İşinde “Kapana kısılmış” mı hissediyorsun? İçindeki Gücü Uyandır!

“Aynaya her gün baktım ve kendime sordum: Eğer bugün yaşamımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyi mi yapardım? Ve birbirini takip eden günlerde bu soruya peş peşe “Hayır” cevabı vermeye başladığımda, bilirdim: Bir şeyler değişmeli!”- Steve Jobs

Biliyor musun… Senin bu yaşama gelmenin büyük bir amacı var, sadece senin aracılığın ile bütüne katkı sağlayabilecek bir amaç. Yoksa sen bu amacı bilmeden her gün sevmediğin bir işe mi uyanıyorsun? Hatta belki de uyanmak bile istemiyorsun… Kapana kısılmış çaresiz hissediyorsun…

kapana kisilmis hissetmek

Ne hissettiğini çok iyi biliyorum çünkü ben de oradaydım! Hatta bir çoğumuz da… Yaşamsal ihtiyaçların nedeniyle kendini bir kapana kapatılmış hapsediyorsun. Uzun süre bu kapanın içinde dönüp durduğunda, bu kapanı inşa edenin de, içinde bulunmayı seçenin de sen olduğunu unutarak yaşamındaki her şeye kızmaya başlıyorsun. Özgürce yaşayanları kıskanıyor, “ama ben yapamam çünkü…” bahanelerini ardı ardına sıralıyorsun. Güvende hissetmek için her ay sonu gelecek maaş için saatlerini takas ediyorsun.

Oysaki gerçek bu değil. İçinde büyük bir güç var; imkansızı imkan-siz’e dönüştüren! Her sabah uyandığında yaşamın damarlarında dolaştığını hissetmiyorsan değişim vakti gelmiş demektir: Ya kendini ya da içinde bulunduğun koşulları değiştir!

Üniversite yıllarında kişisel gelişim üzerine okunabilecek tüm Türkçe kitapları hatmettikten sonra, o dönemde hem prestij hem de yenilikçilik adına İzmir’de çalışabileceğim en iyi şirketten ayrılıp çocukluk hayalim olan Kaliforniya’ya gitmeye karar verdim. Yazdığım kadar kolay değildi bu karar. Zihnim, kalbimin sesini sürekli bastırmaya çalışıyordu, sadece zihnim değil ailemde bu değişimden hiç memnun değildi. Çünkü konfor alanımızın dışına doğru bir adım atmıştım. İlerleyen yıllarda Anthony Robbins’in 4 günlük ¨İçindeki Gücü Uyandır¨ etkinliğinde duyacaktım bunu: Meğer yaşam konfor alanının dışında başlıyormuş!

antony robbins- ozlu sozler

Heyecanlı bir serüven başlamıştı ama henüz keyfine varamıyordum, konfor alanımın dışına adım atmış olsam da eski düşüncelerim, sorularım beni takip ediyordu:

– Nasıl geçineceksin?

– Nerede yaşayacaksın?

– Ne iş yapacaksın?

– Psikoloji eğitimin için nasıl zaman ve para bulacaksın?

– Oysaki işin, evin, araban, yazlığın, tatillerin, ailen, arkadaşların harika bir hayatın vardı, neyin peşindesin?

Evet, kendimi güvende hissetmeye, kalacak bir yere, yaşamsal giderlerimi karşılayacak bir gelire, almak istediğim eğitimler için zamana ihtiyacım vardı. Hepimizin var ve ben sevdiğim işi yaparak bunu kazanmak istiyordum, hatta iş bile değil yaşam misyonumu gerçekleştirerek. Sahilde denizi izlerken telefon ve internetin olduğu her yerden işimi yapabilmek.

Belki zihnin seninle oynamaya başladı bile, hadi canım oradan bu mümkün mü? Evet mümkün! Yeter ki iste; planla, harekete geç, inan ve sabırlı ol. Cesaret, aslında ne kadar risk alabildiğindir. Güvenlik ihtiyacını bir kenara bırakıp, kalbinin peşinden gidebilmek cesarettir.

Eğer işinde kapana kısılmış hissediyorsan; para kazanmayı, kalbinin sesini dinlemekten daha önemli bir yere koymuşsun demektir. Ve bir şekilde bilinçaltında bir yerlerde şayet kalbinin sesini dinleyip yaşamaya başlarsan, para kazanamayacağın, evrenin seni bu doğrultuda desteklemeyeceğine dair kısıtlayıcı bir inancın var demektir. Tüm bunları yaparken senin yapmak istediklerini yapmış birinden destek almak, onu modellemek sana güç ve zaman kazandıracak, dönüşüm getirecektir.

İstediğim bir hayalim var ama nasıl yapabileceğimi bilmiyorum ve bu da adım atmama engel oluyor diyorsan yaz bana, mutluluk yolunda içindeki güce bağlanıp, beraberce hayallerine doğru yürüyelim. [email protected] / [email protected]

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam