İnsanlar kişiliklerini değiştirebilirler mi?

Birçok insan kişiliğin sabitlenmiş olduğunu ve değiştirilemeyeceğini düşünür. Psikoloji biliminin içinde klasik görüşe sahip insanların düşüncelerine göre, insanların kişilikleri sabit kalır.

Ancak bu görüşün çok kesin olduğunu söyleyemeyiz çünkü insanlar iyi ya da kötü yönde sürekli olarak gelişme gösterirler. Bir insanın dönüşeceği kişiliği, şimdiye kadar ki özellikleri, içinde barındırdıkları, günlük olarak ortaya koyduğu davranışlar tarafından belirleniyor olabilir.

İnsanlar kişiliklerini değiştirebilirler mi?
İnsanların kişiliklerinin değişip değişmeyeceği merak edilen konular arasında yer alıyor

İnsanların kişiliklerini değiştirebilecek kapasitede olduklarının altını çizen çalışmaların olması, bizleri bu konuda umutlandırıyor. Böylelikle insanların istedikleri kişiliğe bürünebilmeleri için bir farkındalık ortaya çıkmış oluyor.

Araştırmalar kişilik değişimleri üzerine yoğunlaşıyor

Illinois Üniversitesi’ndeki bir araştırma, insanların 16 haftada hangi kişilik özelliklerini geliştirebileceklerini test etmeye çalıştı. The Journal of Personality and Social Psychology’de yayınlanan çalışma, değişimi isteyen insanların istemeyenlere göre karakterlerinde bariz bir gelişme olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar sonuçların çok keskin konuşmaya müsaade etmediğini ancak en azından insan kişiliğinin değişmeye müsait olduğu yönünde güçlü emareler gösterdiğini ekliyorlar.

Çalışmayı yürüten ekibe göre, değişim zamana yayınlan bir süreç gibi algılanabilir. Önce hedefler davranışları değiştiriyor, bu benlik kavramını değiştiriyor ve en sonunda da daha fazla davranış değişikliği ortaya çıkıyor.

İnsanlar kişiliklerini değiştirebilirler mi?
Kişilik değişimleri üzerine son zamanlarda ciddi çalışmalar yapılmaya başlandı

University of Manchester ve London School of Economics’te yürütülen başka bir çalışmaya göre de insanların kişiliği zaman içerisinde önemli bir biçimde değişim gösterebilir. Hatta çok küçük sayılabilecek değişimler bile zaman içerisinde büyük çaplı değişimlere sebep olabilir.

Social Indicators Research’te yayınlana başka bir çalışma 4 yıl içerisinde hangi kişilik özelliklerinin değişebileceğine ve bu değişimlerin hayattan tatmin olmayı nasıl etkilediğini ortaya çıkarmaya çalıştı. Çalışmayı yürüten ekipten olan Chris Boyce, insan kişiliklerinin zaman içerisinde değişebileceğini ve bu değişikliklerin de iyi yaşamla ilişkili olduğunu söylüyor. Boyce, çalışmalarının insanın kişiliğinin temeli ve çevresiyle olan ilişkisi üzerine oturduğunu da ekliyor.

Son olarak, Motivation and Emotion dergisinde yayınlana bir makalede, kaygı sorunu olan insanlar, başka insanlara iyi şeyler yaptığı zaman, sosyal olarak daha iyi konuma gelebiliyorlar. Bu çalışma da, insanların kişiliklerinin değişebileceği yönünde iddiaları güçlendiren bir profil ortaya koyuyor.

Kaynak:
Psychologytoday

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Kişilik özellikleriniz zor zamanlarınızda nasıl davranışlar doğuruyor?

Kişilik çatışması: İdeal benliğe ulaşma çabası hayal kırıklığı yaratıyor

Beynimiz başkalarının karakterleriyle ilgili yargılara nasıl varıyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!