Kaos zamanlarında kendinizi tanıyın

Lapa lapa kar yağışını hepimizin beklediği günlerde, onların yağışını seyretmek oldum olası iyi gelmiştir. Gökyüzünden yağan milyonlarca eşsiz güzellikte kar tanesi dışarıdan kaos gibi gözükse de aslında kendi içlerinde hepsinin kendine ait bir şekli, görevi ve konacağı yer var…Peki aynayı kendimize çevirdiğimizde, zor zamanlardan geçerken verdiğimiz tepkiler, hissettiğimiz duygular ne kadar şaşırtıcı gelebiliyor değil mi? Oysa esas kimliğimiz böyle zamanlardaki davranışlarımızın altında yatıyor. Bunları gözlemlemek, farkına varmak ve hoşnut değilsek dönüştürmek ise tabii ki sorularla mümkün.

Hissettiğim korku ve stres bana mı ait?

Bazı duygular tecrübeyle bazıları ise ailemiz ve çevremizden aktarılır. Özellikle bu soruya verdiğiniz cevap aile ve çevreyse; kendinize ait olmayan bu duygunun aslında gerçek olmadığının farkına varın. Siz aileniz ya da çevreniz değilsiniz. Kendi renginizi keşfedin.

İlginizi çekebilir: Stres bulaşıcı mı? İkinci el stresle başa çıkmanın en etkili yolları

Hayatında hangi duyguyu daha çok yaşamak istersin?

Bu herkes için farklıdır. Kimi şefkati, kimi tutkuyu, kimi huzuru arar yaşantısında. Ve tam olarak bunların yokluğu hayatımızda kaos duygusu yaratır. Ne yapacağımızı, ne düşüneceğimizi bile bilemeyebiliriz. Oysa odaklanmamız gereken çoğaltmak istediğimiz duygu olmalı. Sana iyi gelen şey şefkatse, bir dost eli, bir yardım hareketi belki de tüylü dostlarla ilişki kurmak bu zamanlarda kendini daha iyi tanımanı sağlayacaktır.

Bana mutluluğun resmini çizer misin Abidin?

Abidin Dino hiçbir zaman mutluluğun resmini çizmemiştir belki ama arkadaşı Nazım Hikmet’e mutluluğun resmini yazmıştır. Çünkü herkesin mutluluğu kendisi için anlamlı olanların içinde olduğu küçük ve eşsiz anlardır. Kendi mutluluk resmini resmet zihninde. Ve kaos anlarında aklına sık sık getir.  Bu sana negatif anlarda umut aşılayarak sakinleştirecektir.

Şu an ihtiyacın olan şey ne?

Bunun cevabına göre bir plan yap. Eğer ihtiyacın zor zamanlarda destek almaksa sana iyi geleceğini düşündüğün profesyonellere danışmaktan çekinme. Profesyonel olarak koçluk mesleğini edinmeden önce hayatımın her alanı kaos halindeydi.  Desteğe ihtiyacımın olduğunu fark ettiğimde birinin objektif olarak bana ayna tutması ve kendimi tanımama yardımcı olması hayatıma sihirli bir dokunuş gibi gelmişti. Ve akabinde kaostan şifaya uzanan, ve akabinde hayatıma bir koç olarak mutlulukla devam etmem aslında tesadüf değildi.

Eğer sende hayatının bir kaos halinde olduğunu düşünüyorsan; önce kendine çevir aynayı. Anahtarın da kilidin de sen olduğunu fark et. Ve kaosun içinde anahtar olmaya niyet et.

Çünkü niyetler senin aynandır…

İlginizi çekebilir: Hedefe götüren düşünce nasıl oluşturulur?

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam