Kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak ve sizi motive edecek 7 insan tipi

Kariyerinizin öncesinde ya da kariyeriniz sırasında tanıştığınız insanlar gelecekte nasıl bir profesyonel olacağınız konusunda sizi şekillendirir. Eğer doğru insanlarla tanışırsanız bu kişiler sizin daha da başarılı olmanıza yardımcı olur, bunun yanında size imkan ve gelişim fırsatı sunarlar.

Peki sizi motive edecek bu figürler kimler? Onları nerede bulacaksınız? İşte kariyer basamaklarını tırmanırken size destek olacak o kişiler…

Kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak 7 insan tipi

1. Mükemmel patron

İyi patronlar ve kötü patronlar vardır. Kötü olanlar size gerçekten hiçbir şey öğretmezken başarılı olmanız için de uğraşmaz. İyi patronlar iyidir. Sizi motive ederler, takımı nasıl oluşturacağını bilirler ve sizi arkanızdan bıçaklamazlar. Ama mükemmel patron bambaşka bir hikayedir. Eğer hayatınız boyunca böyle bir patronunuz olduysa şanslısınız demektir. Çünkü bu kişiler kariyerinizin gidişini tümden etkileyebilir.

Mükemmel patron sizi kanatlarının altına alır ve başarılı olmanızı ister. Çalıştıkları yıllar boyunca öğrendikleri tüm tüyo ve numaraları sizinle paylaşırlar ve sizin en büyük destekçiniz olurlar. Hatta sizi ileride kendi yerine geçirmek için eğitirler. Mükemmel patronlar mükemmel öğretmenler gibidir; sizin üzerinizde iz bırakırlar. Eğer çevrenizde böyle biri varsa ondan her şeyi öğrenebilirsiniz.

2. Sadık arkadaşlar

Kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak 7 insan tipi

Mükemmel patronlar gibi gerçek arkadaşlar da az bulunur. Birlikte bara ya da maça gittiğiniz arkadaşlarınız vardır ama tüm sırlarınız, korkularınız ve gelecek planlarınız hakkında güvenebildiğiniz arkadaşlar nadir bulunan elmaslar gibidirler.

Böyle arkadaşlar patronunuz karşısında avantajlı olmanızı sağlamaz ama hayal kırıklıklarınızı bu kişilerle paylaşabilir ve böylelikle kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz. Öbür taraftan bu arkadaşlar yükselmeniz için size gereken tüm desteği verecektir. İş yerinde geçirdiğiniz korkunç bir günün ardından bu kişiler olayları çeşitli açılarda yorumlayarak doğru düşünmenize yardımcı olacaklardır.

3. Profesyonel kariyer rehberleri

Özellikle geçmişle kıyaslarsak günümüzdeki kariyer rehberleri paha biçilmez kişiler. Endüstriler her geçen gün değişiyor, ölüyor ve ışık hızıyla yeniden doğuyorlar. Sadece 10 yıl önce gelecek vadeden kariyerler yok olurken hiç düşünmemiş olabileceğiniz diğer endüstriler merkeze yükselebiliyor.

Profesyonel kariyer rehberleri sadece geleceği parlak kariyerler için size yardım etmez aynı zamanda lider olmak için tırmanmanız gereken basamaklarda size tavsiye verirler. Tabii burada da iyi ve kötü rehberler bulunuyor. Bu yüzden öncelikle iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak 7 insan tipi

4. Eski mezunlar

Eğer üniversite, meslek okulu ya da eğitim için herhangi bir yere gittiyseniz zengin kaynaklarınız var demektir. Burada tanıştığınız kişilerin bir kısmı mükemmel işlere sahip olurken çevreleri sayesinde sizin de network oluşturmanıza yardımcı olurlar. Bunun dışında okulunuzun mezunlar derneği de mükemmel bir kaynaktır. Çeşitli mezun etkinliklerinde bu isimlerle buluşup kendilerinden kariyer tavsiyeleri alabilirsiniz.

5. Aile

Ailenizden destek almak paha biçilmez bir durumdur. Aileniz bazı durumlarda sizi sizden daha iyi tanır ve kötü kariyer seçimlerine yakın olduğunuzu sizden daha önce görebilirler. Aranızda birkaç anlaşmazlık yaşanmış olsa bile tavsiye almak için ailenizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

6. Gönüllüler

Gönüllü organizasyonlarda çalışarak evsizlerin yemek ihtiyacını gideren ya da sahipsiz hayvanlara yardım eden birçok kişi var. Büyük iyilikler yapmanın yanı sıra gönüllü organizasyonlar sayesinde çevrenizi de genişletmeniz mümkün ve bu insanlardan bazıları kariyerinize dahi yardımcı olabilirler.

Böyle organizasyonlar sayesinde her zaman içerisinde bulunmak istediğiniz bir şirketin yöneticisiyle tanışabilir ve bu kişilerden size biraz zaman ayırmalarını isteyebilirsiniz. En sonunda birkaç arkadaş da edinmiş olursunuz.

7. Mentor

Patronunuz, iş arkadaşınız, arkadaşınız, barda tanıştığınız yabancı biri hatta komşunuz… Herkes mentor olabilir. Bu kim olduklarıyla ilgili değil, size ne önerdikleriyle ilgilidir.

Size tavsiyeyi veren bu kişi tüm zamanını yollarda geçirmeyi seçen bir gezgin olabilir. Ya da bambaşka bir sektörde çalışan biri bambaşka bir açıyla sizin durumunuza bakar ve mükemmel tavsiyesiyle yolunuzu doğrudan değiştirebilir. Mentorlar her yerdedir. Siz sadece ayrıcalıklar kapıyı çaldığında vereceğiniz cevaplara odaklanın yeter.

 

İlginizi çekebilir: Kariyer odağını geri kazanmanın 4 yolu

Kaynaklar:
wisebread.com
inc.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!