Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?
Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Orgazm; bir cinsel ilişkide ulaşılmak istenen en üst nokta, cinsel hazzın en yoğun yaşandığı andır. Kadınların ve erkeklerin mutlaka deneyimlemek istedikleri bu psikolojik ve fizyolojik deneyim, ortalama 10-20 saniye arasında sürmesine rağmen, kişilerde muhteşem bir tatmin duygusu ve rahatlama yaratır.

Bu nedenle orgazm, bir cinsel ilişkinin olmazsa olmazlarından sayılır. Yapılan araştırmalara göre kadınların orgazma ulaşma süreleri erkeklerinkinden çok daha uzun zaman alabilir ya da cinsel ilişki boyunca hiç gerçekleşmeyebilir. Bu durum, kadınlarda çok tartışılan bir konunun varlığının en önemli sebeplerinden biridir: Orgazm taklidi.

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?
Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Cinsellik hakkında yapılmış olan araştırmalar, kadınların hayatlarında en az bir kez orgazm taklidi yaptıklarını ortaya koyuyor. Daha da açık olmak gerekirse, bu konu üzerine yapılmış olan çalışmalarda; hayatında ortalama en az bir kez orgazm taklidi yapmış olan kadınların sayısının %50 – %60 gibi büyük oranlarda olduğu rapor edilmiş. Ayrıca araştırmalar, erkeklerin de zaman zaman orgazm taklidi yaptıklarını gösteriyor; ancak erkeklerde bu oran çok daha az. Bunun sebebi ise erkeklerin “kanıtlarını” gizleyemeyecek bir durumda olmaları.

Peki, kadınlar ne sıklıkta orgazm taklidi yaparlar? Kadınların orgazm taklidi yapmalarının sebebi nedir?

Kadınların orgazm taklidi yapmalarının arkasında birçok neden yatıyor. Her kadının bunu yapmak için farklı sebepleri olabiliyor. Ancak yakınlarda yapılmış olan bir çalışmaya göre, kadınların orgazm taklidi yapmalarının sebebi 5 ana başlık altında toplanıyor:

1. Orgazmın gerçekleşmemesi ya da orgazma ulaşma süresinin çok uzun olması;

  • Aşırı alkol tüketimi
  • Partnerin cinsel konularda yeteneksiz ya da tecrübesiz olması
  • Cinsel aktivitenin orgazm yaratacak düzeyde olmaması

2. Cinsel ilişkinin bir an önce sona ermesi isteği;

  • Cinsel ilişki için partnerlerden en az birinin isteksiz olması
  • Uykulu ya da sıkılmış olmak
  • Partnerin zirveye ulaşana kadar cinsel ilişkiye devam etmek isteyeceğini bilmek

3. Cinsel partnerin orgazma ulaşmak üzere olması;

  • Partnerin cinsel hazza ulaşmak üzere olması, kadınlar üzerinde cinsel ilişkiyi bir an önce bitirmeleri gerekiyormuş baskısı yaratır.

4. Olumsuz bir sonuçla karşılaşmaktan duyulan endişe;

  • Partnerlerinin duygularını incitmeme isteği
  • Cinsel ilişkinin hemen ardından yaşanabilecek mahçup edici diyaloglar

Orgazm takiltlerinin araştırmalarda rapor edilen en belirgin ve en öne çıkan sebebi, olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktan duyulan endişedir.

5. Cinsel ilişkinin sonunda partner üzerinde pozitif bir izlenim bırakma isteği;

  •   Partneri mutlu edebilme ve ilişki sırasında karşı tarafta “üstüme düşeni yaptım” düşüncesini sağlama  isteği.
Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?
Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Bu çalışmada; kadınların orgazm taklidi yapmasının sebebinin, gerçekten orgazma ulaşmak istememelerinden kaynaklanması gibi bir sonuca varılmamış.

Ayrıca, yapılan çalışmanın sadece belli kadınlar üzerinde, belirli bir bölgede ve sınırlı katılımcıyla gerçekleşmesi de; kadınların orgazm taklidinde bulunmalarının daha onlarca sebebi olabileceğini gösteriyor. Örneğin; başka araştırmalarda kadınların orgazm taklidi yapmalarının önemli sebeplerinden birinin, partnerleri tarafından aldatılma riskini azaltmak olduğu ortaya çıkmış. Yani, kadınlar aynı zamanda partnerlerinin sadakatini garanti altına almak için de orgazm taklidi yapabiliyorlar.

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?
Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Sonuç olarak, orgazm taklidinin kadınlar arasında oldukça yaygın olduğunu ve çok farklı nedenlere dayandığını söyleyebiliyoruz. Orgazm taklitlerinin yalnızca birkaç kez denenmiş olması oldukça normal bir durum; ancak sıklıkla tekrarlanmaya ve alışkanlık haline gelmeye başladığı zaman ilişkinizde problemler yaratacağını unutmamanızda fayda var.

Partneriniz sürekli orgazm olduğunuz için artık doyuma ulaştığınızı düşünebilir ve size farklı cinsel tekliflerle gelebilir. Eğer gerçekten orgazm olmuyor, orgazm taklidi yapıyor ve ilişkinizi düzeltmeye çalışıyorsanız; bu ne yazık ki kalıcı bir çözüm yolu olmayacak.

Ayrıca; eğer partneriniz bir şekilde orgazm taklidi yaptığınızın farkına varırsa; bu durum onu orgazma ulaşamadığınızı söylemenizden çok daha fazla üzecektir.

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?
Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Orgazm taklitlerini bir rutin haline getirmek, sizin cinsellikten duyacağınız hazzı ve ilişkinizin kalitesini azaltmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Unutmayın; cinsel hazzı yaşaması gereken tek kişi partneriniz değil. Sizin de ilişkiden zevk almanız ve orgazma ulaşmanız aynı derecede önem taşıyor. Eğer gerçek cinsel hazzı yaşamak istiyorsanız, partnerinizle ihtiyaçlarınız üzerine açık ve dürüst bir şekilde konuşmak en etkili çözümü sağlayacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!