İş yerinizde iyi bir lider olmak için sahip olmanız gereken özellikler

Hangi sektörde olursanız olun her bir şirket daima en iyi çalışanın arayışındadır. Çalışanlar da kendini geliştirmek için kariyeri boyunca yeni şirketleri hayatına katarak ilerlemesini, hatta yükselmesini sağlar. Çalışanlar yıllar boyunca stajyerlikten yöneticiliğe kadar pek çok seviyede çeşitli şirketlerde görev alır. Sonunda uzun süren çalışma saatleri ve verilen emeğin karşılığını alıp yönetici konumuna geçtiğinizdeyse size birçok iş ve yepyeni sorumluluklar düşer.

Yöneticiler çalışanların beklentilerini bilerek ona göre en iyi yönlerini göstermelidir. Çünkü çalışanlarını dinlemeyen, onlarla uygun bir şekilde hareket edemeyen ya da sektörle ilgili gelişmelerden uzak olan yönetici sevilmez. İşte yöneticilerin iyi bir lider olmak için sahip olması gereken özelliklerden başlıcaları…

İş yerinizde iyi bir lider olmak için sahip olmanız gereken özellikler

Teknolojik konularda kendinizi geliştirin

Tüm sektörler kendi içerisinde yoğun bir rekabet barındırır ve dolayısıyla her işletme süreçleri optimize etmek için yeni teknolojileri tercih eder. Bu sebeple sektörünüzde kalıcı olan araç ve hizmetlere ayak uydurmanız çok önemlidir. Bu sebeple sektörünüzde neyin popüler olduğuna dair gözlerinizi açık tutmanız gerekir. İyi bir lider olmak için sektörünüzdeki teknolojileri bizzat kendiniz iyi tanıyarak altınızda çalışan kişilere de bu konularla ilgili net bir tablo çıkarabilmelisiniz.

Doğru dengeyi yaratın

‘Yönetmek’ bir lider için en önemli kelimelerin başında gelir ve bir lider olarak takımınızı, zamanınızı ve tüm olanakları çok iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir. İşe ilk önce çalışanlar ve onlara tahsis edilmiş makineler arasındaki dengeyi anlamakla başlayın. Bu, makineleşmenin önemini ve sıradan görevlerin araçlarla nasıl otomatikleştirilebileceğini anlamak için önemlidir. Gelecekte de yaratıcılık, yenilik ve hayal gücü bir arada olacağından şimdiden tüm bunlar arasındaki dengeyi oluşturun.

Kalıcı bağlantılar oluşturun

Lider olmak doğru bağlantılar kurup işlerin yolunda gitmesi için rehberlik etmek demektir. Bu yüzden eski iş yerinde birlikte çalıştığınız kişilerle, müşterilerle ya da diğer eş dost ile bağlantınızı hiçbir zaman koparmayın. Ne zaman bir zorlukla karşılaşırsanız bu kişilerden birini arayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Özellikle kendi sektörünüzden olan kişileri tanımak ve onlarla her an iletişimde olmak size birçok alanda yardımcı olacaktır.

Doğru zihniyeti oluşturun

Omuzlarınızdaki zorlu liderlik yükünü üstlenirken projelerin sürdürülmesi ve yürütülmesi ile birlikte iş yüküne karşı dayanıklı olmalısınız. Tüm bunları yönetmek için işin baskısına dayanmalı ve aynı zamanda takımınızı motive etmelisiniz.

İş yerinizde iyi bir lider olmak için sahip olmanız gereken özellikler

Çalışan motivasyonunu en üstte tutun

İyi bir lider empati kurarak çalışanları ve ekibiyle iyi iletişim içerisinde olmalıdır. Çalışanını anlayan lider ona göre motivasyon artırmayı da kendine amaç edinmelidir. Mutlu ve motivasyonu yüksek bir çalışanın sizin işinizi de son derece kolay hale getireceğini unutmamanız gerekir.

İlginizi çekebilir: İyi bir lider olmak için kendinizde geliştirebileceğiniz yönler

 

Kaynaklar:
theselfimprovementblog.com
thebalancecareers.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!