İstanbul’un tarihi noktalarına bir de bu açıdan bakın!

İstanbul’un iki kıtayı birbirine bağlayan kendine has coğrafi konumundan, sevimli kedilerine, geleneksel muhteşem kahvesine kadar meşhur olan birçok özelliği vardır. Ancak Türkiye’nin mega kenti olan İstanbul’u ziyaret etmek için sebepler listesinin en başında binlerce yıl öncesine dayanan zengin mimarisi geliyor.

Yeni Cami
Yeni Cami

Tarihi mekanları ve tarihi yerleri kafasında yeniden canlandırarak ortaya koyan fotoğrafçı Aydın Büyüktaş, bunu yaparken drone ve photo-stitching yazılımlarını kullanıyor. Büyük bir ustalıkla çalıştığı bu akıl almaz sanatsal şehir görüntüleri “Inception” filminin unutulmaz zihin bükme sahnesini hatırlatıyor.

Büyüktaş , Edwin Abbott ‘un 1884’te diğer boyutların olanaklarının incelenmesi hakkında yazdığı hiciv niteliğindeki kitabın “Flatland: A Romance of Many Dimensions,” bu garip görseller için ona ilham kaynağı olduğunu belirtiyor.

Farklı boyutları bir arada tutarak muhteşem bir görsellik sağlamasının yanı sıra Büyüktaş ayrıca dünyanın büyüleyici şehirlerinden birinde muhteşem bir tur atmanızı sağlıyor. İstanbul’un mahallelerinde, paten pistlerine, marketlerinde, yeşil alanlarında ve daha fazlasında çarpık bir tur atmak için aşağıdaki fotoğraflara göz atmayı unutmayın ve sanatçıyı Facebook ve Instagram hesaplarından takip etmeyi unutmayın.

Kapalıçarşı

İstanbul’da yer alan Kapalıçarşı dünyanın en büyük ve en eski pazarlarından biridir.  İşlek günlerde neredeyse her gün yarım milyon ziyaretçinin uğradığı Kapalıçarşı, turistler için de İstanbul’da gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında yer alır.

Kapalıçarşı - Grand Bazaar
Kapalıçarşı – Grand Bazaar

Kurbağalıdere

Kurbağalıdere İstanbul’un en eski ve en canlı semtlerinden biri olan Kadıköy’de bulunan çok kirli bir deredir. Kurbağalıdere’nin hemen yan tarafında sevimli bir park (sağda) olmasına rağmen, dereden çıkan koku insanların bu yeşil alanda keyifli vakit geçirip temiz hava almalarını bile engellemektedir.

Kurbağalıdere
Kurbağalıdere

Büyük Otogar

Büyük Otogar 7/24 açık Türkiye’nin her yerine hizmet veren büyük bir otogardır. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve Kapadokya’ya, Ankara’ya hatta başka bir ülkenin bir şehrine gitmek isterseniz otobüse binip yolculuğa çıkmanın en iyi yolu bu otogardır.

Büyük Otogar
Büyük Otogar

Sultanahmet Meydanı

Hipodrom olarak da bilinen Sultanahmet Meydanı Bizanslılar zamanında iki tekerli araba yarışlarının yapıldığı alan olarak kullanılmıştır. Bugün halka açık bir park olarak hizmet veren meydanda antik yarışlardan geriye sadece bir avuç kadar kalıntı kalmıştır.

Sultanahmet Meydanı - Hipodrom
Sultanahmet Meydanı – Hipodrom

Salı Pazarı

Salı Pazarı; her Salı günü İstanbul’un Kadıköy semtinde açılan büyük bir pazardır. Pazarda taze sebzeler ve meyvelerden baharatlara, ucuz kıyafetlerden mutfak eşyalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Salı Pazarı
Salı Pazarı

Kaykay Pisti

Kaykay Pisti İstanbul’daki popüler kaykay pistlerinden biridir.

Kaykay Pisti
Kaykay Pisti

Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

İstanbul’un Kadıköy semtinde bulunan Şükrü Saraçoğlu Stadyumu Fenerbahçe Futbol Takımı stadyumu olarak hizmet vermektedir.

Şükrü Saraçoğlu Stadyumu
Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Kaynak:

mnn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!