Japonya’nın gizli kalmış güzelliklerini keşif zamanı

Global danışmanlık şirketi Mckinsey and Company’nin hazırladığı güncel bir rapora göre, Japonya’nın bazı büyüleyici noktaları hala Batı’daki insanlar tarafından tam olarak bilinmiyor.

Şirketin geçtiğimiz Nisan ayında yaptığı araştırma kapsamında, 3077 Batılı turiste Japonya’daki 36 seyahat noktasını bilip bilmediği soruluyor.

Kültürel ve doğal çekiciliği olan turistik yerlerin, kumsalların, eğlence merkezlerinin ve alışveriş merkezlerinin yer aldığı bu noktalar, genellikle Japonların sevdiği yerler. Sorulan yerler arasından %50’lik oranıyla en çok Fuji Dağı biliniyor.

fuji dağı
Yapılan araştırmaya göre, Fuji Dağı turistler tarafından en çok bilinen yer olarak görülüyor.

Bir kıyı şehri olan ve Tokyo’ya 1 saatten az bir mesafede yer alan Kamakura, katılımcıların yalnızca %9’u tarafından biliniyor. Turistlerin uğrak noktası olmamasına karşın Kamakura’da; eşsiz Budist tapınakları, mükemmel kumsalları, Shinto mabetleri ve ülkenin en uzun Buddha heykellerinden biri yer alıyor.

Katılımcıların yalnızca %7’si dünyanın en büyük tahta yapılarından birinin ve en büyük bronz Buda heykelinin bulunduğu Todai-ji’nin yer aldığı Nara şehrin biliyor.

UNESCO tarafında koruma altına alınan ve 17. Yüzyıl Japon mimarisinin en ince örneklerinden olan Himeji Kalesi ise katılımcıların %8’i tarafından biliniyor.

İlgili yazı: Uzakdoğu’ya yolunuz düştüğünde mutlaka keşfetmeniz gereken seyahat noktaları

Katılımcılara, bu eşsiz yerler anlatıldıktan sonra nerelere gitmek istedikleri soruluyor ve sonuçta katılımcıların %42’si Kamakura’yı %38’i Nara’yı ve %36’sı da Nikko’yu görmek istediklerini dile getiriyorlar. Peki Japonya’nın diğer gizli hazinelerini keşfetmek ister misiniz? İşte yolunuz Japonya’ya düştüğünde mutlaka uğramanız gereken seyahat durakları:

Wisteria Tüneli

wisteria tüneli

Pastel renklerin hakim olduğu Kawachi Fuji Bahçesi’nde mor salkım çiçeklerinin altından geçerken, kendinizi masal prensi/prensesi gibi hissetmemek gerçekten zor.

Bezelye familyasının bir üyesi olarak mor salkımlar, dolambaçlı dallarıyla hem Doğu’daki hem de Batı’daki bahçelerde oldukça popüler. Tünelde yer alan lavanta çiçeklerinin güzelliği ise her yanı sarıyor.

Wisteria Tüneli’ni Nisan veya Mayıs başı ziyaret ederseniz, dalların çiçek açtığı ve tünelin büyüleyici güzelliğe sahip olduğu döneme denk geldiniz demektir. Üstelik bu dönemde mor salkımların çiçek açmasını kutlamak amacıyla ‘Wisteria Festivali’ de gerçekleşiyor.

Ueno Daibutsu

Ueno Parkı’nın içine girdiğinizde hemen Kaneiji Tapınağı’nı ve Buddha’nın muhteşem heykelini görüyorsunuz. Ueno Daibutsu heykelinin geçmişi 1631 yılına kadar uzanıyor ve Buddha’nın sakin yüzü şeklindeki büst, parkın içinde herkesin dikkatini çekiyor. 1923 yılındaki Great Kanto depreminde başı yıkılan ve 2. Dünya Savaşı’nda bedeni zarar gören heykelin, sadece yüz kısmı günümüze kadar ulaşabilmiş durumda. Bu müthiş tarihi heykeli ziyaret edip ayrıntıları kendi gözleriyle görmek isteyenler için adres Daibutsu Yama.

Sagano bambu ormanı

sagano bambu ormanı

Hareketli Kyoto şehrinden yalnızca 30 dakika uzaklaştıktan sonra karşınıza çıkan upuzun bambu ormanları, şehir hayatına tezat yemyeşil bir görünüm ortaya çıkarıyor. Boyları yaklaşık 35 metreyi bulan bambu ağaçlarının, dünyanın her yerinde yaklaşık 1000’den fazla değişik cinsi bulunmakta. Nonomiya Shrine ile Tenryu-ji Tapınağı arasında bulunan orman, 16 kilometrekare alan içerisinde bulunuyor ve eşsiz güzelliğiyle sizi büyülüyor.

Kaynak:

Atlasobscura.com

Timeout.com

Businessinsider.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!