Daha iyi bir uykunun sihirli anahtarı: 6/30 kuralı

Bazen ne kadar çok uyursanız uyuyun bir türlü dinlenemediğinizi, sabahları yorgun uyandığınızı, uykunuzun bölündüğünü ya da yeterince dinlenemediğinizi fark ediyor olabilirsiniz. Kaliteli bir uyku için günde ortalama 8 saat uyumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ancak uyku kalitesi sadece ne kadar uyuduğunuza değil, fiziksel koşullardan uyku öncesi ve sonrası alışkanlıklarınıza kadar pek çok faktörle ilişkili. Vücudun biyolojik ritmiyle uyumlu olmayan bazı alışkanlıklar uyku kalitemizin azalmasına ve bununla bağlantılı olarak ruh-zihin-beden dengesinin bozulmasına neden olabiliyor. Bu alışkanlıkların en bilinenleri ise vücudu uyararak uyanık ve tetikte tutan kafein tüketimi ve günümüzde en sık maruz kaldığımız yapay ışık kaynakları olan elektronik cihazlar. Akşam iş çıkışında ya da yemek sonrasında kahve keyfi yapmayı seviyor, gece uyumadan önce son baktığınız şey telefonunuzun ekranı oluyor ve yeterince uyusanız da neden yorgun uyandığınıza bir türlü anlam veremiyorsanız daha iyi bir uyku için 6/30 kuralıyla tanışmanızın vakti çoktan gelmiş olabilir. 

6/30 kuralı nedir?

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku her şeyden önce kaliteli bir yaşam sürmenize yardımcı olacak sağlıklı alışkanlıklar sürdürmenizle mümkün. Bu alışkanlıkların en önemlisi ise kafein tüketimine ve ekran karşısında geçirilen süreye dikkat etmek. 6/30 kuralı, uyku kalitesinin düşmesine neden olan en önemli iki faktörü, yani kafeini ve ekran süresini odağına alan basit bir uygulama önerisi. Bu basit kural yatmadan 6 saat önce kafeini, 30 dakika önce ise telefon, tablet, televizyon gibi yapay ışık kaynaklarını bırakmanızı içeriyor.

Çoğu zaman çok fazla kahve veya çay tüketiminin kafein sebebiyle sizi olumsuz etkilediği ve uykunuza zara verdiği söylenir. Ancak gün içerisinde tüketilen kafeinli içecekler sanıldığı kadar zararlı değildir. Yani gün içerisinde favori kahvelerinizi ya da çaylarınızı içmeye devam edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey uyumadan 6 saat önce kafein alımına son vermeniz. Journal of Clinical Sleep Medicin’in araştırmasına göre son aldığınız kafein ile uykuya geçişiniz arasında en az 6 saat olması gerekiyor.

6/30 kuralının 30’u ise yiyecek ya da içeceklerle ilgili bir durum değil, tamamen hayatımızın her anında yanımızda olan ekranlarla ilgili. Sleep.org’a göre yatmadan 30 dakika önce telefon, bilgisayar, televizyon hatta e-kitap okuyucu gibi cihazlarla aramıza mesafe koymamız ve bu cihazları kapamamız gerekiyor. 

Uyku kalitenizi önemli ölçüde artıracak bu basit kuralı hayatınıza hemen dahil ederek çok daha dinlenmiş, enerjik ve mutlu uyanabilirsiniz. İyi uykular!

Kaynak: Apartmenttherapy.com, beyondtheboxscore.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!