Kardiyo yoga nedir, nasıl yapılır?

Yoga, genellikle stres seviyesini düşürmek ve kendisiyle baş başa kalmak isteyen insanlar tarafından tercih ediliyor. Bu pratik, insan psikolojisine sunduğu pozitifliklerle anılsa da kardiyoyla birleştirildiği zaman hem sakinlik hem de yüksek tempo beklentisi olan insanlara hitap ediyor. Yoganın spiritüel özellikleriyle kardiyonun hareketli yapısı kombinlendiği zaman ortaya kardiyo yoga olarak bilinen aktivite çıkıyor. Kardiyo yoga, kardiyonun yüksek tempolu pozisyonlarıyla yoganın huzur verici asanalarını bir araya getiriyor. Bu yazımızda, kardiyo yoganın tüm detaylarını sizler için kaleme aldık.

Kardiyo yoga nedir?

Bir egzersiz kombinasyonu olan kardiyo yoga, sakinliği nabız artırıcı egzersiz pozisyonlarına entegre ediyor. Bu aktivite esnasında hem kardiyonun etkileri hem de yoganın özellikleri bir arada hissediliyor. Bu sayede, zihin rahatlatılırken günlük hareket ihtiyacı da karşılanıyor.

Yoga, tek başına incelendiği zaman kasları geren ve hareket aralığını artıran bir uygulama olarak tanımlanıyor. Her ne kadar yoga esnasında vücuttaki çeşitli kas grupları çalıştırılsa da bu pratiğin tek başına gerçekleştirilmesi sonucunda yüksek tempolu bir spor dalından alınan verim elde edilemiyor. Bu nedenle, çeşitli kardiyo hareketleriyle yoga pozisyonları kombinlenerek ortaya hem dinlendiren hem de kalori yaktıran bir aktivite çıkartılıyor.

Kardiyo yoganın faydaları nelerdir?

Sadece yoga yapan insanların bu aktiviteyle istedikleri kadar kilo vermeleri imkansıza yakın bir durum. Aynı şekilde, sadece kardiyo yapan bireylerin de bu egzersiz grubunda yer alan hareketlerle sakinliğe ve huzurlu bir yaşam stiline ulaşması oldukça zor. Bu iki insan grubunu memnun etmek için de kardiyo yoganın yararları ön plana çıkıyor. Şimdi, bu pratiğin faydalarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yüksek tempolu hareketlerle sakin asanaları bir araya getiren bu pratik, kilo verme sürecinde çok yardımcı oluyor. Vücut kitle indeksini iyileştiren kardiyo yoga, insanların kilo verirken aynı zamanda ruhen rahatlamalarına yardımcı oluyor. Ayrıca, kardiyo yoganın dengeli ve düzenli beslenmeyle desteklenmesiyle kolayca kalori yakılabiliyor. Araştırmalara göre, düzenli olarak 30-40 dakikalık kardiyo yoga seanslarına dahil olan bireyler kilo verme hedeflerine hızlıca yaklaşıyorlar.

Kilo vermeyi ve kalori yakımını kolaylaştıran bu uygulama, aynı zamanda stres seviyesini de düşüşe geçiriyor. Yogadaki meditatif etki ve nefes pratikleri kardiyonun temposuyla birleştiği zaman beyin sakinleşme evresine geçiş yapıyor. Bu sakinleşme sayesinde beden ve ruh sadece yapılan pratikle meşgul oluyor. Bu meşguliyet de zihnin gereksiz düşüncelerden arınmasını ve stresin azalmasını sağlıyor.

Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan değerli bir uygulama olan kardiyo yoga, kas gücüne de katkı sunuyor. Çeşitli asanaların kardiyovasküler egzersizlerle birleşimi, vücudun dengede durmasını gerektiriyor. Bireyler, dengeli bir vücut yapısını kazanmaya çalışırken de daha fazla güç harcıyorlar. Bu harcamayla da kas gücü geliştiriliyor. Kardiyo yoga, temelde kol, sırt, bacak ve karın kaslarına güç kazandırıyor.

Kardiyo yoga nasıl yapılır?

Kardiyo yogayı hem bir uzman eşliğinde güvenilir bir yoga atölyesinde hem de evde rahatlıkla deneyimleyebilirsiniz. Bu pratiği yapmak için sadece bazı asanaları kardiyo egzersizinde yer alan bazı hareketlerle birleştirmeniz gerekiyor.

Kardiyo yoga için ilk olarak dağ duruşundan squata geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu pozisyonda ayaklarınızı kalça genişliğinde açıp derin bir nefes alarak ellerinizi göğe doğru uzatmalısınız. Daha sonra, nefes verirken dizlerinizi bükmelisiniz ve kalçanızı indirerek squat pozisyonuna geçmelisiniz. Bu sıralamayı en az 10 kere tekrarlamalısınız ve fitness geçmişinize bağlı olarak tekrar sayınızı artırabilirsiniz.

Kardiyo yogada runner’s lunge ve atlama da kombinlenebiliyor. Bir yoga asanası olan runner’s lunge için bir ayağın öne atılması ve diğer ayağın da arkada gergin bir şekilde tutulması gerekiyor. Bu kritik esneme hareketini sırasıyla iki bacağı da önde 90 derecelik açıyla büküp gerçekleştirebilirsiniz. Bu asanaya tempo kazandırmak için de öndeki bacağı değiştirmek için zıplayabilirsiniz.

Bu pratikte yoganın favori pozisyonlarından biri olan sandalye pozu da kardiyoyla kombinlenebiliyor. Bu hareket için ilk olarak derin bir nefes alıp kollarınızı yukarı doğru kaldırmalısınız. Nefes verirken de dizlerinizi bükerek sanki bir sandalyeye oturuyormuşsunuz gibi durmalısınız. Kardiyo kısmı için de sandalye pozundayken kalçanızı inebildiğiniz kadar aşağıya indirmeye çalışmalısınız. Yaklaşık bir dakika boyunca bu pozisyonda bekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki video aracılığıyla 30 dakikalık bir kardiyo yoga deneyimi yaşayabilirsiniz. Eğer kilo vermek, kalori yakmak, eğlenmek, huzur bulmak ve sağlıklı kalmak istiyorsanız bu pratiği bir rutin haline getirmenizi öneriyoruz.

30 min Cardio Yoga | Beginner Flow | At home practice

İlginizi çekebilir: Hamak yogası nedir, nasıl faydalar sunar?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!