Istanbul Fashion Week : Gamze Saraçoğlu ve Lug Von Siga

Antrepo 3’de gerçekleşen IFW, kalabalık izleyici kitlesi ile, görsel olarak güzel dakikalar yaşattı. Hala Türk modası için daha iyisinin olabileceğini, bunun için imkan yaratılması gerektiğini düşünsem de yazmakta olduğum iki defile oldukça tatmin ediciydi.

 

Moda tasarımcısı olmayı ilk düşündüğümde, şu an hissettiklerimden çok farklı bir izlenimle yola çıkmıştım. Bir şeyi öğrenmeye, o konuda uzmanlaşmaya karar verdiğiniz an yaşadığınız o heyecanı hatırlayın. Önünüzde açılmamış, arkasında sizi neyin beklediğini bilmediğiniz hayali bir dünya ve en önemlisi o hayali dünyayı sizin yaratma şansına sahip olmanız. Bu heyecan iş dünyasına atıldığımda gün geçtikçe uzaklaşıp, sanki para desteleri beni kovalıyormuş gibi koşarak hareket ettiğim, düşünmeye vakit bulamadan yaratmanın imkansızlığını gör ardı etme zorunluluğuyla gölgede kaldı. Gamze Saraçoğlu’nun tasarımlarını gördüğümde o yıllarda yaşadığım hisleri hatırladım. Buna hem güzel çizgilerin, hem de tasarımcının yıllardır çizgisini bozmamasının etkisi büyük.

 

Düz formlara yer veren Gamze Saraçoğlu, renk seçimleriyle desteklediği koleksiyonu ile ve podyumda yürüyen modeller arasında Selma Ergeç’in olmasının da etkisiyle izleyicilerden büyük beğeni topladı.

 

 

   
  

 

Lug Von Siga (Gül Ağış) beğeniyle izlediğim defilelerden diğeri. Toprak ve sonbahar tonlarıyla sizi yaprakların altından dünyaya bakıyormuşsunuz gibi bir izlenime sürükleyen Gül Ağış, başarılı kumaş seçimleri, tasarımların kağıt üzerinden dimdik ayağı kalkmasını sağlayan dikişi ve duruşlarını güçlendiren profesyonellik içeren kalıplarıyla oldukça güzeldi. Bütün bu duruşunu geometrik detaylı dokunuşlarıyla sizi o yaprakların altından çıkarıyor ve ”benim olmalı” dedirten parçalarla sizi koleksiyonuna katıyor.
Mor bir ceketi siyah deri detayları ile bezeyen parça benim favorim oldu. Makyajda aynı detayları kullanması da başka bir güzel detaydı.
Cuma günü defile sonrası kapıda rastladığım, tekstil sektörü çalışanlarının yaptığı eylem, içinde bulundukları durum, tüm güzel etkilerin arasında duyduğum üzüntü, defilelerin bıraktığı memnuniyetten daha üst seviyeye ulaştı. Umarım bu imkanlar değişir ve bu tür durumlar oluşmadan hak edilen değer verilir ve böylece Türk modası hak ettiği yere gelir diye umarak sizi görsellerle baş başa bırakıyorum.

 

 
 
 
 
 

Ezgi Turan
Ezgi Turan, 2009 senesinde İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda Tasarım bölümünden mezun oldu. Ardından 2009 yılında, 2 yıl süreliğine Home Store ve Dqmane markasına koleksiyonlar ... Devam