İstanbul koşu rehberi

Birazdan okuyacağınız yazıda yer alan “Deli misin?” sorusu ile zaman zaman karşılaşmışlığım, hatta sessiz bir ifade ile olsa da insanların daha fenalarını düşündüklerini tahmin etmişliğim var. Değil mi ki sen herkesin işe gitmek için otobüs beklediği sırada boş boş koşuyorsun, o, trafikte sıkışmışken ‘vıınn’ diye geçip gidiyorsun; olmaz, olabilemez. Neyse ki çoğaldık ve trendy oldu koşmak. Delilerin sayısı arttı da göze batmıyoruz artık. İstanbul, koşmak isteyenler için bir cennet sayılabilir parkur bolluğu açısından.

Kimler nerede koşuyor, hiç aklımıza gelmeyen rotalar nerede, “Buranın zemini fena” dediğimiz yerin bir sokak gerisi/ilerisi mis gibi parkur mu yoksa…

Adım Adım’ın 2015 İstanbul Maratonu’ndan beri kullandığı online bağış platformu ipk.adimadim.org , yılların bilgi birikimiyle beslenip, bu konudaki pek çok sorumuzu yanıtlayabilecek bir donanıma sahip şu anda. Yardımseverlik koşusu yapmak için sisteme giriş yapanların profilinde, paylaşmak istedikleri parkurlar da yer alıyor. Ben sordum, Adım Adım kurucularından, rakamların efendisi Renay Onur söyledi. Bakalım neredeymiş parkurlar?

Adım Adım her ne kadar bir koşu grubu olmasa da bunca yıldır koşanlarla dirsek temasında. İstanbul’da nereden nereye geldi koşu trendi?

Adım Adım 9 sene önce kurulduğunda, artık şehrin içinde sayılabilecek Belgrad Ormanı’nda bile koşana rastlamak zordu. Bir de Aydos Ormanı’nda koşmak mı? Deli misin? O zamanlar koşanların büyük kısmı İstanbul’da çalışan yabancılar ve sayısı 30’u geçmeyen birbirini sima olarak tanıyan, koşu ve doğa tutkunu insanlardı. Artık Belgrad Ormanı’na hafta içi yaz/kış sabah 5-5.30 gibi gidin, en azından 5-6 araba görürsünüz. Herhangi bir hafta sonu 8:00’dan itibaren 200 arabalık park yerinde yer bulmakta zorlanırsanız da şaşırmayın.

Peki ya sahil?

Hele sahilde koşmak tam bir cesaret isterdi eskiden. Kız, erkek fark etmez, tayt giydiğin anda laf yemeyi, korna duymayı hak ediyordun. Asfalta mı çıktın, üzerine sürerler arabayı. Ormanda ayılardan, köpeklerden, yaban domuzlarından çekmediğimizi, şehirde insanlardan çektik kısacası. Hala da var rahatsızlık verenler, ama sayıları azaldı doğrusunu söylemek gerekirse.

Bilmeyenler için kısaca Adım Adım yapısından bahsedecek olsak?

Adım Adım
Adım Adım

Adım Adım, ilk kurulduğu günden bu yana koşu grubu olmadı; hayatının bir yerinde başkaları için koşu/spor yolu ile iyilik yapmak isteyenlerin grubu oldu. Tabii işin içine koşu girince ne mutlu bize ki koşucuların, koşu gruplarının doğduğu büyüdüğü bir ortam da oldu aynı zamanda.

İlgili yazı: Adım adım; Yılmadan!

2008 yılı başında Adım Adım’ın 50 gönüllü koşucusu varken şu anda sayımız 13,413 oldu ve bu sayıdaki değişimi anlık olarak İyilik Peşinde Koş sayfamızdan anlık olarak bütün dünya izliyor. Bütün dünya izliyor derken samimiyim. Amerika’da 1.5 milyar dolara ulaşan yardımseverlik koşusu pazarını takip eden ve yönlendiren PeerTOPeer Forumu 5 yıldır bizi de takip ediyor. Hatta 2015 yılı raporlarının kapak fotoğrafı Adım Adım’dan.

Tam olarak nasıl bir profile sahip Adım Adım koşucuları?

Onlarca farklı koşu grubuna üye Adım Adım gönüllü koşucularının %78’i İstanbul’da oturuyor. İstanbul’lu gönüllü koşucuları tam olarak %52’si kadın. Erkekleri ortalama 37 yaşında, kadınları ise 35 yaşında.

Bu profil tek başına mı, yoksa bir arada mı koşmaktan hoşlanıyor?

adım adım koşu
Yanında birileri olunca koşmak hep daha keyiflidir.

Hepimiz biliriz ki, yalnız koşmak bir süre sonra sıkabilir, yanında birileri olunca koşmak hep daha keyiflidir. Konuşup, sohbet etmesen bile sevdiğin bir eylemi paylaşıyor olmak zevk verir insana. Bu nedendir ki, Çaylak antrenmanlarımız hep yoğun katılımla gerçekleşiyor.

Gelelim rakamlara; en çok nerelerde koşuluyor İstanbul’da?

Öncelikle şunu söylemeliyim; neyin peşinde koşarsanız koşun, ama bu 32 parkuru görmeden “Ben İstanbul’da koşuyorum.” demeyin.

Eğer ipk.adimadim.org’ta bir profiliniz varsa ve hala koştuğunuz yerleri yazmadıysanız, hemen profilinizi güncellemeyi unutmayın.

Sonra yazdığınız parkuru arama kutusunda aratın, bakın neler oluyor.

Mesela; Belgrad Ormanı, Kadıköy – Pendik ve Beşiktaş-Sarıyer arası koşanların yarısının koştuğu yerlerken, hep aynı yerde koşmaktan sıkılanların koştuğu 29 parkur daha var. Var mısınız İstanbul’da koşu turistliği yapmaya?

Bu bilgi ilk kez yayınlanıyor olabilir. İşte İstanbul’un en çok koşulan 32 Parkuru.

  Parkur Adı Koşanların Oranı
1 Belgrad Ormanı 27%
2 Kadıköy- Pendik Sahili 14%
3 Beşiktaş-Sarıyer Sahili 11%
4 Maçka Parkı 5%
5 Florya – Yeşilköy  Sahili 4%
6 Enka Atletizm Pisti 3%
7 Özgürlük Parkı 3%
8 Maltepe Sahil Atletizm Pisti 3%
9 Aydos Ormanı 2%
10 Çekmeköy Taşdelen Ormanları 2%
11 Beşiktaş-Karaköy Sahili 2%
12 Florya Atatürk Ormanı 2%
13 Polonezköy Parkuru 2%
14 Emirgan Parkı 2%
15 Yıldız Parkı 2%
16 Bakırköy Devlet Hastanesi Korusu 2%
17 Validebağ Korusu 1%
18 Marmara Üniversitesi Atletizm Pisti 1%
19 Bahçeşehir Gölet 1%
20 İTU Stadyumu 1%
21 Beylikdüzü/Beykent- Büyükçekmece Asfalt Zemin 1%
22 Hacıosman Korusu 1%
23 Bayrampaşa Parkı 1%
24 Fethi Paşa Korusu 1%
25 Şile Ormanları 1%
26 Büyükçekmece/ Gürpınar Sahil Şeridi 1%
27 Beşiktaş Çilekli Spor Tesisleri 1%
28 Yoğurtçu Parkı 1%
29 Etiler Sanatçılar Parkı 1%
30 Ümraniye Küçüksu Mesire Alanı 1%
31 Kağıthane Hasbahçe Mesire Alanı 1%
32 Kilyos, Uskumrukoy, Gümüşdere, Kısırkaya 1%

 822c46f8-fdf8-4708-b7ba-2dd6d6ce99af

İstanbul’da yaşayıp da hala Belgrad Ormanı’na uğramamış olanlardansanız 4 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek Adım Adım Koşu’ya herkesi bekleriz. Dilerseniz 7 kişilik takımınızla birlikte de koşabilirsiniz. Detaylara Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Koşmaya nasıl başlayacağınızı bir türlü bilemiyor ve destek istiyorsanız da bir mail atmanız yeterli: [email protected].

Gelin, hep birlikte koşulacak parkur sayısına yenilerini ekleyelim.

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam