iPad notlar ile dijital tasarımlar yapmanın püf noktaları

Günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknoloji, çoğumuz için zaman kazandıran ve iş kolaylaştıran pratik yönleriyle hayat kurtarıcı bir rol üstleniyor. Gün içerisinde aynı anda birkaç işi halletmeye çalışırken, masanın üstündeki sağa sola dağılmış kağıtlara not aldıktan sonra onları bir araya getirebilmek için ekstra zaman harcarken veya düzenlemek isterken notlarımızı daha karmaşık hale getirirken strese girebiliyoruz. Apple, iPad Notlar ile imdadımıza yetişiyor ve dijital tasarımlar yaratmamıza, etkili notlar almamıza olanak sunan birçok özelliği ile karşımıza çıkıyor. Hem yazılar hem de çizimler için özel araçları ve zenginleştirici özellikleri ile tüm notlarımızı kusursuz hale getirmemize imkan sağlayan iPad Notlar’ı gelin daha yakından keşfedelim.

Pratik notlar alın

iPad Notlar’da dilediğiniz tasarımlar yaratmanıza ve pratik notlar almanıza yardımcı olabilecek birçok harika özellik bulunuyor. Örneğin, Apple Pencil ile veya parmağınızla çizim yapmaya veya yazmaya hemen başlayabilir; renkleri, yazının büyüklüğünü, kalınlığını veya opaklığını dilediğiniz gibi ayarlamak için İşaretleme araçlarını kullanabilirsiniz.

Etkinlik Görünümü ile başkalarının notunuza neler eklediğini görebilir ve bahsetme özelliğini kullanarak onlara bildirim gönderebilirsiniz. Notunuzun dilediğiniz yerine klavyeyle veya elinizle @ işaretini yazarak ve önemli güncellemeleri başka kişilere bildirerek onları tekrar notun bağlantısına yönlendirebilirsiniz.

Dijital tasarımlar yaratın

Şekil tanıma özelliği, geometrik olarak mükemmel çizgiler, yaylar ve kalp, yıldız, ok gibi şekiller çizebilir, yazılarınızı, çizimlerinizi zenginleştirebilirsiniz. Çizmeye başlayıp sonunda biraz durakladığınızda çizdiğiniz kusurlu şekil orijinal açılarını ve boyutlarını koruyarak mükemmel bir şekle dönüşür. Bu sayede notlarınızı kusursuzlaştırabilirsiniz.

Karalama özelliği sayesinde dilediğiniz metin alanına el yazınızla yazabilir, yazdıklarınızı gerçek zamanlı olarak klavyeyle yazılmış metinlere dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, koyu renkli bir alana yazdığınızda Karalama özelliği otomatik olarak açık renkli metin olarak görünür; böylece yazdıklarınızı her zaman net bir şekilde fark edebilirsiniz. Tüm bu özelliklere ek olarak, aygıttaki yapay öğrenme teknolojileri sayesinde el yazınızın gözlerinizin önünde klavyeyle yazılmış metinlere dönüştüğünü görebilirsiniz. Merak etmeyin; metne dönüştürme işlemi aygıtınızda gerçekleştiği için yazdığınız her şey gizli kalır.

Zaman kaybetmeden Hızlı Not başlatın

Hızlıca bir şeyler yazmak, unutmadan not almak ve zaman kaybetmeden harekete geçmek mi istiyorsunuz? Öyleyse Hızlı Not tam size göre. Safari’de ister bir tarif ister bir hediye arıyor olun, fikirlerinizi not etmek için sistemin dilediğiniz yerinde Hızlı Not özelliğini açabilirsiniz. Herhangi bir ekranda veya uygulamada bir not yazmak için ekranın sağ alt köşesinden yukarı kaydırmanız ve nota dokunup yazmaya başlamanız yeterli. Notun boyutunu değiştirmek için onu kıstırıp açın veya çalışırken gizlemek için ekranın bir yanından dışarı sürükleyin. Yeniden göstermek için ise sağ alt köşeden yukarı kaydırın ve pratik kullanımın tadını çıkarın. Ayrıca, bağlam bilgisi sağlamak için bir uygulama veya web sitesinin bağlantılarını ekleyebilirsiniz. iPad’inizde oluşturduğunuz Hızlı Notları iPhone ve Mac’inizde de görebilirsiniz.

Notlarınızı fotoğraflarınızla birleştirin

Yazdıklarınızı destekleyici görsellere mi ihtiyaç duyuyorsunuz, merak etmeyin: El yazısı notlara düşüncelerinizi örneklendirmek için görüntüler ekleyebilirsiniz. Fotoğraflar’a kaydedilmiş veya başka bir uygulamadaki bir görüntüyü notun çizim alanına sürüklemeniz ve ardından görüntüyü konumlandırıp büyüklüğünü değiştirmeniz yeterli. Daha fazla vurgulamak veya açıklamak için görüntünün üzerine de yazabilir veya çizebilirsiniz.

Sevdiklerinize notlarınızı gönderin

Dijital dünyada sevdiklerimizle iletişim kurmanın birden çok yolu var. İster sevginizi göstermek ister küçük mutluluklar dolu bir jest yapmak veya önemli bir bilgiyi, hatırlatma mesajını kolayca paylaşmak için iPad Notlar’ın harika özelliğini keşfedin.  Paylaşılan not, bir grup projesinde, ailenin yapılacaklar listesinde ve daha fazlasında ortak çalışmanın en harika bir yolu olabilir. Notu paylaşmak için notlar listesindeki notun üzerinde sola kaydırın,  simgesine dokunun, sonra bir paylaşma seçeneği seçin. Notu paylaştıktan sonra ortak çalışanların etkinliklerini görmek, daha fazla kişi eklemek veya paylaşmayı durdurmak için  simgesine dokunabilirsiniz.

Notlarınızı hızlı bulun

Notlarda, elle yazılmış metinler, görüntülerdeki nesneler ve hatta taranmış belgelerdeki metinler gibi hemen hemen her şeyi arayabilirsiniz. Notlar listesinde aşağı kaydırın, sonra aradığınız şeyi yazın. Notlarınızı sıralamak ve filtrelemek için #tarif ve #işler gibi etiketler de kullanabilirsiniz. Aramak istediğiniz etiketi arama alanına yazmanız veya arama önerilerini görmek için # yazmanız yeterli.

Daha fazlasını keşfetmek ve iPad ile tanışmak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!