İlişkileri dolu dolu yaşamanın yolu kendini sevmekten geçiyor

İlişkiler

“İnsan sosyal bir varlıktır” cümlesini neredeyse ilkokul çağından beri sürekli işitiriz. Hatta bazen bu “sosyal varlık” olma olgusunu biraz abartıp, diğer insanlar tarafından sürekli onaylanmak ve takdir edilmeye ihtiyaç duyarız. Elbette toplumun onayladığı ve sosyal çevrede sevilen bir birey olmak insana güvende hissettirir ancak bu durumun varlığı / yokluğu kişinin kendine verdiği değeri doğrudan etkiliyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir.

Kimsenin sizi şımartmasını / onaylamasını / değerli hissettirmesini beklemeksizin aynaya bakıp “Her insan gibi ben de mucizevi niteliklere sahibim ve evrenin tüm güzelliğini yansıtıyorum” demeyi deneyin. Bunu yapmak hem size, hem de ilişkilerinizde yaşadığınız sorunlara ilaç gibi gelecek!

İlginizi çekebilir: Özgüven formülü: “Ben tekim!”

Kendine değer vermenin iki anahtarı

Kendine değer vermenin ilk ve en önemli anahtarı, kendinizi üst benliğinizden bağımsız olarak değerlendirmemek ve kendinize spiritüel bir varlık olarak bakmaktır. Kendinizle ilgili doğruları üst benliğinizden duymak zannettiğiniz kadar zor değildir! Öğrenilmiş doğruları bir kenara bırakıp bilincinizin derinlerine inmeye başladıkça kendinizi daha iyi tanımaya başlayabilirsiniz.

Kendine değer vermenin ikinci anahtarı da “kendine iyi davranmak”tır. Yani kendinize özenli davranmanız zamanla başkalarından onay almadan kıymetli hissetmenize yardımcı olur. Kendini sürekli suçlayan, cezalandıran veya aşağılayan insanların kendi kıymetlerini bilmemesi ve sürekli özgüven eksikliği içinde olmaları bundan kaynaklanır.

İlginizi çekebilir: Özgüven formülü: “Başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyin”

Tüm bu kurallar aslında tek bir yere çıkar: Herkes tek ve benzersizdir. Kendinizi değersiz ve yalnız hissettiğiniz anlarda sizi diğerlerinden farklı kılan özelliklerinizi – bunu hatırlamak için en basitinden ses tonunuzu dinleyin veya ellerinize bakın- düşünün ve bu cümle daima  mantranız olsun: “Her insan gibi ben de mucizevi niteliklere sahibim ve evrenin tüm güzelliğini yansıtıyorum”

 

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!