İlişkileri sağlamlaştıran mutluluk pratiği: Aktif yapıcı karşılama

Sosyal ilişkiler insanın mutluluğu üzerinde bilinen en fazla etkisi olan unsur olma niteliğini taşıyor. Başka bir deyişle ilişkilerimiz ne kadar kaliteli, samimi, destekleyici ve güven vericiyse, mutluluk seviyelerimizin yüksek olma ihtimali o kadar yüksek. Peki ilişkilerimizi daha sağlam temellendirmek nasıl mümkün olur? Elbette bunun pek çok yöntemi var, ben bugün çok fazla bilinmeyen bir yöntem üzerinde duracağım.

Öncelikle hayatımızın her alanında olduğu gibi ilişkilerimizde de olumlu duygular yaratan deneyimler paylaşmak çok önemli. Partnerimize iltifat etmek, büyük ya da küçük bir jest için teşekkür etmek, iyi hissettiren bir anıyı beraber hatırlamak ya da onun hoşuna giden bir şey yapmak ilişkimizi güçlendirir. Ancak tüm bunların ötesinde, günlük hayatın içinde ıskaladığımız bir fırsat alanı var. Sohbetler içerisinde iyi haberleri karşılama şeklimiz…

Şimdi bir canlandırma yapalım ve aşağıdaki sohbetin ardından hangi alternatifteki karakterle ilişkinin daha iyi olacağını düşünün…
1. Alternatif:
Sen: Biliyor musun, bugün hazırladığım rapor çok beğenildi.
X: Aaa aklıma geldi, sana bir kitap ödünç vermiştim, onu ne zaman bitirirsin?
2. Alternatif:
Sen: Biliyor musun, bugün hazırladığım rapor çok beğenildi.
X: Aaa çok şaşırdım, hazırlarken bayağı korkmuştun beğenilmeyecek diye… Acaba sen üzülme diye mi öyle dediler? Hiç ümidin yoktu, konuyla ilgili yeterli bilgin olduğunu da düşünmüyorum. İlginç…
3. Alternatif:
Sen: Biliyor musun, bugün hazırladığım rapor çok beğenildi.
X: (inanılmaz düşük bir enerjiyle) Aa öyle mi? Sevindim…
4. Alternatif:
Sen: Biliyor musun, bugün hazırladığım rapor çok beğenildi.
X: Yaşasın! Harika haber… Anlatsana neler oldu? Nasıl yorumlar yaptılar? Heyecanlandın mı? İnanılmaz sevindim ya, tüm emeklerine değdi!

Hangi alternatifteki X’in yakın dostun olma ihtimali daha fazla? Ya da biricik partnerin? Tabii ki gönül 4. alternatiften yana, değil mi? Bilim de 4. alternatifteki yapıcı karşılamanın ilişkileri desteklediğini, diğer 3 alternatifin ilişkilere zarar verdiğini söylüyor. 1. alternatif karşıdaki kişiye değersiz, önemsiz hissettiriyor. 2. alternatifte kişi sevindiği konuyla ilgili olumsuz geri bildirim alıyor ve yine kendini kötü hissediyor. 3. alternatif kişi genelde yorgun ve enerjisiz olduğunda karşımıza çıkıyor. Bu alternatifte de güzel haberi veren kişinin enerjisi düşüyor. İlişkileri güçlendirmedeki en önemli faktör bu alternatiflerin aksine, partnerin iyi haberlerini aktif ve yapıcı bir şekilde karşılamak. Peki aktif yapıcı karşılama nasıl olmalı?

  • Haberi dinlerken kişi hevesli olmalı.
  • Sorular sormalı.
  • Partneri/arkadaşı tebrik etmeli.
  • Deneyimi tekrar yaşaması için detaylarla anlatmasına teşvik etmeli.

Güzel bir haberi bu şekilde karşıladığımızda olumlu duygular yaratıyor, oksitosin gibi bağları güçlendiren hormonlar salgılıyor, sevgi duygusunu hissediyoruz. Haberi verenle aramızdaki bağı güçlendiriyoruz. Bu bağ ne kadar güçlü olursa olsun, kanıksamadan, aynı şevkle iyi haberleri aktif yapıcı karşılamak önemli. Bunu bir alıştırma gibi haftada 3 gün yapan partnerlerin mutluluk seviyelerinin yükseldiğini ve eskiye nazaran daha az depresif hissettiklerini gösteren çalışmalar var.

Günlük hayatın içindeki koşturma yüzünden kimi zaman sosyal ilişkilerimizde aktif yapıcı karşılama yerine diğer 3 alternatifi kullanma eğiliminde olabiliyoruz. Kötü niyetli olmasak da o an karşımızdaki kişiye odaklanmadığımız ya da anda olmadığımız için bu ilişki tutkalı olabilecek fırsatları es geçip ilişkilerimize zarar verebiliyoruz. İlişkileri ve hayatı güzelleştiren şeyler büyük ve nadir unsurlardan oluşuyor gibi geliyor, ancak aksine ilişkiler günlük hayatın içindeki ufak adımlarla sağlamlaşıyor. O nedenle değer verdiğimiz kişileri can kulağıyla dinlemek, kötü anlarında yanlarında olduğumuz gibi, iyi haberlerinde de tüm varlığımızla yanlarında olduğumuzu hissettirmek çok önemli.

Bugünki konu ve benzeri pozitif psikoloji yöntem ve pratikleri ile hayat deneyimlerimi paylaştığım Instagram hesabıma, web siteme ve Youtube kanalıma ulaşabilirsin.

Sevgiler…

İlginizi çekebilir: Koşulsuz sevgi mitine veda vakti: Sevginizi güçlendirmek için neler yapabilirsiniz?

İrem Ülgü Orhan Profesyonel Koç
Berkeley, North Carolina ve Pennsylvania Üniversitelerinde bulunan Pozitif Psikoloji kürsülerinde, Pozitif Psikoloji alanında eğitimler almış olan İrem Ülgü Orhan, bu eğitimlerini şamanik öğretiler ile ... Devam