İnsanlara iltifat etmeniz için 5 geçerli sebep

İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler
İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler

 

 “İltifat, birisine dolaylı olarak verdiğiniz bir öpücük gibidir.”
Victor Hugo

“İnsanlara iltifat ettikten hemen sonra onlardan size iyilik yapmasını talep etmeyin. Karşılık beklenerek yapılan övgülerin hiç bir değeri yoktur.”
Mark Twain

İltifat.

Bazıları içtendir, bazıları tam tersi.

Bazıları iltifat edilmesinden hoşlanır, bazıları bunu itici ve yapmacık bulur.

Bazen ne kadar az iltifat ettiğimi düşünürüm. Yapılan övgülerin ya da iltifatların çoğu dedikodu aralarında, kendimle konuşurken, patronum hakkındaki olumsuz yorumlarda ya da artan benzin fiyatlarının arasında kaynar gider.

Gerçekçi olmak adı altında insanlara yaptığımız olumsuz yorumlar o kadar çoktur ki, yaptığımız iltifatlar bunların yanında neredeyse yok gibidir.

İşte size günlük hayatınızda iltifat etmeniz için 5 geçerli sebep:

1. Birisinin tüm gün kendisini mutlu hissetmesini sağlayabilirsiniz

Hem kendinizi hem karşınızdakini iyi hissettirmenin nesi kötü olabilir ki?

İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler
İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler

2. Her şeye pozitif tarafından bakmanızı sağlar.

Çevrenizdeki insanların pozitif yönlerine odaklanmanız, kendi hayatınıza da daha pozitif bakmanızı sağlar. Kendiniz, hayatınız ve etrafınızdaki diğer şeyler hakkında daha pozitif düşünmeye başlarsınız. Pozitif olarak baktığınızda sadece diğer insanlar değil, etrafınızdaki her şey size daha güzel gelecek.

3. Verdiğinizin karşılığını alırsınız

Daha önce de belirttiğimiz gibi, başka insanları överken karşılık bekleyerek harekete geçmeyin.  Bu, yaptığınız iltifatı kurnazca ve samimiyetsiz gösterebilir. Fakat şu da bir gerçektir ki insan, egosu güçlü olan bir varlıktır ve yaptığı şeyin karşılığını içten içe görmek ister.

Yaptığınız şeyin karşılığını hemen alamayabilirsiniz; fakat zamanla karşınızdaki kişiyle aranızda bir güven ilişkisinin oluştuğunu görecek ve olumlu bir iletişim kanalı geliştireceksiniz. Unutmayın; dünyaya gönderdiğiniz enerji bir şekilde dünya tarafından size geri gönderilir. Yaptığınız her şeyin bir karşılığı olacaktır.

İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler
İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler

4. Sizi daha çekici gösterir

Olumlu düşünme, takdir etme ve kendinizi samimi bir şekilde ifade etmeniz; profesyonel ve günlük ilişkilerinizde sizi çekici kılan 3 şeydir. İnsanlar bu özelliklere sahip insanlarla zaman geçirmeyi ve çalışmayı severler.

5. İltifat etmek eğlencelidir

Birisine içten iltifat ettiğinizde, içinizi garip bir mutluluk kaplar ve gününüz daha eğlenceli şeyler yaparak geçer.

Bu sebepler mantıklı geldi; fakat nereden başlamanız gerektiğine bir türlü karar veremiyor musunuz? O zaman iltifat etmenizi kolaylaştırabilecek önerilerimize bir göz atın:

İltifat, içten gelerek yapılmalıdır.

İçten yapılmayan bir iltifat, karşı tarafa “sizin için bir şey yapmasını istediğiniz” imajını verir ve bu durum işi amacından saptırır. Birisini överken samimiyetiniz her zaman ön planda olmalı.

Yalnızca olumlu kelimeler kullanarak, vücut dilinizi ve ses tonunuzu kullanmadan yaptığınız iltifatlar da işe yaramayacaktır. Bu iki özellik iletişimin olmazsa olmazlarındandır. Bu da karşı tarafa bir çıkarınız olduğu için iltifat ediyormuşsunuz hissini verebilir.

Hem iltifat ederken, hem iltifat aldığınızda bunun içten ve samimi bir şekilde yapılıp yapılmadığına dikkat edin.

İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler
İnsanlara İltifat Etmek İçin Sebepler

İnsanları takdir etmeyi alışkanlık haline getirin

Bu, insanlarda var olan olumlu her şeyi yeniden keşfetmenizi sağlayacaktır. İnsanlarla ilgili olan pozitif düşüncelerinize filtre koyduğunuz zaman, onları övmek ve olumlu yanlarını takdir etmek çok zor olacaktır. Evinizde, ailenizde, iş yerinizde, sokakta, hayatınızın her alanında olumlu ve güzel yapılan ne varsa yaratıcısını takdir etmeyi deneyin. Günde 5 dakikanızı bu işe ayırarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Yaptığınız iltifat karşınızdaki için büyük önem taşır ve fazlasıyla ciddiye alınır.

Bazı durumlarda, iyilik olsun diye yapmış olduğunuz iltifatlar, diğer insanların kontrol edemeyeceği boyutlarda olabilir ve işler yolundan çıkabilir. Ya da yaptığınız övgü, o insana daha önce yüzlerce kez yapılmış olabilir.

Büyük beklentilerle giriştiğiniz ve olumlu sonuçlar görmek istediğiniz bir övgü, her zaman anlattığımız kadar etkili olmayabilir.  Sizin samimiyetle yaptığınız bir iltifat, karşınızdaki insana daha önce yüzlerce kez samimi olmayan kişiler tarafından yapılmışsa, bunu da yapmacık bir davranış olarak algılaması muhtemeldir.

Yüzeysel iltifatlarda bulunmak yerine, o insanı gerçekten neyin mutlu edebileceğini derinlemesine düşünün. Tutkuları neler? Kişisel özellikleri neler? İlgi alanları ve gurur duyduğu başarıları neler? Tüm bunları bir arada düşündüğünüzde, hangi durumlarda bu insanı övmeniz itici durmayabilir?

Sonuç olarak, ne sonuç doğurursa doğursun, iltifat etmek hem size hem karşınızdakine genel olarak mutlu hissettirir.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Merve Dökmeci Uzman Psikolojik Danışman
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Boğaziçi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4 yıl boyunca uzmanlık deneyimimi üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık ... Devam