İyileşme dediğimiz düz bir yol değil

Yoga, hayatıma girdiğinden beri Özde’yi anlamama yardımcı olan en etkili araçlardan biri! Hayır tek aracım değil!

Günümüzdeki modern yoga ile temelde yaptığımız nefes ile bedeni hareket ettirirken, bedenimizin kapladığı yere dikkat kesilmek ve sadece BURADA, ANDA olmak! (Fiziksel hareketin yararlarını anlatmayacağım.) Anda olmayı, lütfen küçümsemeyin! Basit gibi duruyor ama şehir hayatının hızı ve zihnimizin doğası bizi bu andan alıkoymak için her şeyi yapmak üzerine programlamış bir yazılım gibi…

O yüzden yoga matının üzerine çıktığımızda hangi yoga stilini deneyimlersek deneyimleyelim, ilk keşfettiğimiz andır! Ve şimdinin gücünün ışığı eninde sonunda hayatımıza girer. Karanlık anılarımız halının altından, üstüne atılır ve KARANLIK, IŞIKLA BULUŞUR! Geçmişin karanlık anlarına, şimdi ve buradan yeni geçmiş ve gelecek yaratılır!

Evet, bunu kimisi bir senede, kimisi on yılda deneyimler, anın dönüştürücü etkisi ile hepimizin tanışması olasıdır. Ve hayır, tek başına yoga, çoğu zaman sizi yukarıda yazdığım durumu yaşamınıza yardımcı olamaz!

15 yıllık yoga yolculuğumda uzun süre yogayı kurtarıcım gibi gördüğüm çok zaman oldu ama son birkaç senedir yeni dış kaynaklar oluşturarak yogamı besleyerek, genişleyerek daha güçlü köklendiğimi hissediyorum. Genişleye, genişleye, birleşe, birleşe köklenmek…

Yeni dış kaynaklar oluşturmak, için ‘Bana ne iyi gelir?’ sorusu yardımcı olacaktır! Dans, resim, heykel, koşu cevabı sizin hayatınızda neyse ona doğru adımlar atmak, kaynaklarınızı oluşturmak için çok yardımcı olacaktır. Ve nasıl olsa an iyi iyileştiriyor diye bahaneler üretmeden destek alarak karanlık anlara bir rehberle bakmak, çok önemli.

Ben yaptım, Özde’nin bildiğini sandığım yollarından bilmediğim yeni ana yollar keşfetmem çok sarsıcıydı ama aynı zaman dönüştürücüydü!

İyileşme dediğimiz düz bir yol değil! Kalp atımı gibi! 

Yoga’ya gittim, iki poz yaptım, bedenim çok  esnedi, 5 saat pratik yapıyorum, şu fotoğrafı Instagram’a koydum! Hepsi çok güzel ama yaptığınız pratik, öz’e ulaşıyor mu? Bu sizin cevaplamanız gereken bir soru, benim değil!

Bundan on sene önce o eski bir arkadaşım: ‘Yoga’ya aşıksın! Başka bir şeye hayatına yer yok’ demişti! Haklıydı, yoga, hayatımdaki bağ kurma becerimle doğru orantılıydı! Bağımlıydım! Yoganın çoğumuzda temelde yaptığı bu! Sizin bağımlılıklarınızı değiştirmesi ama yerine kendisini koymasıdır.

Ve pratik, öz’e ulaşmıyorsa, zaten hayatınızdaki bağımlılıkların yerine yeni bir bağımlılığınız vardır! Alkol, sigara, madde bağımlılığınızın yerine fiziksel mat pratiği almıştır. Kesinlikle bedenle çalışmak çok iyi gelir ama kökü olmayan her şey dağılmak zorundadır.

Ben bir süredir Sadguru ile çalışıyorum, seneler önce hiç sevmediğim spor salonuna gidiyor ve vedik astroloji eğitimi alıyor ve yazı yazmaya devam ediyorum! Hepsi Özde’nin dış kaynakları… Çünkü dış kaynaklarınız kadar, hayatın sertlikleri karşısında esneyebiliyoruz!

Ve arkadaşlar, günlük Sadhana pratiğim var! Fiziksel mat pratiği dışında; meditasyon, nefes çalışması, chantting ve kriyaları içeriyor. Bazen cidden yapmak istemiyorum, bahaneler üretmek istiyorum ama adanmışlıkla devam etmeye istek geliştiriyorum!

Ve zihnim bulanmaya başladığında (inanın bana benim de bulamıyor) tüm yukarıda saydığım her şey, benim anla kurduğum ilişkimi geliştirmeme ve görüş açımı temizlemem yardım ediyor!

Özde’yi kökleyen yoga değil, yoga’nın yanında yaptıkları… Ne ironik değil mi? Yoga’nın dışındaki kaynaklarım, yogamı bütüncül kılıyor!

Ve eğitimlerde, derslerde verdiğim her şey bu bağlantı üzerinden…

Yoga, kendini keşfetme yolundaki en eski araçlarımdan biri… Tek aracım değil! Olduğu zamanlarda, eve dönüş yolumu ararken, kaybolmuşum diyebilirim!

Şimdi artık biliyorum ki, eve dönüş yoluna giden yol, bu olmalı diyerek yürünecek bir yol değil. 

YOL, DEĞİŞECEK DOĞASI GEREĞİ, SEN DE DEĞİŞEBİLİYOR MUSUN?

Ve herkesin eve dönüş yolu kendine özel! Birbirimizden sadece ilham alabiliriz o kadar!

Yoga, ayrı gibi görünenin birliği… Araçları büyütmeden, kendini anlamaya duyulan pratik.

Her şeyin bu kadar karıştığı bir dünyada bildiğim en gerçek ve en ileri pratik.

İlginizi çekebilir: Yazı birlikte geçiriyoruz: Bayramda Macahel’de Yuvaya Dönüş

Özde Çolakoğlu Yoga Eğitmeni
Çalışma Ekonomisinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra metin yazarlığı, editörlük, sosyal medya uzmanlığı gibi farklı alanlarda uzun yıllar çalıştı. 2009 yılında yoga ile tanışmasının ... Devam