İyi bir ilişkinin sırrını “ilginç” insanlarda aramak ne kadar doğru?

Kimse kendini tanımlarken “sıradanım” demez.

Kadınlara nasıl bir erkekle ilişki kurmak istedikleri sorulduğunda, fiziksel özellikler bir yana çoğu “ilginç bir adam” diyecektir. İlginç, yani sıradan ve sıkıcı olmayan, partnerinin karşısına sürprizlerle çıkan, her zaman anlatacak bir hikayesi olan… Peki, mutlu ilişkinin sırrı ilginç olanlarda mı gerçekten? İlişki terapistleri, bunun herkes için doğru olmayabileceğini söylüyor. Yalnız başınayken de kendini eğlendirebilen, kendini beraber olduğu erkekle tanımlamayan kadınlar için partnerinin ilginçliği ikinci planda kalabilir.

Ortaklığa evet, bağımlı olmaya hayır

İlgi alanlarımızı biriyle paylaşmak, beraber olduğumuz kişinin bizimle aynı şeylerden hoşlanmasını beklemek son derece doğaldır. Ortaklıklar ilişkiyi besler, partnerlerin birbirinden çabucak sıkılmasına engel olur. Ancak, bu paylaşımın bizi ayakta tutan, sıkıntılarımızdan kurtaran tek şey olacağını düşünmek sağlıklı değil.

Tek başınayken de bir ilişki içinde olduğu kadar rahat ve hayat dolu olan bir kadın, kendisini iç sıkıntısından ilginç bir adamın kurtaracağını bekleyerek yaşamaz. Çünkü karşısındakine bağımlı değildir. İşte psikologların üzerinde durduğu abartılmış ilginçlik arayışı bu yanılsamadan kaynaklanıyor: “Ben kendi kendimi can sıkıntısı ve mutsuzluktan kurtaramam, bunu benim için biri yapmalı.”

Birbirini tamamlayan iki yapboz parçası

İlişki birbirini tamamlayan iki yapboz parçası olarak düşünüldüğünde konu daha anlaşılır hale geliyor. Yapboz parçaları birbirlerinin çıkıntı ya da noksan yönlerini tamamlar, tıpkı bir ilişki gibi. İki eşit parça ise birleşmez. Birbirine çok benzer olan iki baskın karakterin iyi anlaşmaları beklenirken birbirleriyle çakışması da bu yüzdendir. İlginç bir adamla ilginç bir kadının çakışması gibi…

Yapboz parçaları birbirlerinin çıkıntı ya da noksan yönlerini tamamlar, tıpkı bir ilişki gibi.

Psikoterapist yazar Marcia Naomi BergerKendinizi ilginç biri olarak tanımlıyorsanız belki de partnerinizin alternatif bir yaşam tarzı ve devasa başarılarla dolu bir hayatın yerine, uyumlu ve munis bir kişiliği olması daha mutlu bir ilişkinin anahtarı olacaktır” diyor. Berger’e göre, olabileceğimizin en iyisi olmak (iyi bir insan, verimli bir çalışan, entelektüel bir kadın) karşı cinsi etkileyen en önemli faktörlerden biri. Bu, mutlu bir ilişki ve uzun bir evliliğin de anahtarı.

İlginizi çekebilir: Mutlu bir ilişki için “ben” ve “biz” olmayı dengelemenin yolu

Kaynaklar:

Psych Central

Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!