İyi bir uyku uyumanız için yatak odanızda olması gerekenler

İyi uyku, iyi olmanızı sağlar. Bir düşünün; herhangi bir doktor daha az uyumanızı tavsiye eder mi? Geceleri uyumak, yaşımız veya yaşam şeklimiz ne olursa olsun hepimizin ortak noktalarından biridir. Bu yüzden gece uykusundan mümkün olduğunca faydalanmalıyız.

Uzmanlar günde 8 saat uykunun ideal olduğunu söylüyor. Ancak gün içindeki yoğunluk, endişeler veya zamansız bir ağrı 8 saatlik uykunuzu engelleyebilir. Böyle durumların önüne geçmek için yatak odalarınızı daha huzurlu ve uyku dostu alanlar haline getirebilirsiniz. İşte yatak odanızda uykunuzu dağıtan şeylerden kurtulup, iyi bir uyku uyumanızı sağlayacak basit adımlar:

1. Havayı temizleyecek bir bitki koyun

Bitkiler sadece havayı temizlemekle kalmayıp aynı zamanda ruh halinizi de güçlendiriyor. Örneğin yaseminin anksiyeteyi azalttığı, paşa kılıcı denilen yeşil bitkinin ise havayı temizlediği ve daha iyi bir uyku için oksijen seviyesini artırdığı biliniyor. Üstelik her iki bitkinin de bakımı oldukça kolay.

2. Çay ritüeli oluşturun

Yatağa girmeden önce bir fincan bitki çayı içmek, sizi uykuya hazırlar. 2011 yılında Alman araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmaya göre insanlar bitki çayı içtikten kısa bir süre sonra kolayca uykuya dalıyor. Kediotu ve melisa ise sedatif içerikleri sayesinde derin bir sakinleşme sağlıyor.

İlgili yazı: Uyku düzeniniz sağlığınızla ilgili ne tür ipuçları veriyor?

3. Doğal ışığa izin verin

Uyku döngümüz aslında bedenimizin sirkadiyen ritmine veya içimizde hiç durmadan işleyen saate bağlıdır. Yani aslında hepimiz sabahları güneşle birlikte uyanma eğilimine sahibiz. Bu yüzden yatak odanızda akşamları yoğun bir aydınlatma kullanmayın. Yatağa gitmeden 1 saat önce her türlü elektronik aletle ilişkinizi kesin. Özellikle ekran ışıkları bu ritmi kolayca bozuyor ve serotonin seviyesini düşürüyor. Bu yüzden yatağa girmeden 1 saat önce telefonunuzu veya tabletinizi elinizden bırakın ve onun yerine bir kitap alın.

4. Mistik tarafa yaklaşın

Taşlar; hem renkleri hem de şekilleri sebebiyle yatak odanızı uykuya hazırlayabilir. Taşların iyileştirici etkisi olduğunu söyleyenler, özellikle ametist, hematit ve sitrinin sakinleştirici bir enerjisi olduğunu düşünüyor. Eğer bir partneriniz varsa, kırmızı kuvars da yatak odanız için iyileştirici ve güven verici bir ortam sağlayabilir.

İlgili yazı: Uykusuzluk ile savaşınızda etkili bir çözüm: Deepak Chopra uyku meditasyonu

5. Gürültü makinesi edinin

Eğer iyi bir uyku için para harcamaya niyetiniz varsa, gürültü makinesi para ayırabileceğiniz ufak bir yatırım olabilir. Orman sesi, su sesi gibi sesler veren bu makinelerin özellikle çocuklar veya alışkın olmadığı ortamlarda uyuyanlar için ideal olduğu biliniyor. Eğer sık sık seyahat ediyorsanız ve gittiğiniz yerlerde uyumakta zorlanıyorsanız, küçük bir gürültü makinesi de alabilirsiniz.

6. Günlük tutun

Günlük tutmak, yatağa girmeden önce bastırılmış düşüncelerinizi ve endişelerinizi ortaya çıkarmanın en iyi yollarından biridir.

İlgili yazı: İyi uyku uyuyamamanızın nedenleri

7. İyi bir yatak ve yastık edinin

İyi bir uyku için yatak odanızdaki en önemli şeylerden belki de ilki, iyi bir yataktır. Rahat edeceğiniz bir yatak ve yastık sayesinde rüyalarla dolu bir uyku uyuyabilirsiniz.

8. Odanızın sıcaklığını ayarlayın

Özellikle soğuk aylarda yatağa girmeden önce yatak odanızı biraz ısıtmayı tercih ederek uykuya daha kolay dalmanızı sağlayabilirsiniz. İyi bir REM uykusuna kavuşmak için sıcaklık kilit bir öneme sahip.

9. Yatak odanızı uyku için düzenleyin

Yatak odası dinlenmek ve romantizm içindir. Bu kritere uymayan şeyleri, yatak odanızdan uzak tutun. Yatak odanızda bir masa mı var? Hemen ondan kurtulun çünkü masa size çalışmayı hatırlatıyor olabilir. Ayrıca Feng Shui’ye göre yatak odanızdaki mobilyaların yerleşimi bile uyku kalitenizi etkileyebiliyor. Örneğin yatağınızdan kapıyı girmek, rahatlamanızı sağlıyor.

Kaynaklar:
MindBodyGreen
Zinus.com
Shape.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!