Kadınlar ne ister: Kadınların ilişkiden beklentileri nelerdir?

Kadınlar ne ister?
Kadınlar ne ister?

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde ilişkiyi sürdüren, partnerler arası sevgi, saygı ve iletişimdir. Özellikle birlikte yaşayan çiftler için iletişimi doğru kurmanın yanı sıra, partnerlerin görev ve sorumlulukları arasındaki dengeyi kurmak da önemli bir iş.

Daha sağlıklı bir ilişki için, erkeklerin de en az kadınlar kadar çaba göstermesi şart. Uzun süredir yapılan araştırmalar, erkeklerin, partnerlerinin beklentilerini karşılayabilmeleri için bir yol haritası çıkarılmasına olanak sağlıyor. Uplifers olarak bir araya getirdiğimiz öneriler, uzun süreli, sağlıklı ve mutlu bir ilişki için rehber niteliğinde.

1. Kendinize zaman ayırın

İlişkilerde problem çoğu zaman partnerlerin birbirlerini az görmesi olsa da; bazen çok fazla görüşmek problemin ta kendisidir. Yapılan araştırmalar, kalabalık arkadaş gruplarına sahip erkeklerin, stresle daha iyi baş edebildiğini gösteriyor. University of Chicago’da yapılan bir başka araştırma ise, yakın arkadaşlarını ve sırdaşlarını eşleriyle paylaşan erkeklerin %97 oranında ereksiyon problemleri gibi cinsel sorunlar yaşadığını açıklanmış.

2. Alternatifleri düşünmekten vazgeçin

“Keşke böyle davranmasaydı” ya da “Keşke beni daha iyi anlasaydı” diye düşünmekten vazgeçin. The Marriage Makeover kitabının yazarı, evlilik terapisti Ph.D. joshua Coleman’a göre; ideal eşi gözünüzde canlandırmak, isteksizliğe ya da pişmanlık hissetmenize neden olacağından, mutluluk ihtimalinizi zaltıyor. Partnerinizin, sizi rahatsız eden ya da eksik gördüğünüz özelliklerine değil, sevdiğiniz yönlerine odaklanın.

Kadınlar ne ister?
Kadınlar ne ister?

3. Ev işlerine yardımcı olun

University of Michigan’da yapılan bir araştırmaya göre, erkekler partnerlerinin haftada ortalama 7 saat fazladan ev işi yapmalarına neden oluyor. 1128 kadınla yapılan bir anket sonuçları ise, kadınların  partnerlerinden en büyük beklentilerinden birinin ev işlerine yardım etmeleri olduğunu gösteriyor. Partnerinize günlük işlerde yardımcı olmak yerinde olacaktır. Daha fazlası için; “Temizlik yapan erkekler daha mı mutlu?

4. Uyumasına izin verin

Sleep Council araştırmasına göre, kadınlar sabahları uyandıklarında erkeklerden daha huysuz oluyor. İyi bir gece uykusu aldığını belirten erkeklerin sayısı, kadınların yaklaşık iki katı. Partneriniz geceleri uykuya dalmakta zorlanıyorsa, ertesi gün ikiniz için de zorlu olabilir. Haftada bir gece de olsa, partnerinizin işlerine yardımcı olarak daha erken yatmasına izin verin, sabah pişman olmayacaksınız.

5. Daha ilgili olun

Romantizm sadece çikolata kaplı çilekler ya da kokulu mumlardan ibaret değil. Onunla gerçekten ilgilendiğinizi göstermek, en güçlü afrodizyak. İşi, ailesi ya da arkadaşları hakkında konuşun ya da gününün nasıl geçtiğini sorun. University of Virgina’da yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar en çok kocalarının ne kadar anlayışlı ve şefkatli olduğuyla ilgileniyor. Beraber kaliteli vakit geçirmek ve sevdiği şeylerden bahsetmek, aranızdaki bağları güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Küçük notlar yazmak ve gün içerisinde aramak da onu mutlu edecek şeylerden.

6. “Biz” olun

University of California’da yapılan bir araştırmaya göre,  kendilerinden “biz” olarak bahseden çiftler, “ben” “sen” kullanarak farklılıklarını vurgulayan çiftlere oranla, anlaşmazlıkları çözmede daha başarılıymş. Bu çiftlerin daha pozitif ve daha az stresli olmalarının yanı sıra; “biz” olmak, birbirinize olan bağlılığınızın da göstergesi olduğundan,  mutluluğu da arttırıcı bir etken.

7. İltifat edin

Bir kadına kendisiyle ilgili özel olarak yapacağınız bir iltifat, en samimi ve etkili olandır. Psikoterapist ve Getting the Sex You Want  kitabının yazarı Tammy Nelson’a göre, iltifat ederken “Sesinin tonu çok güzel”, “Kokuna bayılıyorum” gibi duyularınızdan yardım almak, iltifatlarınızı kişiselleştirecek ve ona olan bağlılığınızı gösterecektir. Böylece partneriniz, sizi etkileyenin herhangi bir kadın değil, kendisi olduğunu bilecektir.

Kadınlar ne ister?
Kadınlar ne ister?

8. Fişi çekin

iPhoneunuzun ekranına onun gözlerine baktığınızdan daha çok bakıyorsanız, bu ilişkinizde problemlere neden olabilir. Journal of Marriage and Family’de yayınlanan bir araştırmada göre, 2 yıl boyunca 1300’den fazla çiftin cep telefonu kullanımı alışkanlıkları incelenmiş. Cep telefonu kullanımı arttıkça, ilişkide mutluluğun azaldığı gözlenmiş. Bu akşam telefonunuzu elinizden bırakın ve sadece partnerinize odaklanın.

9. Yatak odası dışında da ilgilenin

American Journal of Family Theraphy’de yayınlanan bir araştırma; erkeklerin fiziksel ilgisini erotik olmayan bir şekilde göstermelerinin, kadınların ilişki tatminini arttırdığını gösteriyor. Küçük dokunuşlar ya da öpücüklerle, ona yatak odası dışında da yakın olmak istediğinizi gösterin.

10. Tartışmayı öğrenin

Tartışma şekliniz, ilişkinizin uzun vadedeki başarısını ve başarısızlığını göstermesinin yanı sıra, yaşam süreniz üzerinde de oldukça etkili. University of Michigan’da 20 yıl boyunca yaklaşık 200 çift üzerinde yapılan bir araştırma; ilişkilerinde öfkelerini bastıran kişilerin, anlaşmazlığı barışçıl yollarla çözen kişilere göre daha kısa süre yaşadığını göstermiş. Sağlıklı bir ilişki sürdürmek ve yaşam sürenizi arttırmak için, tartışmayı öğrenin.

11. Sabah öpücüğünü unutmayın

Sabahları evden çıkarken hoşçakal öpücüğü vermeyi ihmal etmeyin. Fiziksel temas oksitosin salgısını arttırarak, stresi azaltır ve bağlılık hissini arttırır. İşten gelince sarılın ya da uyumadan önce iyi geceler öpücüğü verin. Günde sadece bir dakika, uzun vadeli bir ilişki için gereken oksitosini salgılamanız için yeterli olacaktır.

12. Daha çok dışarı çıkın

İlişkiniz rutine bağladıysa, farklı bir şeyler deneyin. Psychological Science dergisinde yayınlanan araştırmada, 120 çiftle, ilişkilerinin 7. ve 16. yıllarında görüşülmüş ve 7. yılında ilişkisinde daha çok sıkıldığını belirtenlerin, 16. yıllarında ilişkilerinden daha az tatmin oldukları gözlenmiş. İlişkinize heyecan katacak yeni şeyler denemekten çekinmeyin.

Kadınlar ne ister?
Kadınlar ne ister?

13. Gülün

İlginizi ve sevginizi göstermenin en etkili yollarından biri, onun esprilerine gülmektir. Partneriniz yeterince komik olmayabilir, ancak saygınızı göstermek için komik olmasa da patronunuza gülüyorsunuz değil mi? Aynı şeyi zaman zaman onun için de yapmaktan zarar gelmez.

14. Romantik planlar yapın

Romantik planlar, ilişkinize heyecan katacaktır. Bu planları yaparken, arada bir partnerinizin menstrual döngüsünü de göz önünde bulundurmayı da ihmal etmeyin. Journal of Human Reproduction’da yayınlanan ve cinsel olarak aktif kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, menstruasyon öncesi artan testesteron, bu dönemde cinsel ilişki sıklığının %24 oranında arttığını gösteriyor.

15. Cinsel ilişkiyi hareketlendirin

Personal Relationships’te yayınlanan bir araştırmaya göre, kadınlar, erkeklere oranla uzun süreli ilişkilerden daha çok sıkılabiliyor. Cinsel ilişkinizi hareketlendirmek, heyecanı arttıracağından, bu durumun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Yeni pozisyonlar deneyebilir, ön sevişmeye daha çok özen gösterebilir, vücudunu keşfetmek için ondan yardım alabilir ya da cinselliğin farklı boyutlarını keşfetmek için tantra gibi felsefelerden yardım alabilirsiniz. Sonuçta, partnerinizi en iyi tanıyan sizsiniz.

Kaynak: Menshealth.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!