İlkbahar dekorasyonu: Evinize bahar havası getirecek, ilham verici dekorasyon önerileri

Diğer mevsimleri bilmiyoruz ama, ilkbaharın mutlulukla kesin bir ilgisi olmalı!

Aylar süren soğuk, kasvetli ve karanlık havaların ardından (her ne kadar hala kar yağıyor olsa da) ilkbaharın yeşilliğini, canlılığını, taptaze havasını, kır çiçeklerini, sakuralarını, iç ısıtan havasını coşkuyla karşılamamak elde değil.

Bir yandan evlerimizde hummalı bir temizliğe girişip kışlıklara veda etmeye son sürat devam ederken, bir yandan da bedenimizi ve zihnimizi baharın gençleştiren, yenileyen, kıpır kıpır enerjisiyle uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. Beslenme ve uyku düzenimizi, hareket ve egzersiz alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirirken bir yandan da ilkbaharın enerjisini zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz yaşam alanlarımıza taşımanın yollarını arıyoruz.

Evinizdeki erimiş mumlardan, kuru çiçeklerden, kalın kumaşlardan, yorganlardan, peluşlardan ve soluk renklerden kurtulup baharın renkli ve canlı enerjisini tüm odalarınıza yaymanın yollarını arıyor ama nereden ve nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız sizin için derlediğimiz dekorasyon fikirleri ilham verici olabilir.

Canlı çiçekler ve ağaç dalları

Evinizin herhangi bir odasına ilkbahar dokunuşları yapmanın en kolay yolu tabii ki mis gibi kokularıyla ve renkleriyle her yeri buram buran bahar kokutan canlı çiçekler! İlkbahar aylarının muhteşem enerjisini ve renklerini evinize taşımak için nergis, lale, zambak, sümbül gibi pek çok çiçeği yılın bu döneminde tüm çiçekçilerde, botanikçilerde, hatta süpermarketlerde bile bulabilirsiniz.

Canlı çiçeklerin yanı sıra uzun süreli kullanım için bu çiçeklerin soğanlarını ve tohumlarını saksılara ekebilir; gerçekçi görünümlü ağaç dallarını ya da yapay çiçekleri de ilkbahar ayları boyunca evinizin her odasında kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Görüntüleriyle bir daha bakma isteği uyandıran ilginç çiçekler

İnce, rahat ve hafif kumaşlar

Peluşları, örgü battaniyeleri, kalın kumaşları kaldırma zamanı geldi de geçiyor bile. Yatak odanızdaki nevresimlerde, koltuk örtülerinde ve kırlentlerde ya da evinizdeki perdelerde pamuk ve keten gibi hava alan, serin tutan kumaşlara geçiş yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sıcak havalarda hayat kurtaran 4 kumaş çeşidi

Rengarenk yastıklar ve objeler

Evimiz için seçtiğimiz renkler ruh halimiz üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahip. İlkbaharın canlandırıcı ve enerji veren havasını evinize taşımak ve yaşam alanınızı doğayla uyumlu hale getirmek için dekorasyonunuzda kullandığınız bardak ve tabaklardan koltuk minderlerine kadar tüm alanlarda canlı renkleri tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dekorasyonda renklerin kullanım alanları: Ruhunun rengi hangisi?

Duvarlarda floral esintiler

Evinizin duvarlarında düz ve soluk renklerden sıkıldıysanız, bahar esintili floral desenlerin bulunduğu duvar kağıtlarını evinizin tüm odalarında kullanabilirsiniz. Yeşil tonların ve yaprakların ağırlıklı olduğu duvar kağıtlarının yanı sıra pastel renklerdeki çiçek baskılı duvar kağıtları da evinize ilkbahar renklerinizi taşımaya yardımcı olacaktır. 

Canlı yeşil bitkiler

Bitki bakımı seçtiğiniz bitkilere bağlı olarak biraz uğraş ve emek gerektiren bir iş olsa da, evinizde canlılığı ve yeşilin canlandırıcı enerjisini hissedebilmenin en iyi yollarından biri. Nemli ortam seven ve çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan bitkileri banyo ve mutfak gibi alanlarda, bol ışık seven bitkileriyse yatak odası, salon ve çalışma odası gibi alanların ışık gören bölümlerinde kullanabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Evde yetiştirebileceğiniz bakımı kolay çiçek önerileri

Hasır, bambu ve ahşap detaylar

Yaz ve ilkbahar dekorasyonunun en öne çıkan detaylarından bir diğeri de hasır, bambu ve masif ahşap gibi doğal materyaller. Mobilyalardan avizelere, çiçek saksılarından aynalara stor perdelerden suplalara hasır, bambu ve ahşabın neredeyse sınırsız bir kullanım alanı bulunuyor. 

İnce kilimler

İlkbahar aylarından itibaren evlerimizde kalın halıların, postların ve peluşların yerini ince kilimler alıyor. Pastel renklerin yanı sıra kontrast yaratan beyaz-lacivert-siyah renklerdeki kilimler evin her alanında kolaylıkla kullanılabiliyor. Materyaline ve boyutuna göre çamaşır makinasında bile yıkanabilen kilimler, ilkbahar dekorasyonunun vazgeçilmez parçaları arasında.

Balkonlar ve minimal yaşam alanları

Küçük ya da büyük, bir balkona sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde çok daha iyi anladık. Güzel havalarda zamanımınızın çoğunu geçirdiğimiz balkonlar ve teraslar, pandemi dönemi devam ederken çok daha konforlu hale gelerek adeta evlerimizin salonlarına ve oturma odalarına dönüştü. İlkbahar aylarında balkon ve teraslarınızı canlı bitkilerle ve ahşap bahçe mobilyalarıyla dekore edebilirsiniz. Balkonunuz ya da terasınız yoksa evinizin salonunu daha minimal ve sade şekilde dekore ederek kendinize nefes alanı yaratabilir, adeta balkondaymışsınız gibi ferah ve rahat hissedebilirsiniz. 

Fotoğraflardaki tüm ürünlerin benzerlerini ve çok daha fazlasını satın alabileceğiniz Uplifers Ev Düzenleme ve Dekorasyon Koleksiyonu’nu hemen incelemek için tıklayın. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!