İyilik için bir araya getiren şenlik: İklim için beraber neler yapabiliriz?

28 Mayıs Cumartesi günü Maçka Parkı’nda sabah 10:00’dan akşam 20:00’ye kadar birçok insan “iyilik” teması etrafında toplandı ve orada bulunan herkes için dünya daha güzel bir yer oldu…

Her geçen gün daha da çığırından çıktığını ispat etmeye çalışan bu dünyaya tutunma yollarınız neler bilemiyorum, ama benimkilerden biri çok inandığım Good4Trust.org isimli sosyal girişimde gönüllü olarak çalışmak. Good4Trust.org tam göbeğine “iyilik” temasını alan, etrafını da üretirken doğal varlıklara nasıl zarar vermeyeceğine kafa yoran üreticilerle, bu üreticilerin sürekliliğini sağlayabilmesi için onlardan satın alan bireyler, yani türeticilerle ve bu topluluğun büyümesini canıgönülden isteyen, bunun için çalışan gönüllülerle çevrili bir sosyal girişim.

4.’sü düzenlenen şenlikte Maçka Parkı’nın güzelim ağaçlarının altında, gün boyu adil ve doğa dostu üretilen ürünler sergilendi, çeşitli panellerle ufkumuz açıldı, zihnimiz ruhumuz doydu, deneyimler paylaşıldı. Bizler birbirimizden ilham aldık, gezegenin ve üstündeki diğer canlıların geleceği için neleri daha iyi yapabileceğimizi öğrendik.

Moderatörlüğünü yaptığım “İklim İçin Beraber Neler Yapabiliriz?” panelinde Good4Trust.org Kurucu ve Kışkırtıcısı Dr. Uygar Özesmi, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Açık Açık Kurucusu Prof. Dr. Itır Erhart, Change.org Gençlik Kampanyaları Kolaylaştırıcısı Pelin Özkan ile; dünyada ve Türkiye’de sosyal girişimciliği, biyoçeşitlilik krizini, Good4Trust.org üreticilerinin nasıl fark yarattığını, internetteki imza kampanyalarına attığımız imzaların ne işe yaradığını ve gönüllülük konularını konuştuk.

Türkiye’de etki değeri bu kadar yüksek 3 sosyal girişim temsilcilerinin bulunduğu panelde “Gelecekte tüm girişimler sosyal girişim olacak” fikri ortaya atıldı. Bu fikir kulağa çok mu hayalperest geliyor? Peki, tam da ihtiyacımız olan şey değil mi hayal kurmak, kurduğumuz hayalleri paylaşan topluluklarla bir araya gelmek, sızlanmak ya da söylenmek yerine hayal ettiğimiz o dönüşüm için katkı sunmak, içinde bulunduğumuz çağda işletmelerin kar odaklı değil fayda odaklı işler yapmasını talep etmek, ekolojik ve sosyal açıdan üretmek, bu üreticilerden ürün almak, şenliklerde bir araya gelmek, dinlemek, anlatmak?

Good4Trust’ta gönüllü olarak çalışmak benim bu dünyayla baş etme yollarımdan biri, aynı zamanda hayal ettiğim dünyayı kurmak için sunduğum katkılardan biri. Eminim sizlerin de önemsediğiniz, iyileşmesini istediğiniz ne çok konu vardır. Bugün onlardan biri için harekete geçeceğiniz bir gün olsun…

PS: 2-3 Temmuz tarihinde İzmit’te, Ekim ayında İzmir’de gerçekleşecek şenliklerde bir araya gelmek ya da Good4Trust.org çalışmalarından haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/good4trust/
https://tr.linkedin.com/company/good4trust-org
https://www.facebook.com/good4trust
https://twitter.com/good4trust

İlginizi çekebilir: Yaşam amacını bulmak: Her güne umutla başlamak için insan neye ihtiyaç duyar?

Gamze Nokay
2009 yılında işletme bölümünü bitirdikten sonra farklı kültürlerden beslenmek için 2 yıllığına Londra’ya gitti. Londra’da Kurumsal İletişim eğitimini tamamlandıktan sonra Türkiye’ye dönerek profesyonel iş ... Devam