JOMO akımıyla bir şeyleri kaçırmanın keyfine varın

Geçtiğimiz yıllarda hayatımıza bir şeyleri kaçırma korkusu olarak giren FOMO kavramı, yerini bir şeyleri kaçırma keyfi anlamına gelen JOMO’ya bırakıyor.

We Are Social ve Hootsuite iş birliği ile 238 ülkeden toplanan verilerle hazırlanan “Digital in 2017 Global Overview” raporuna göre, dünya nüfusunun yarısından fazlası en az bir adet akıllı telefon kullanıyor. Yaklaşık 7,5 milyarlık dünya nüfusunun yarısından fazlası ise internet kullanıcısı ve bu rakam geçen yıla oranla artış göstererek 3,8 milyara yaklaşıyor. Sosyal medya kullanım rakamları ise dünya genelinde 2,8 milyar düzeyinde. 

FOMO: “Fear of missing out”, JOMO: “Joy of missing out”

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital bağlantıların hayatımızda nasıl bir yer edindiğini ortaya koyan raporun sonuçları aslında şaşırtıcı değil. İnternet ve sosyal medya hayatlarımızın tam ortasında yerini çoktan aldı. Dijitalleşmeyle birlikte her an her şeyden haberdar olabiliyor, hatta istemesek de maruz kalabiliyoruz. Reklamlar, mailler, bildirimler, takip ettiğimiz sosyal medya kanalları ve internet fenomenleri… Bize sürekli nerede, ne zaman, ne yapmamız gerektiğini söyler nitelikte.

Eğer siz de bu bildirimleri almadığınızda veya takibi bıraktığınızda bir şeyleri kaçırdığını düşünenlerdenseniz rahatlayabilirsiniz çünkü artık JOMO trendi var. Arkanıza yaslanın, derin bir nefes alın ve JOMO pratiği ile bir şeyleri kaçırmanın keyfine bakın.

Arada bir de olsa bağlantıyı koparın ve kendinize ayırdığınız zamanların keyfini çıkarın.
JOMO’ya başlangıç için birkaç öneri:

1. Hayatta her şeye yetişmek mümkün değil, öncelikle bu fikirle barışın ve rahatlayın. 

2. Kendinize izin verin. Eğer sürekli elinde telefonla dolaşan biriyseniz, başlarda zorlanabilirsiniz. Küçük alıştırmalar yaparak işe başlayın. Örneğin yürüyüşe çıkarken telefonunuzu yanınıza almamak ya da interneti kapatmak güzel bir başlangıç olabilir.

3. Telefonlarınızda yer alan gereksiz uygulamaları kaldırın ve bildirimleri kapalı hale getirin. Uyarı niteliğinde gelen bildirimler zihninizi yoruyor hatta strese girmenize yol açıyor olabilir.

4. Sürekli çevrimiçi olduğunuzda asıl kaçırdığınız kendi zamanınız olabilir mi tekrar düşünün. Yaşadığınız anlara odaklanın ve tadını çıkarın.

5. İnternette harcadığınız vaktin yerini size daha iyi gelen, ruhunuzu besleyen aktivitelerle değiştirin. Meditasyon yapmak, kitap okumak veya sevdiğiniz biriyle buluşmak seçenekler arasında olabilir.

Kitap önerisi: The Joy of Missing Out: Finding Balance in a Wired World, Christina Crook

Kaynak:
We are social
Body and soul
Greaters

 

İlginizi çekebilir: Sosyal medyanın pekiştirdiği ‘fırsatları kaçırma korkusu’ndan kurtulmanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!