Kadınların seks için nedenleri ve bu nedenlerin ilişki türüne ve cinsel eğilimlerine göre değişimi

Geçmişte yapılan bir araştırmaya göre, hem erkeklerin hem de kadınların seks yapmak için çok sayıda nedeni bulunuyor. Gerçekte, 237 farklı neden belirtilmiş durumda. Peki insanların içinde bulunduğu ilişki tipine bağlı olarak seks yapmak için motivasyonları ve nedenleri nasıl değişiklik gösterebilir? Cinsel eğilime bağlı cinsel motivasyonlarda farklılıklar bulunuyor mu? Archives of Sexual Behavior’da yayınlanan güncel bir araştırma, ilişki türünün ve cinsel eğilimin kadınların seks yapmak için nedenleriyle nasıl bağlantılı olduğunu açığa çıkarıyor.

Araştırmada 510 olgun kadınla onların cinsel motivasyonlarını anlamaya yönelik online bir anket yapılıyor. Katılımcıların yaş ortalaması 21.6 olup birçoğu (%61.7) heteroseksüel olduklarını ifade ediyorlar. Bu noktada katılımcılarının çoğunun (%94) Kanada doğumlu olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Katılımcılara geçmiş araştırmadan elde edilen seks yapmak için 140 farklı neden listesi sunuluyor (zevk, aşk, intikam… vb.). Katılımcılar her bir madde için, ne sıklıkla seks yaptıklarının spesifik nedenini 4 bağlamda açıklıyorlar:

  1. Kadınla ilişkiye girmek
  2. Erkekle ilişkiye girmek
  3. Erkekle ciddi ilişki
  4. Kadınla ciddi ilişki

Tek gecelik ilişkilerde fiziksel, ciddi ilişkilerde duygusal nedenler geçerli

seks
Kadınlar, karşılarındaki insanı tek gecelik ilişki olarak görüyorlarsa seks için fiziksel nedenleri, ciddi bir ilişki olarak görüyorlarsa duygusal nedenler söylüyorlar.

Sonuçlar gösteriyor ki; konu ilişkilerin tipine geldiğinde, bu eğer tek gecelik veya kısa süreli bir ilişkiyse, seks için fiziksel nedenler duygusal nedenlerden daha sık söyleniyor. Eğer karşınızdaki kişiyle ciddi bir ilişki düşünüyorsanız bunun tam tersi geçerli oluyor. (Duygusal nedenler fiziksel nedenlerden daha geçerli) Sonuçlar partnerin kadın veya erkek olmasından bağımsız olduğu dile getiriliyor.

İlgili yazı: İlişkinizde mutlu olmak için seks hayatınızda realist beklentiler içinde olun

Hem tek gecelik hem de ciddi ilişkilerde karşı cinsle yapılan sekste, en asgari görülen motivasyonlar genellikle bir amaca odaklananlar oluyor. Hemcinslerinden hoşlanan ya da biseksüel olan kadınları, heteroseksüellerle karşılaştırırken cinsellik için ifade ettikleri motivasyonlarının genellikle aynı olduğu fark ediliyor.

Çoğunlukla, cinsel çekicilikle ilgili kadınların şablonları, seks için nedenleriyle ilişkisiz görünüyor. Böylelikle, eşcinsel veya biseksüel kadınları kıyasladığımızda, seks için söyledikleri motivasyonları genellikle aynı oluyor. Yani cinsel yönelim çok fazla role sahip değil, en azından bu örnekte.

Araştırmadaki kısıtlamalar

Her çalışmada olduğu gibi, bu çalışmada da bazı kısıtlamalar bulunuyor. Aslında katılımcıların birçoğu genç üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Yani daha yaşlı örnekler bulunup, kültürel ve etnik çeşitlilik sağlanabilseydi bulgular farklılık gösterebilirdi. Dahası birçok kadın heteroseksüel olduğunu ifade ediyor, yani kendi cinsiyle daha önce bir ilişki deneyimlememişler. Cinsel eğilim sonuçları hakkında konuşmadan önce, daha çeşitli örnekler olsaydı, araştırmanın daha sağlıklı bir noktada olacağını belirtmemiz gerekiyor.

Bunun anlamı, bu araştırma için kadınların seks için birçok çeşitli ve farklı nedeni olduğunu destekler bir çalışma diyebiliriz. Yine de araştırma, kadınların seks motivasyonlarının bağlam bağımlı olduğunu söyleyerek farklı bir kapı açıyor.

Kaynak:

Lehmiller.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!