İyi yaşam alışkanlıkları: Hayatınızı her alanda iyileştirecek 60 öneri

“Alışkanlıklar” neden önemlidir diye hiç düşündünüz mü? Günlük yaşantımızda sergilediğimiz davranışların yaklaşık %40’ına alışkanlıklarımızın karar verdiğini göz önünde bulundurursak küçücük bir alışkanlığın bile büyük bir değişim yaratabileceğini fark edebiliriz. Başarılı insanların ilham verici hikayelerine baktığımızda hemen hemen hepsinin olumlu alışkanlıklara sahip olduğunu ve bu alışkanlıkların onları başarıya taşıyan anahtar deneyimler olduğunu anlayabiliriz.

Alışkanlıklarımız, kim olduğumuzu ve hayata nasıl yaklaştığımız tanımlayan küçük yapı taşlarıdır. Günlük hayatta deneyimlediklerimiz, meslek yaşantımızdaki tutumlarımız ve insanlarla olan ilişkilerimize karşı sahip olduğumuz düşünce yapımız bizim nasıl bir hayat düzeni içerisinde olduğumuza dair fikir verebilirler.

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözünden yola çıkarak bedenimize iyi bakarak sağlıklı bir zihin yapısına erişmemizi kolaylaştırabiliriz. Beslenme şeklimizde sağlıklı tercihlerde bulunarak, yiyeceklerimizi daha fazla çiğneyerek, bol su tüketerek, şeker tüketimini azaltarak ve en önemlisi her fırsat bulduğumuzda vücudumuzu hareket ettirerek beden sağlığımızı iyileştirebilir ve beynimizi besleyebiliriz. Öte yandan, zihnimizde olumlu düşünceleri artırmak, olaylara daha iyimser yaklaşmaya çalışmak da yaşamımızda bir şeyleri yoluna koymamıza yardımcı olacaktır.

Şükretmek, bardağın dolu tarafına odaklanmak, güvenilir, dürüst bir imaja sahip olmak, kendimize ve sevdiklerimize yeteri kadar zaman ayırmak, konfor alanımızdan dışarı çıkarak yenilikleri deneyimlemek, yaşamın güzelliklerinin farkına varmak, telefondan/bilgisayardan biraz başımızı kaldırıp neler olduğunu keşfetmek… Aslında hepsi ufak bir kaç değişiklikle hayatımıza katabileceğimiz olumlu değişiklikler.

Hayatınızı her alanda iyileştirecek 60 öneri ile yaşam tarzınızı düzenleyebilir, olaylara bakış açınızı değiştirebilir, sağlıklı ve sürdürülebilir alışkanlıkları yaşamınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Kaynak: lifehack