Ingmar Bergman’ın başyapıtı “Persona” tiyatro sahnesinde

Tiyatro Öteki Hayatlar, İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın 100. doğum yılında, sinema tarihine damgasını vuran 1966 tarihli Persona’yı sahneye uyarlıyor. 14. sezonunun açılışını bu başyapıtla yapan Tiyatro Öteki Hayatlar, oyunun ilk gösterimlerini 16 -17 Kasım’da Bomontiada Alt’ta gerçekleştirecek.

Yazar ve dramaturg H. Can Utku tarafından uyarlanan ve Yiğit Tuna’nın sahneye koyduğu oyunda Berrin Dinçer ve Eda Erman rol alıyor. Uyarlama, filmin iki karakter arasındaki sürekli kimlik çatışmasını, çeşitli yönlerden yorumlamaya uygun sinematografisini, sahne üzerinde farklı bir seyir boyutuna taşıyor.

Saint Benoît Lisesi’nin destekleriyle sahneye koyulan oyun, sezon boyunca farklı sahnelerde seyirci karşısına çıkacak. Oyunun biletlerine ise Mobilet’ten ulaşılabiliyor.

Künye

Yazım: Ingmar Bergman

Uyarlayan: H. Can Utku

Sahneye Koyan: Yiğit Tuna

Reji Asistanları: Umut Talay – Fatih Marchal – Meriç G. Doğan

Oynayanlar: Berrin Dinçer – Eda Erman

Seslendirme: Zerrin Mete, Erhan Çene, Fatih Marchal

Dekor ve Işık: Utku Kara – Hilal Polat

Müzik: Deniz Cem Demir

Afiş: Eylül Damla Uzun

Fotoğraflar: Emre Mollaoğlu

Tiyatro Öteki Hayatlar kimdir?

Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun eski üyeleri tarafından 2005 yılında kurulan Tiyatro Öteki Hayatlar 13 sezondur aralıksız olarak İstanbul’da perde açıyor. Maya Sahnesi, Oyuncular Kahvesi Cem Safran Sahnesi, Asmalı Sahne ve İkinci Kat gibi mekânlarda 13 sezon boyunca toplam 23 prodüksiyon gerçekleştiren ekip çoğunlukla kendi özgün metinlerini sahneledi. Şimdiye kadar sahnelediği bütün oyunların dünya ya da Türkiye prömiyerlerini yapan grup “Tiyatro öteki hayatlardır” fikrinden yola çıkarak empati kavramını merkeze oturtan bir tiyatro anlayışı içindedir. Günümüz insanının sorunlarını bireysel ya da toplumsal düzeylerde ele alan ve çatışmaları mümkün olduğunca çok taraflı incelmeye çaba gösteren bir yaklaşımın peşindedir. Kadın oyuncuların çoğunlukta olduğu kadrosuyla kadın sorunlarına özel bir ilgi gösteren Tiyatro Öteki Hayatlar, 13 yıllık profesyonel yaşamı boyunca Afife Tiyatro Ödülleri, Sadri Alışık Oyunculuk Ödülleri, Direklerarası Seyirci Ödülleri, İsmet Küntay Ödülleri, Ekin Yazın Dostları Ödülleri’nden toplam 14 ödül kazandı.

Tiyatro Öteki Hayatlar’la tanışmak ve Persona’yı izlemek izlemek için web sitelerini ziyaret edebilir, biletlere Mobilet‘ten ulaşabilirsiniz.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!