İncirin faydaları: Kuru ve yaş incir hakkında bilmeniz gereken her şey

Yaz sonu meyvesi olan kuru ve yaş incirin faydaları, saymakla bitmiyor. Lif, vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu bu lezzetli meyve, adeta vücudunuz için doğal bir koruyucu. Bilimsel adı ficus carica olan incirin içinde yüzlerce küçük tohum; dışında ise yenilebilir mor ya da yeşil kabuğu bulunuyor. Meyvenin kendisi pembe renkli ve hafif, tatlı bir tada sahip. İncir ve hatta yaprakları, sağlığınız için birçok yararlı besin içeriyor. Sindirim sağlığını desteklemesi, kalp hastalığı riskini azaltması ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olması, bunlardan sadece birkaçı. Kuru ve yaş incirin faydaları hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İncirin besin değerleri

Taze incir, besinler açısından son derece zengin, kalorisi ise nispeten düşük. Bu da onu sağlıklı bir diyet için harika bir seçenek yapıyor. Bir adet küçük (40 gram) taze incir, şunları içerir:

 • Kalori: 30
 • Protein: 0 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 8 gram
 • Bakır: Günlük değerin %3’ü
 • Magnezyum: Günlük değerin %2’si
 • Potasyum: Günlük değerin %2’si
 • Riboflavin: Günlük değerin %2’si
 • Tiamin: Günlük değerin %2’si
 • B6 Vitamini: Günlük değerin %3’ü
 • K Vitamini: Günlük değerin %2’si

Taze incir, içeriğindeki doğal şeker sebebiyle bir miktar kalori içerir ama günde birkaç incir tüketmek makul, düşük kalorili bir atıştırmalık olabilir. Öte yandan kuru incir, meyveler kurutulduğunda şeker bakımından yoğunlaştığı için şekeri yüksek ve kalori bakımından da zengindir.

İncir ayrıca sağlık açısından faydalı çeşitli besinler içerir, özellikle bakır ve B6 vitamini kaynağıdır. Bakır, metabolizma ve enerji üretimi dahil olmak üzere çeşitli süreçlerin yanı sıra kan hücrelerinin, bağ dokularının ve nörotransmiterlerin oluşumunda rol oynayan hayati bir mineraldir. B6 Vitamini, vücudunuzun diyet proteinini parçalamasına ve yeni proteinler oluşturmasına yardımcı olmak için gerekli olan önemli bir vitamindir. Aynı zamanda beyin sağlığında da ciddi bir rol oynar.

İncirin faydaları nelerdir?

İncir, zengin içeriği sayesinde genel sağlığınızı destekler. Diğer meyveler için olduğu gibi inciri de mevsiminde beslenmenize ekleyerek bu faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte kuru ve taze incirin faydaları.

Sindirim sistemine iyi gelir

İncir, eski dönemlerden beri kabızlık gibi sindirim sorunları için alternatif bir tedavi olarak kullanılmakta. Bağırsaklarınızdaki dost bakteriler olan probiyotikler için bir besin kaynağı (prebiyotik) olarak hizmet ederek sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca lif bakımından da zengindir. Bilimsel çalışmalar incir meyvesinin yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareketini hızlandırmaya, kabızlığı azaltmaya ve ülseratif kolit gibi sindirim bozukluklarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor(1).

Kalp-damar sağlığını destekler

İncir, kan basıncını ve kandaki yağ seviyelerini iyileştirebilir, bu da damar sağlığını iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalar, incir yaprağı ekstresi takviye edildiğinde toplam kolesterol, HDL (iyi) kolesterol ve trigliserit seviyelerinde de iyileşmeler olduğunu gösteriyor(2).

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur

İncirin faydalarından biri de kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine katkıda bulunması. Tip 1 diyabetli 10 kişi ile yapılan bir çalışma, kahvaltıda incir yaprağı çayı içmenin insülin ihtiyacını azaltabileceğini buldu. Katılımcıların incir yaprağı çayı tükettikleri dönemde insülin seviyeleri yaklaşık %12 azaldı(3).

Ancak incir meyvesi, özellikle de kuru incir şeker bakımından yüksek, bu yüzden kısa vadede kan şekerini yükseltebilir. Kan şekeri seviyenizi yönetmekte sorun yaşıyorsanız, kuru incir tüketimini mutlaka sınırlandırmalısınız.

Kansere karşı koruyucu etkileri bulunur

İncir yapraklarının kanser hücreleri üzerindeki etkileri konusunda umut verici birçok test tüpü çalışması var. İncir bitkisinden elde edilen incir yaprakları ve doğal lateksin kolon kanseri, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesine engel olabileceği tahmin ediliyor(4). Her ne kadar daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da bu, kansere karşı umut verici bir başlangıç noktası sayılabilir.

Cilde iyi gelir

İncir, özellikle alerjik dermatiti olan kişilerde veya alerjilerin bir sonucu olarak ortaya çıkan kuru, kaşıntılı ciltlerde bazı yararlı etkilere sahip olabilir. Dermatitli 45 çocukla yapılan bir çalışmada, 2 hafta boyunca günde iki kez uygulanan kuru incir meyvesinden yapılan bir kremin, dermatit semptomlarının tedavisinde standart tedavi olan hidrokortizon kreminden daha etkili olduğu bulundu(5).

Ayrıca incir özü de dahil olmak üzere meyve özlerinin cilt hücreleri üzerinde antioksidan etkiler sergileyebileceği, kolajen parçalanmasını azaltabileceği ve kırışıklık görünümünü iyileştirebileceği düşünülüyor.

Kemik ve iskelet sistemini güçlendirmeye yardımcıdır

İncir bol miktarda K vitamini ve kalsiyum içerdiği için doğrudan kemik ve iskelet sağlığını destekler. Kemik dokularının güçlenmesine ve korunmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi sağlığını destekler

İncir aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Bu yönüyle bağışıklık sistemi sağlığını destekler. Vücudunuzda ve cildinizde oluşan toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Kuru incirin faydaları

Güneşte kurutularak elde edilen kuru incirin faydaları da de en az yaş incirin faydaları kadar dikkat çekici. Kurutulduğunda şeker içeriği artsa da vitamin, mineral ve antioksidanları saklaması, tüketildiğinde yararlı olmasını sağlar. Kuru incirin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Lif oranı bakımından yaş incire kıyasla daha zengindir. Bu nedenle sindirimi ve bağırsak hareketlerini destekler.
 • İyi bir antioksidan kaynağıdır, bağışıklığı destekleyerek kanser hücrelerinin oluşumunu önler.
 • Vücudunuzun sodyum ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Bu özelliği onu yüksek tansiyona karşı koruyucu yapar.
 • Demir oranı fazladır, bu da ihtiyacınızın olan demiri almanızı sağlar.
 • Yağ oranı az, enerji değeri ise yüksektir. Bu yüzden kilo kontrolüne katkıda bulunabilir.
 • Vücuttaki serbest radikallerle mücadele eden antioksidanların vücuda alınmasını sağlar. Yıkıma uğramış hücrelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Kuru incirin cinselliğe faydaları olduğu da düşünülmekte. Bu sağlıklı meyvenin afrodizyak özelliği sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalarla desteklenmiştir. Ancak insanlar üzerindeki etkileri henüz incelenmediği için kesin bir yorum yapmak şimdilik mümkün değil.

İncirin zararları: Yan etkiler, olası riskler

İncirlerin bazı potansiyel dezavantajları olabilir. Örneğin, bazen kabızlık için evde doğal bir çare olarak kullanıldığında ishale veya diğer sindirim sorunlarına neden olabilir.

İncir ayrıca K vitamini açısından oldukça zengindir, bu da kan sulandırıcı ilaçların etkisini engelleyebilir ve daha az etkili olmasına neden olabilir. Eğer bu tür bir ilaç kullanıyorsanız olası riskleri azaltmak için incir ve diğer K vitamini yönünden zengin yiyeceklerin tüketimi konusunda dikkatli olmalısınız.

Son olarak bazı insanların incire alerjisi olabilir. Huş ağacı polenine alerjiniz varsa incir alerjiniz olma olasılığı daha yüksektir. İncir ağaçları ayrıca bazı insanların alerjik olabileceği doğal lateks içerir.

İncir nasıl tüketilir?

Peki incirin sağlığınıza olan faydalarından yararlanabilmek için onu beslenmenize nasıl ekleyebilirsiniz? İşte inciri diyetinize eklemenin farklı yolları.

 • Taze: Taze incir düşük kalorilidir ve harika bir atıştırmalıktır. Salatalara veya tatlılara ekleyebilir, incir reçeli veya taze incirle konserve yapabilirsiniz.
 • Kurutulmuş: Kuru incir, şeker ve kalori bakımından yüksektir, bu nedenle ölçülü tüketilmelidir. Kabızlığı tedavi etmede taze incirden daha etkili olabilir.
 • İncir yaprağı: Özel marketler dışında bulmak zor olsa da incir yaprağı oldukça besleyicidir. Tıpkı üzüm yaprakları gibi dolma yapmak için kullanabilirsiniz.
 • İncir yaprağı çayı: İncir yaprağı çayı, kuru incir yaprakları ile yapılır. Kendiniz yapabilir veya hazır incir yaprağı çayı satın alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık sistemini güçlendirmek için mevsimsel beslenme: Güçlü bir bağışıklık sistemi için mevsiminde sebze meyve tüketmenin önemi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!