Japonya’nın az bilinen gezi rotaları: Wisteria Tüneli, Ueno Daibutsu, Sagano ormanı

Global danışmanlık şirketi Mckinsey and Company’nin hazırladığı güncel bir rapora göre, Japonya’nın bazı büyüleyici noktaları hala Batı’daki insanlar tarafından tam olarak bilinmiyor. Wisteria Tüneli, Ueno Daibutsu, Sagano ormanı gibi Japonya’nın az bilinen gezi rotaları ile büyüleyici bir yolculuğa başlamadan önce şirketin yaptığı araştırmanın ayrıntılarına bakalım birlikte…

Şirketin yaptığı araştırma kapsamında 3077 Batılı turiste Japonya’daki 36 seyahat noktasını bilip bilmediği soruluyor. Kültürel ve doğal çekiciliği olan turistik yerlerin, kumsalların, eğlence merkezlerinin ve alışveriş merkezlerinin yer aldığı bu noktalar, genellikle Japonların sevdiği yerler. Sorulan yerler arasından %50’lik bir oranla en çok Fuji Dağı biliniyor.

fuji dağı
Yapılan araştırmaya göre, Fuji Dağı turistler tarafından en çok bilinen yer olarak görülüyor.

Bir kıyı şehri olan ve Tokyo’ya 1 saatten az bir mesafede yer alan Kamakura, katılımcıların yalnızca %9’u tarafından biliniyor. Turistlerin uğrak noktası olmamasına karşın Kamakura’da eşsiz Budist tapınakları, mükemmel kumsalları, Shinto mabetleri ve ülkenin en uzun Buddha heykellerinden biri yer alıyor.

Katılımcıların yalnızca %7’si dünyanın en büyük tahta yapılarından birinin ve en büyük bronz Buda heykelinin bulunduğu Todai-ji’nin yer aldığı Nara şehrini biliyor.

UNESCO tarafında koruma altına alınan ve 17. yüzyıl Japon mimarisinin en ince örneklerinden olan Himeji Kalesi ise katılımcıların %8’i tarafından biliniyor.

İlginizi çekebilir: Uzakdoğu’ya yolunuz düştüğünde mutlaka keşfetmeniz gereken seyahat noktaları

Katılımcılara, bu eşsiz yerler anlatıldıktan sonra nerelere gitmek istedikleri soruluyor ve sonuçta katılımcıların %42’si Kamakura’yı, %38’i Nara’yı ve %36’sı da Nikko’yu görmek istediklerini dile getiriyor. Peki, Japonya’nın diğer gizli hazinelerini keşfetmek ister misiniz? İşte yolunuz Japonya’ya düştüğünde mutlaka uğramanız gereken, az bilinen gezi rotaları…

Wisteria Tüneli

wisteria tüneli

Pastel renklerin hakim olduğu Kawachi Fuji Bahçesi’nde mor salkım çiçeklerinin altından geçerken, kendinizi prens/prenses gibi hissetmemek gerçekten zor.

Bezelye familyasının bir üyesi olan mor salkımlar, dolambaçlı dallarıyla hem Doğu’daki hem de Batı’daki bahçelerde oldukça popüler.

Wisteria Tüneli’ni Nisan veya Mayıs başı ziyaret ederseniz, dalların çiçek açtığı ve tünelin büyüleyici güzelliğe sahip olduğu döneme denk gelirsiniz. Üstelik bu dönemde mor salkımların çiçek açmasını kutlamak amacıyla Wisteria Festivali de gerçekleşiyor.

İlginizi çekebilir: Japonya baharı böyle karşılıyor: Wisteria Festivali

Ueno Daibutsu

Ueno Parkı’nın içine girdiğinizde hemen Kaneiji Tapınağı’nı ve Buddha’nın muhteşem heykelini görüyorsunuz. Ueno Daibutsu heykelinin geçmişi 1631 yılına kadar uzanıyor. 1923 yılındaki Great Kanto depreminde başı yıkılan ve 2. Dünya Savaşı’nda bedeni zarar gören heykelin, sadece yüz kısmı günümüze kadar ulaşabilmiş durumda. Bu müthiş tarihi heykeli ziyaret edip ayrıntıları kendi gözleriyle görmek isteyenler için adres Daibutsu Yama.

Sagano bambu ormanı

sagano bambu ormanı

Hareketli Kyoto şehrinden yalnızca 30 dakika uzaklaştıktan sonra karşınıza çıkan upuzun bambu ormanları, şehir hayatına tezat yemyeşil bir görünüm ortaya çıkarıyor. Boyları yaklaşık 35 metreyi bulan bambu ağaçlarının, dünyanın her yerinde yaklaşık 1000’den fazla değişik cinsi bulunmakta. Nonomiya Shrine ile Tenryu-ji Tapınağı arasında bulunan orman, 16 kilometrekare alan içerisinde yer alıyor ve eşsiz güzelliğiyle ziyaretçileri kelimenin tam anlamıyla büyülüyor.

Kaynak
Atlasobscura.com
Timeout.com
Businessinsider.com

İlginizi çekebilir: Japonya’da doğanın büyüleyici renkleriyle yağmur sezonu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!