Kaliteli bir yaşam kaliteli sorular sormayı gerektirir: Daha kaliteli bir yaşam için kendinize sormanız gereken 7 anahtar soru

Kaliteli ve iyi bir yaşama sahip olmak neredeyse hepimizin hayattaki en önemli hedefi. Peki kendinize kaliteli ve iyi bir yaşamın sizin için ne anlam ifade ettiğini hiç sordunuz mu? İnsan davranışları konusundaki uzmanlığıyla tanınan, Demartini Enstitüsü’nün kurucusu, araştırmacı, yazar ve eğitimci Dr. John Demartini yaşam kalitenizin en önemli belirleyicisinin kendinize her gün sorduğunuz soruların kalitesinde gizli olduğunu söylüyor. Demartini’ye göre yaşadığınız hayat size ilham verecek kadar etkileyici değilse ve hayallerinizdeki yaşamın çok uzağındaysanız kendinize sorduğunuz soruları tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. Demartini, değişimin başladığı noktanın, kendinize sorduğunuz soruların değiştiği nokta olduğunun da altını çiziyor.

Kendinize her gün sormanız gereken yüksek kalitedeki 7 soru

 

Yaşamı boyunca birçok insana ilham olan ve davranış bilimleri konusunda kurumsal ve bireysel danışmanlık veren Dr. Demartini, hem kendisine hem de çevresindeki insanlara ilham vererek hayal ettikleri yaşama kavuşmalarında etkili olduğunu gözlemlediği en önemli 7 soruyu şöyle özetliyor:

1.     Hayatta yapmayı çok sevdiğimden emin olduğum şey ne?

Bu soru, kalbinizden geçen ve içtenlikle hayalini kurduğunuz o şey her neyse bilinç düzeyine getirmenize yardımcı olacak.

2.     Bu şey üzerinden mutlu ve huzurlu bir şekilde nasıl para kazanabilirim?

Bu soru, yaratıcılığınızı harekete geçirerek sevdiğiniz şey üzerinden kendinizi nasıl ödüllendirebileceğinize dair fikirler üretmenize yardımcı olacak. Sevdiğiniz şeyi yapmanız karşılığında finansal bir karşılık almak neden mümkün olmasın?

3.     İsteğimi gerçekleştirebilmek için bugün tamamlamam gereken en önemli 7 görev nedir?

Bu soru, gerçekleştirmek istediğiniz hedefin ne kadar gerçekçi olduğunu daha net görebilmenize ve aksiyon planınızı daha stratejik şekilde oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

4.     Yolda hangi engellerle karşılaşabilirim ve bu engelleri henüz yoluma çıkmamışken nasıl ortadan kaldırabilirim?

Bu soru daha etkili plan yapabilmenize yardımcı olacak ve karşılaşabileceğiniz olası problemlere çok önceden hazırlık yapabilmenize olanak tanıyacaktır.

5.     Bugün yaptıklarımın hangileri işe yaradı, hangileri yaramadı?

Bu soru attığınız her adımı titizlikle incelemenize ve önceliklendirmenize yardımcı olacaktır. Unutmayın, en iyiye ulaşmanın en etkili ve kalıcı yolu sürekli geri bildirimdir.

6.     Sevdiğim şeyi daha etkili ve verimli bir şekilde nasıl yapabilirim?

Bu soru, hayal ettiğiniz ya da hedeflediğiniz şeye ulaşmanın en etkili ve verimli yolunu sürekli olarak düşünmeniz için sizi teşvik edecek.

7.     Bugün başıma gelen olumlu ya da olumsuz tüm deneyimler bana neler kazandırdı?

Bu soru, hayattaki tüm kazanımlarınızın hem destekleyici hem de köstekleyici deneyimlerinizden edindiğiniz geri bildirimler sayesinde olabildiğinin farkına varmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm bu soruları her gün cevaplamak oldukça yoğun ve zaman alan bir düşünce sürecini gerektiriyor. Ancak gece yatmadan önce kendinize ayıracağınız yarım saatlik bir sürede bu soruları cevaplamaya çalışmak bile hayalini kurduğunuz yaşama ulaşmanızda size gözle görülür bir fayda sağlayacak. Soruları cevaplarken mümkün olabildiğince spesifik, net ve somut olmaya çalışın. Unutmayın, yaşamınızın kalitesini kendinize sorduğunuz soruların kalitesi kadar hedefiniz için günlük olarak gerçekleştirdiğiniz aksiyonlar da belirler. Sizce de hayallerinizi yaşamayı hak etmiyor musunuz?

Kaynak:

DrDemartini.com

İlginizi çekebilir: Depresyonu fark etmenin ve depresif ruh haliyle başa çıkmanın 5 yolu

Merve Dökmeci Uzman Psikolojik Danışman
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Boğaziçi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4 yıl boyunca uzmanlık deneyimimi üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık ... Devam