İyi uyku uyuyamamanızın nedenleri

Eğer kendinizi yorgun hissediyorsanız, yapmanız gereken ilk şey uyumak olur. Gerçekte yorgunluğun tek sebebini uykusuzlukla açıklamak mümkün değil. Bedendeki enerji düşüklüğünün pek çok sebebi olabilir. Uykusuzluk da bunlardan biri. Biz de Uplifers olarak uykusuzluğun nedenlerini araştırdık. İşte sonuçlardan bazıları:

1. Yatak odanızın çok sıcak olması

Uykuya daldığımızda bedenimizin sıcaklığı az da olsa düşer. Yatak odanızı biraz daha serin tutarak bu süreci hızlandırabilir ve daha kolay uykuya dalmanızı sağlayabilirsiniz.

İlgili yazı: Uyku düzeniniz sağlığınızla ilgili ne tür ipuçları veriyor?

2. Lifli gıdalar tüketmemek

Bazı besin maddeleri uykuya dalmanızı zorlaştırırken, bazıları da kolaylaştırır. Daha kolay uykuya dalmak istiyorsanız, daha fazla lifli gıda tüketin.

İyi uyku uyuyamamanızın nedenleri
Uykuya daldığımızda bedenimizin sıcaklığı az da olsa düşer.
3. Geç saatte alkol almak

Bir kadeh içki, rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ancak geç saatte alınan alkol, uyku evrelerinizin bölünmesine ve bu da uykunuzu almadan uyanmanıza neden olur.

4. Geç saatte egzersiz yapmak

Düzenli egzersiz yapan kişiler, düzenli uyku uyuma eğilimindedir. Ancak geç saatte yapılan egzersiz, enerjinizi yükseltir ve uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bu yüzden uyumadan birkaç saat önce egzersizi bırakın.

5. Alerji ilaçları

Kullandığınız alerji ilaçları kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir. Doktorunuzdan bir başka ilaç önermesini isteyebilirsiniz.

İlgili yazı: Uyku bozuklukları yaşıyorsanız bu hastalığın tehdidi altında olabilirsiniz

6. Hafta sonu çok uyumak

İyi bir gece uykusu ancak sıkı bir uyku düzeniyle mümkün olabilir. Eğer bir önceki gün çok uyuduysanız, akşam uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Her gün aynı saatte uyuyup, aynı saatte uyanmaya özen gösterin.

7. Yatağa girdikten sonra telefonla ilgilenmek

Telefon ve bilgisayar ekranlarından yayılan mavi ışık, vücudunuzun doğal melatonin üretimini etkiliyor ve bu da uykuya dalmanızı zorlaştırıyor. Eğer yatağa girmeden önce ekrandan kopamıyorsanız, ekranınızın ışığını maviden turuncuya çeviren programlar kullanın.

İyi uyku uyuyamamanızın nedenleri
İyi bir gece uykusu ancak sıkı bir uyku düzeniyle mümkün olabilir.
8. Sevgilinizle kavga etmek

Araştırmalar, partneriyle iyi geçinen kişilerin daha iyi uyuduğunu gösteriyor. Sebebi ise bu kişilerin daha az gerginlik yaşaması.

İlgili yazı: Moby’den yoga,meditasyon ve uykuya özel şarkı listesi

9. Adet döneminizin yaklaşması

Araştırmacılar kadınların adet dönemiyle uyku arasında kesin bir ilişki olduğunu henüz kanıtlamış değil. Ancak bazı uzmanlar, adet döneminde yükselen östrojen seviyesi nedeniyle uykuya dalmanın zor olabileceğini söylüyor.

10. Uyku düzeninizin olmaması

Uyku düzeninizi oturtmak için sadece her gün aynı saatte uyuyup, aynı saatte uyanmak yetmez. Uzmanlar, bedeninizi ve zihninizi uykuya hazırlamak için bir uyku ritüeli oluşturmanız gerektiğini söylüyor.

Kaynak:
Refinery29

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!