikayetçiyseniz bunun çözümü de çok basit: Kazaklarınızı yıkarken durulama suyuna 2 kahve fincanı beyaz sirke ekleyin. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz!

Nasıl kuruttuğunuza dikkat edin

Kazaklarınızı yıkadıktan sonra sertçe sıkmayın ve silkelemeyin. Bunun yerine yıkadığınız kazağı, fazla suyunu aldıktan sonra alttan hava alan bir yere düz bir şekilde serin. Çünkü örgü giysileri normal çamaşırları astığınız gibi asmak pek de iyi bir fikir değildir. (Özellikle kol ve yaka kısımlarının deforme olmasına yol açabilir)

 

Kaynak:

www.mnn.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Moda tarihi: 140 saniyede modanın geçmişine yolculuk

“Sneakers” : Popüler kültürün arzu nesnesi

Bu kış erkek modasına damga vuracak 5 parça

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!