“Sneakers” : Popüler kültürün arzu nesnesi

Sneakers (/ˈsniːkə/) sözlük anlamıyla spor veya rahat giyime uygun ayakkabı. Kendinize, çevrenize ve yakın moda tarihine bakacak olursanız bu tanımdan çok daha fazlası.

sneaker

Sneakers, modellerini en son apple cihazları gibi takip eden hayranları, top 100 oylama listeleri, yüzbinlerce dolar harcayan koleksiyonerleri ve belgeselleri ile popüler kültüre sonsuza kadar çıkmayacak şekilde kazındı. Artık sadece sporla değil, günlük stilin bir parçası, hatta ünlü markalar ve moda evleri sayesinde en “tasarım” parçası olarak yer edindiler. Son bir yıla kadar hiç spor yapmamış benim bile elimin altında dört farklı markanın altı çift sneaker’ı ve kendimce “en favori” markam var.

Son olarak CrossFit sneakerlarının mavisine ufak çaplı bir servet yatırmaya karar verince anladım, “sneaker dosyası” hazırlamanın zamanı geldi de geçiyor bile.

Sizler için, tüm zamanların en kült, en ikonik, en çok oy alan sneaker’larını derledim sevgili Uplifers okuyucuları. Belki beğendiklerinizi koleksiyonunuza katar ve düzenli spora başlarsınız, belli mi olur?

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Zeynep Cansoylu Samancıoğlu
Gündüzleri çok uluslu bir firmada kozmetik kanalı müşteri yöneticisi. Geceleri saç & cilt bakımı, moda, trendler, gezme, yeme ve içme yazan araştırmacı blogger. Doğal ... Devam