İlişkinizi Facebook’tan korumak için 5 öneri

Günümüzde Facebook “ideal eşinizi” bulmanıza yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda mevcut ilişkinizi resmileştirmenizi de sağlayabiliyor. Ama özel hayatınızı bu denli ortaya koymanın bir takım sonuçları da elbette var. Özellikle de ilişkiler üzerinde. Facebook’ta yapılan herhangi bir hareket tartışma konusu olabiliyor. Arkadaş olarak kimi eklediğiniz, neyi beğendiğiniz bir kavga esnasında bir anda ortaya çıkabiliyor ve aleyhinize kullanılabiliyor. Facebook’un içine işlediği ilişkiler bir noktada kitlenebiliyor.

Sevgililer İçin Facebook Önerileri
Sevgililer İçin Facebook Önerileri

Bu yüzden Plaisirsante dergisine röportaj veren uzman psikolog Cheryl Fraser, internetin ilişkiler üzerinde olumsuz etkileri üzerinde duruyor ve çiftlere önerilerde bulunuyor.

“Bana kalırsa internet, en çok ilişkilerde dürüstlük meselesini olumsuz etkiliyor. Geçenlerde bir hastam kıskançlık duyduğu sevgilisinin Facebook şifresini istedi. Sonra da ondan gizli bütün mesaj kutusunu karıştırdı. Bir şey bulamasa da güvensizliği yine de geçmedi. ” diye anlatıyor uzman psikolog.

“Psikolojik olarak sağlıklı olabilmemiz için, özel bir hayata ve yalnızlığa ihtiyaç duyarız. Tek eşli bir ilişki içerisindeyken de partnerimizin bu bilgi çağında neleri takip ettiğini, neler yaptığını ve neler duyacağını kontrol etmeye çalışmak yanlış.” diye ekliyor Fraser.

Psikoloğun verdiği örneğe göre, bir hastasının kocası eşini Facebook’ta arkadaş olarak eklemeyi reddediyor ve dürüstlüğünü kanıtlamak için eski nişanlısının ona yolladığı mesajları gösteriyor. Sonunda karısı mesaj kutusuna girip baktığında o mesajların hepsinin çok daha samimi olduğunu ve kocasının onları değiştirerek gösterdiğini fark ediyor.  Meraklanmakta haklıymış yani.

Dolayısıyla Fraser, ilişkilerde özel hayatın korunması ve dürüstlük arasındaki dengeyi korumanın önemini dile getiriyor.  Fraser’ın tavsiyeleri:

  1. Sevgilinizi Facebook arkadaşı olarak ekleyin.  Beraber olduğunuz insan zaten sizin en yakın arkadaşlarınızdan biri olmalı. Değilse, zaten yanlış ilişki içerisindesiniz demektir.
  2. Ne siz partnerinizden ne de o sizden şifrelerinizi paylaşmanızı istemesin. Mahremiyet kutsaldır.
  3. Size gelen fazla samimi mesajları partnerinize yollayın. Bazı konuşmaların ilişkiniz üzerinde yansımaları olabilir. Bu meseleler hakkında konuşabilmeniz gerekir. Ve karşınızdaki sizden size kur yapanlardan gelen mesajların orijinal hallerini göstermenizi bekleyecektir.
  4. Eşyalarını karıştırmayın.  Eğer size yalan söylediğini hissediyorsanız, maillerini karıştırmak yerine kendisinden şüphe ettiğinizi dile getirin. Eğer gizlice onun özel şeylerini karıştırmaktan kendinizi alamıyorsanız psikoloğa gitmenizi öneriyoruz.
  5. Her gün iletişim halinde olun. Partnerinizle yüz yüze el ele tutuşarak görüşmek internet üzerinden yazışmaktan çok farklıdır. Aranızdaki alevi canlandırmak için bilgisayarınızı kapatın.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!