Kariyer yolunuzda yoga ile pozitife odaklanın

Hepimiz yaşamışızdır. Umduğumuz bir terfi umduğumuz zamanda gerçekleşmediğinde veya birden çok kez görüşmeye gittiğimiz pozisyon için inkan kaynaklarından aramadıklarında, birden negatif düşüncelere kapılıveririz. En basit örneği “Ben bu pozisyon için yetersizim.” düşüncesinin insanın aklına gelmesidir.

Kariyer yolunuzda yoga ile pozitife odaklanın
Olumsuz durumlar karşısında negatif düşüncelere kapılmamalıyız

Motivasyonumuzu apaçık aşağı çeken ve hedeflerimizden sapmamızı veya vazgeçmemizi sağlayan bu negatif düşünceleri detayıyla incelediğimizde aslında hep aynı başlıklardan kaynaklandığını görürüz. Aklımıza ilk gelen en popüler örnekleri bir sıralayalım:

-Yetersizlik düşüncesi: “Ben bu iş için yeterince donanımlı değilim, bu işi hak etmiyorum.”
-Beğenilmeme düşüncesi: “İnsan kaynakları konuşmamı ve sorulara verdiğim cevapları beğenmedi, ben kendimi iş görüşmelerinde beğenmiyorum.”
-Kendini değersiz görme düşüncesi: “Diğer adaylar benden çok daha üstündür. Benim donanımım onların çok daha altındadır. Bu işe kabul edilmek için yeterinde değerli değilim.”
-Diğer insanlar ne düşünür endişesi: “Terfi beklediğimi tüm iş arkadaşlarım biliyor. Bu terfiyi alamazsam hakkımda ne derler? Bana ancak bu pozisyona gelebilecek olursam saygı göstermeye devam ederler.”
-Aile, eş veya toplum baskısı: “Bu pozisyona kabul edilmezsem anneme, babama veya eşime söz verdiğim tatil planlarını gerçekleştiremem. Eşime mutlaka terfi hediyesi almalıyım, benden beklentilerini karşılamalıyım”

Kariyer yolunuzda yoga ile pozitife odaklanın
Negatif düşüncelerimizin yerini pozitif düşünceler almalıdır

Bu negatif algılama durumu, olaylar ile paralel olarak o derece düşüncelerimize işleyebiliyor ki, terfi alamadığımızda sinirlenip motivasyonumuzu kaybediyoruz ve hemen o güne kadar verdiğimiz tüm emeklerin boşa gittiği sonucuna varıyoruz. Gösterdiğimiz çabanın, çalıştığımız saatlerin ve en önemlisi edindiğimiz tecrübenin değerini azımsayabiliyoruz. Bu negatiflik ile öyle bir döngü başlıyor ki, neredeyse iş dışındaki hayatımızda da her şeyi negatif yönden yani değer görmediğimiz, kaybettiğimiz veya takdir edilmediğimiz gibi negatif yönlü düşünmeye başlıyoruz.

Peki bu noktada hayatımıza dışarıdan tarafsız olarak baksak ne görebiliriz? Sağlıklı olduğumuzu, bir işimiz olduğunu, çalışmayı çok sevdiğimizi, mutlaka başarılı olacağımızı, ailemizin yanımızda olduğunu, iyi arkadaşlarımızın olduğunu ve en önemlisi hayatımızın ve seçimlerimizin ne kadar büyük değerde olduğunu. Yani alamadığımız terfinin bir alternatifi olabileceğini, beklediğimiz pozisyonun farklı bir pozisyon ile değiştirilebileceğini ve en önemlisi tüm bu hayatta yüklendiğimiz negatif düşüncelerin pozitif görüş ile dönüştürülebileceğini.

Yoga hayata pozitif bakmanızı sağlayabilir

Kariyer yolunuzda yoga ile pozitife odaklanın
Yoga, hayata pozitif bakmanızı sağlayabilir

Yoga uygulamaları tam da bu noktada bizi etkiliyor. Yoga felsefesi birlik ve tek olma anlayışı ile hayata bakışınızda “çok üzülme” ve “çok sevinme” gibi uçları nötr kalmaya dönüştürmeyi, başımıza gelen tüm olayların sebep ve sonuçları olduğunu ve her zaman “Olabilecek olan en iyinin bizimle olduğunu” anlamayı ve akıl-beden-nefes üçlümüzü en pozitif şekilde kullanmamızı telkin ediyor. Yoga duruşları ise aslında günlük yaşantımızdaki bu pozitif düşünme gücümüzü, iyi olana odaklanma ve sabır ile ilgili beden ve zihin farkındalığımızı arttırıyor.

Kariyer yolunuzda yoga ile pozitife odaklanın
Yoga ile daha mutlu bir hayatınız olabilir

Eğer siz de negatif döngülerden kurtulamıyor ve hayatınızın kontrolünü kaybettiğinizi hissediyorsanız yoga ile tanışın, ve hayatınızdaki negatifleri pozitife dönüştürmeye odaklanın. Pozitif ve güzel olan herşey bir düşünce kadar yakınınızda.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Uykusuzluk probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak 10 basit yoga pozu

Yoga ile ön yargılardan arınmış bir ‘’siz’’ yaratmak için öneriler

Kendinize giden yolda, yılın farklı zamanlarında Hindistan yoga tatilini yapabileceğiniz yerler

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam