İyi bir lider olmak için kendinizde geliştirebileceğiniz yönler

Liderlik önemli bir vasıf. Etkin liderler olmazsa şirketler yönetilmez, projeler hiçbir zaman gerçekleşmez, problemler derinleşir, çocuklar yanlış yönetilir, ilişkiler savrulur ve daha pek çok olumsuzluk meydana gelir.

Liderliğin bu kadar gerekli ve önemli bir şey olmasına karşın, birçoğumuz liderlik sorumluluğunu almaktan geri duruyoruz. Dahası, birçoğumuz liderlik özelliklerine sahip bile değiliz. Eğer iş arkadaşlarınıza, aile üyelerinize, sevdiklerinize, yakın arkadaşlarınıza veya hiç tanımadığınız bir yabancıya problemleri nasıl çözebileceğini, bir meseleyi nasıl halledebileceğiniz, bir projeyi gerçekleştirmek için nasıl strateji kurabileceğini öğretmek için öncelikle liderlik özelliklerine sahip olmalısınız. İşte etkili bir lider olmak için geliştirebileceğiniz özellikler:

1. İyi bir lider cesaret kırmaz, cesaret verir

Patronunuzdan veya sizden üstün konumda bulunan bir kişiden ne duyduğunuzda daha motive olursunuz? Sert eleştiriler mi, yoksa cesaret verici sözler mi? İyi bir lider olmak istiyorsanız, karşınızdakini motive etmek, ikna etmek için doğru dili kullanmalı, tebrik etmeli, zor zamanlarda devam edebilmesini sağlamalısınız.

İyi bir lider olmak için kendinizde geliştirebileceğiniz yönler

2. İyi bir lider başkalarına örnek olur

Eğer izlediğiniz yol iyi değilse, başkalarının sizi örnek almasını bekleyemezsiniz. Eğer güvenilmez bir kişiyseniz, başkalarının size güvenmesini bekleyemezsiniz. Eğer empati yapamıyorsanız, başkalarının size hayranlık beslemesini bekleyemezsiniz. İyi bir lider, söylediğini yapan ve bu konuda başkalarına karşı dürüst olandır.

3. İyi bir lider stratejisini ve önerilerini paylaşmaktan korkmaz

Liderler, zor soruların yanıtlarını bulabilen, karmaşık meselelere çözüm getirebilen kişilerdir. Bu çözümlere nasıl ulaştıklarını paylaşmaktan da çekinmezler. En etkin liderler, bilgi ve tecrübelerini, tavsiyelerini paylaşmayı severler.

4. İyi bir lider, liderliğin bulaşıcı olduğunu bilir

Eğer çalıştığınız şirketin, yürüttüğünüz projenin, çözmeye çalıştığınız meselenin başarılı olmasını istiyorsanız, eylemlerinizle etrafınızdakilere de ilham vermelisiniz. İyi bir lider, çevresindekilere olumsuz duygular değil ilham ve başarı aşılayan kişidir.

İyi bir lider olmak için kendinizde geliştirebileceğiniz yönler

5. İyi bir lider asla pes etmez

Üzerinde çalıştığınız bir şey başarısız olduğunda yaşadığınız his, aslında evrensel bir duygu. Ancak etkin bir lider, bu hisse kapılmaz ve asla vazgeçmez. Hayatın her alanında zorluklar yaşanıyor. Bu zorluklarla mücadele edebilenler ise iyi liderler tarafından yönetilenler. İyi bir lider olmak istiyorsanız, asla pes etmemelisiniz.

 

Kaynaklar:
PsychCentral
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!