Kadınlarda cinsel isteği artıran gıdalar ve bitkiler

Cinsel isteğinizin artmasını istiyorsanız, ilk iş mutfağa gitmek iyi bir fikir gibi görünüyor. Ancak detaylara girmeden önce kadınlar için iyi veya kötü bir cinsel istek miktarının bulunmadığını belirtmek gerekiyor. Ayrıca ne kadar sıklıkla ilişki yaşamanız gerektiğine dair bir genel kural da yok. Cinsel istek karmaşık bir konudur. Aylık döngünüzden işyerinizdeki strese kadar pek çok şey küçük değişimler ortaya koyar. Ancak libidodaki ani bir değişim, bazı durumlarda bir tıbbi soruna işaret edebilir.

Bilimsel araştırmalara göre cinsel isteği artıran gıda ve bitkiler

Bazı gıdalar ve bitkilerin cinsel isteği arttırdıkları en azından bir kısım çalışmada görülüyor. Ancak bu çalışmaların büyük kısmı çok kapsamlı değiller ve bu nedenle tüm umudunuzu da bunlara bağlamayın. Bitkisel tavsiyeler söz konusu olduğunda üreticisinin talimatlarını takip etmeyi unutmamalısınız. Ayrıca aşağıdaki ürünleri kullanıyorsanız öncelikle doktorunuza danışmanız uygun olacaktır:

 • Reçeteli ilaçlar
 • Reçetesiz ilaçlar
 • Vitaminler
 • Diğer bitkisel takviyeler

Ginkgo Biloba – Japon Eriği

Pek çok şekilde tüketilebilen popüler bir bitkisel takviyedir. Bazı ön araştırmalara göre doğal bir afrodizyak olarak işlev gösterebiliyor. Ancak ona dair yapılan çalışmaların sonuçları tam olarak kesin değiller ve bu nedenle kadınlarda cinsel işlevleri arttırdığına dair net kanıtlar bulunmuyor.

Ginseng

Bulması kolay bir takviye arıyorsanız, ginseng bunlardan birisi olacaktır ve sağlığa pek çok potansiyel faydası bulunuyor. Küçük ve yeni bir çalışmada ginsengin methadone kullanan insanlarda cinsel işlev bozuklukları ile savaşta plasebodan daha etkili olduğu görülmüş. Ancak methadone kullanmayanlarda durum nasıl olur? Bunun için daha fazla araştırma gerekiyor.

Maca

Yapılan bir çalışmaya göre macanın antidepresan kullanımından kaynaklanan cinsel işlev bozuklukları ile savaşta menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda etkili olabileceği görülmüş. Ayrıca tarihte de doğurganlığı ve cinsel isteği arttırmak için kullanılmış olan bir bitki. Bu araştırma umut verici olsa da yapılan bazı değerlendirmelerde iddiaların biraz fazla iddialı oldukları belirtiliyor.

Tribulus Terrestris – Demir Dikeni

Libido arttırma konusunda etkili olabilecek bir diğer bitki demir dikeni. Yapılan bir çalışmada 7.5 mg demir dikeni ekstresi kullanmanın kadınlarda cinsel uyarımı arttırabildiği görülmüş. 4 haftanın ardından ekstreyi alanların cinsel isteklerinde, uyarımlarında ve tatminlerinde artış görülmüş. Ancak çalışmanın sadece 60 kişiyle gerçekleştirildiğini belirtmek gerekiyor.

Safran

Popüler ve pahalı bir bitki olan safran, bir afrodizyak olarak genellikle önerilir ve bazı ön araştırmalar da buna işaret ediyorlar. Bir çalışmada antidepresan alan kadınların cinsel isteklerinde 4 haftalık safran alımının ardından artış görülmüş. Ancak bu çalışma uyarımda artış keşfetse de, cinsel istekte bir artış görülmemiş.

Elma

Elmanın kadınlarda cinsel istek üzerinde etkileri mevcut. Yapılan bir çalışmada günde bir elma tüketen kadınların cinsel hayat kalitelerinde iyileşme ortaya çıkmış. Bu umut verici olsa da çalışmada sadece elma tüketimi ve cinsel sağlık arasında bağlantı kurulmuş. Bu nedenle cinsel isteği doğrudan arttırdığına dair bir işaret yok. Ayrıca başka büyük çalışmalar da yok.

Çemenotu

Çemenotu hem takviye olarak hem de mutfakta kullanılan bitkilerden birisi. Bazı araştırmalarda libidoyu arttırabildiği görülüyor. Yapılan bir çalışmada kadınlarda cinsel istek tedavisinde kullanılabileceği belirtiliyor. Ancak mevcut araştırmaların büyük kısmı erkek cinsel sağlığı üzerine.

Geleneksel olarak önerilen gıdalar

Bu gıdalar kanıtlarla desteklenmeseler de tarihsel olarak libidoyu arttırdıkları belirtiliyor. Bazı insanlar bu konuda yeminler bile edebiliyorlar. Ayrıca mutfağınızda muhtemelen büyük kısmı vardır ve bu nedenle deneyebilirsiniz.

Çikolata: Çikolata yaygın olarak önerilen bir afrodizyaktır. Ancak popülerliğine karşın 2006 yılında yapılan bir çalışmaya göre kadınlarda cinsel istek üzerinde herhangi bir etkisi görülmemiş.

Kahve: Bazıları kahveyi bir afrodizyak olarak öneriyorlar ancak ruh haline iyi gelebilse de bu etkiyi doğrudan onaylayacak bir çalışma yok.

Bal: Bal iyi bir antioksidan kaynağı olsa da libidoyu arttırdığına dair kesin kanıtlar yok.

Çilek: Çilek de bazılarının çok iddialı olduğu meyveler arasında ancak kesin kanıtlar mevcut değiller.

Çiğ Midye: Casanova’nın hikayesinde her gün 50 çiğ midye yediğine dair bir efsane var. Pek çok erkek ve kadın onu tükettikten sonra cinsel isteğinin arttığını söylese de net kanıtlar yok.

Kapsaisin: Kapsaisin biberlerin aktif bileşenidir ve cinsel isteği arttırmak gibi sağlığa pek çok faydası var. Bir çalışmada onun erkek farelerde cinsel isteği arttırdığı görülmüş ancak aynısının insanlarda da olduğuna dair bir çalışma yok.

Saw Palmetto: Cüce palmiye olarak geçen bu bitki de yeterli kanıta sahip olmasa da iddialar mevcut. 2009 yılında yapılan sistematik bir değerlendirmede, tam tersi sonuca erişilmiş. Pek çok çalışmadan elde edilen veriler incelendiğinde, araştırmacılar libidoda azalma görmüşler. Ancak kadınlarda kullanımına dair bilinen şey çok az.

Hayıt meyvesi: Kadın üreme sistemi sağlığı için sıklıkla kullanılan bitkisel bir takviyedir. Araştırmalara göre adet öncesi sendrom belirtileri konusunda iyileşme sağlasa da, cinsel isteği arttırdığına dair bir kanıt yok.

İncir: Yaygın olarak önerilen bir diğer afrodizyak ise incirdir ve vitamin ile mineraller bakımından zengindir. Ancak libido üzerindeki etkileri net değil.

Muz: Bazıları muzun libidoyu arttırabildiğini belirtiyor ancak yeterli kanıt yok. Fakat iyi bir potasyum kaynağı olduğu için testosteron sentezine fayda sağlayabilir. Testosteron genellikle erkeklik hormonu olarak bilinse de kadınlarda da bulunur ve düşük olması cinsel isteği etkiler.

Patates: Patates de kanıt olmamasına rağmen bir diğer popüler afrodizyaktır. Ancak hem patates hem de tatlı patateste bol miktarda potasyum olması, muz ile benzer faydalarının olduğu anlamına gelecektir.

Kaçınılması gereken gıdalar

Doğal ve gıda temelli afrodizyakları denemek genelde sorun değildir ancak uzak durmanızın iyi olacağı bazı takviyeler de var.

 • Yohimbin: Popülerliğine karşın potansiyel olarak zararlı bir takviyedir. Pek çok ülkede yasaktır ve ayrıca çoğu üreticinin etiketlerde doğru miktarları yazmadığı ve yan etkilerinin bilinmediği belirtiliyor.
 • Kuduzböceği: Potansiyel olarak yan etkileri olmasından dolayı kaçınmanız gerekir. Yutkunma zorluğu, bulantı, kan kusma, ağrılı idrar ve idrarda kan gibi etkilere sebep olabilir.
 • Ayrıca kuduzböceği ile elde edildiği söylenen pek çok takviye aslında sadece bitkisel karışımlar ve herhangi bir kanıtlı faydası yok.
 • Deli bal: Deli balda normal balın aksine grayanotoksinler bulunurlar. Tarihsel olarak afrodizyak amaçlı kullanılmış olsa da, yan etkileri arasında sersemleme, bulantı, kusma, halüsinasyon, baş ağrısı, kalp çarpıntıları ve diğer şeyler bulunuyor.

Denenebilecek diğer şeyler

Libidonuzu arttırmak için başka yollar arıyorsanız, tıbbi yöntemler veya afrodizyaklar dışında deneyebileceğiniz başka şeyler de mevcut.

 • Yeterince uyuyun: Uyku sağlığınız için çok önemlidir ve cinsel isteği de etkiler. Yapılan bir çalışmada daha uzun uyumanın cinsel istekte ertesi gün artışa sebep olduğu belirtiliyor. Başka bir çalışmada ise uyku kalitesi ve cinsel işlevler arasında bağlantı görülmüş ve kısa uyku süresi ve uykusuzluğun cinsel işlevlerde azalmaya sebep olduğu görülmüş. Bu nedenle libidoyu arttırmak için yeterince uyumak iyi bir ilk adımdır.
 • Stres düzeylerinizi azaltın: Stresin sağlığınızın pek çok noktası üzerinde olumsuz etkisi vardır ve buna cinsel istek de dahil. Yapılan bir çalışmada iş stresi ve kadınlarda cinsel tatminde azalma arasında bağlantı bulunmuş. Yani fazladan stres libidonuzu düşürebilir. Stres düzeylerini azaltmak için aktif adımlar atmak cinsel isteğinizin artmasını sağlayabilir.
 • İlaçlarınızı kontrol edin: Bazı ilaçların cinsel istek üzerinde etkileri vardır. Çalışmalara göre antidepresanlar cinsel istekte azalmaya sebep olabiliyorlar. Eğer antidepresan alıyorsanız ve libidonuz düşükse, potansiyel yan etkileri kontrol altına almak için doktorunuzla konuşun. Hatta dozaj düzenlemesi bile yapılabilir. Ancak önce doktorunuza sormadan almayı bırakmayın.
 • Spor yapın: Spor libidonuzu arttırmanın çok iyi bir yoludur. Yapılan bir çalışmada direnç egzersizlerinin polikistik over sendromuna sahip olan kadınlarda cinsel isteği ve heyecanı arttırabildiği görülmüş. Ayrıca stresi azaltmanın iyi bir yoludur ve bu da cinsel istekte artış sağlayabilir.
 • Akupunktur: Daha fazla araştırma gerekli olsa da 2008 yılında yapılan bir değerlendirmeye göre akupunktur kadınlarda cinsel isteği arttırabilen potansiyel bir yöntemdir. Ayrıca kaygıların, stresin ve uykusuzluğun azalmasını sağlayabilir ve bunlar da normalde libidoyu azaltan faktörlerdir. Akupunktura hazır hissetmiyorsanız masaj da iyi bir alternatiftir. 2008 yılındaki bir çalışmaya göre partnerinize dokunmak stresi azaltabilir, yani hızlı bir masaj libidonun artmasını sağlayabilir.
 • Mindfulness pratikleri: Mindfulness uygulamaları cinsel istek üzerinde ciddi etkilere sahip olabilirler. Stresi azaltmak için iyi bir yöntemdir ve mindfulness terapilerinin kadınlarda cinsel isteği ciddi şekilde arttırdığı görülmüş.
 • Yoga: Yoganın sayısız faydası vardır ve cinsel hayatınızı iyileştirmek de bunlardan bir tanesidir. 2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre 12 haftalık yoga uygulaması, kadınların cinsel işlevlerinde neredeyse her alanda iyileşme sağlamış. Bu konuda arzu, uyarım, ıslanma, orgazm, tatmin ve ağrı gibi pek çok faktör ölçülmüş.

Ne zaman doktora görünmeli?

Libidonuzdaki dalgalanmalar tamamen normal olsalar da, devamlı bir problem haline gelirse doktorunuza danışmanız uygun olur.

Ayrıca kadınlarda cinsel ilgi ve uyarım bozukluğu olarak da adlandırılan hipoaktif cinsel istek bozukluğuna sahipseniz, herkesi etkileyebilen bu rahatsızlığın altta yatan bazı başka problemlerin işareti olabileceğini belirtmek gerekiyor. Bu sendromun belirtileri şöyle:

 • Cinsel aktiviteye karşı çok az ilgi veya hiç ilgi olmaması,
 • Nadiren cinsel düşünceler ve fantezilere sahip olmak,
 • Cinsel aktivitelere karşı tam ilgisizlik,
 • Cinsel aktivitede tatmin olmamak.

İlginizi çekebilir: Cinsel hayatınızı daha iyi hale getirecek 6 yoga duruşu

Kaynak: healthline

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!