İlişki aurasının siyaha döndüğünü mü düşünüyorsunuz?

Her ilişki zorlu zamanlardan geçer. Peki ama böyle anlarda zorlu bir süreçten mi geçiyoruz yoksa toksik bir ilişki içinde miyiz? Bunu nasıl anlayacağız? “İyi ama ben ruh eşimi buldum. Niye hala sıkıntılar var?” diyorsan okumaya devam et! Bu yazı senin için…

Bazen öyle anlar vardır ki arada farkı anlayamaz ve bizi ileriye götürmek yerine geriye çeken ilişkilerin içinde tıkanır kalırız. Tabi ki her ilişki mükemmel olacak, sürekli hep iyi, hep güzel olacak diye bir şey yok. Öyle olsaydı ruh eşi kavramı olmazdı. Çünkü ruh eşi ilişkisi, ruhunda bu yaşamdan ya da inanıyorsan eski yaşamlarından getirdiğin yaraları iyileştirebilmen için bir platformdur. Ne zaman bu iyileşmesi gereken kısımlar su yüzeyine çıkmaya başlarsa, işte o zaman gerçekten ruh eşi ilişkisi içinde misin yoksa seni zehirleyen manipülatif bir ilişki içinde misin anlayabilirsin.

İlişki aurasının siyaha döndüğünü mü düşünüyorsunuz?
İlişkideki sorunlar geçici ya da kalıcı olabilir

Ruh eşin, derinlerde bir yerlerde gizlenmiş kalmış korkularını yüzeye çıkaracaktır. Örneğin, güven ile ilgili çocukluktan kalma bir yaran varsa, ilişkinin içinde güvenle ilgili sıkıntılar yaşayacak, her defasında güvenmeyi seçmek ile ilgili süreçlerle karşılaşacaksın. Mesela babanız küçükken sizi öncelikli tutmamış; yani işi her zaman sizin okul sunumlarınızdan, spor müsabakalarınızdan, doğum günlerinizden önce geldiyse onun için ve eğer bu senin içinde bir yara olarak kaldı ise, sevgi ilişkinin içinde bu yüzeye çıkabilir. Partnerin de aynı döngüleri sana yaşatabilir. Sen bunun farkına varıp ya içeride kanayan yarayı iyileştirinceye ya da bu durumun yara açacak bir durum olmadığını anlayıncaya kadar aynı döngü sürüp gidecektir.

Gerçekten ruh eşin ile birlikteysen, o seni ve aranızda yaşanan bu süreçleri fark edecek ve iyileşmen yolunda sana destek verecektir. Hatta onun için zor olsa bile, kendi üzerinde çalışacak, egosunu dizginliyecek; sana ve ilişkiye iyi gelecek duygu, düşünce ve davranışları sergileyecektir.

Bir de manipülatif ilişkiler vardır. Bazen iki tarafta bu tarzda bir ilişki içinde olduklarının farkına dahi varamaz. Genellikle bu tarz ilişkilerde, bu ya da önceki yaşamlardan getirilmiş travma ya da karmalar kontrolü elde tutmak için kullanılır.

İlişki aurasının siyaha döndüğünü mü düşünüyorsunuz?
Manipülatif bir ilişki yaşıyorsanız, bu size zarar verebilir

Peki ama ben şu anda hangi ilişkinin içindeyim? Zor bir süreçten geçen ve beraberce bu süreci atlatabileceğimiz sevgi, aşk, tutkuyu doyasıya yaşayabileceğimiz bir ilişki mi; yoksa manipülatif davranışlar ile birbirimizin enerjisini emmeye çalıştığımız toksik bir ilişki içinde mi?

İlişkinizin türünü anlayabilmek için kendinize soracağınız 3 soru size yol gösterebilir

1. Bu ilişki sizin enerjinizi mi tüketiyor yoksa size enerji mi katıyor?

0 ile 10 arasında bu sorunun cevabına bir rakam verin. 0: Tamamen enerjimi tüketiyor. 10: Tamamen enerji veriyor. Eğer cevabınız 4 ve aşağıda ise, büyük ihtimalle manipülatif/ toksik bir ilişki içerisindesiniz. Eğer cevabınız 6 ve yukarı da ise, büyük ihtimalle sizi büyüten/besleyen bir ilişki içerisindesiniz. Cevabınız 5 ise, kendinizi ve ilişkinizi araştırmaya devam edin.

2. Herhangi bir şekilde fiziksel, duygusal ya da sözsel taciz var mı?

Fiziksel, duygusal ya da sözsel taciz varsa, acil bir şekilde ya bu ilişkiden uzaklaşın ya da beraberce bu durumu çözüme ulaştırmak istiyorsanız uzman birinden destek almaya başlayın. Taciz içeren bir ilişki içerisindeyseniz ilişkinize, her şeyden önemlisi kendinize bir süre verin. Örneğin; “6 ay içerisinde bu ilişki düzelmez ise kendime yeni bir yaşam kuracağım.” gibi.

3. Bu ilişki beni büyütüyor mu?

İlişki üçüncü bir şahıstır. İlişki büyüyüp gelişirken, sizin ve partnerinizin de büyüyüp, gelişmesi gerekir. İkiniz beraber, aynı yöne doğru büyümüyorsanız bu uzun zamanda zorluklara sebep olacaktır. İki tarafta kendi üzerine çalışmaya devam ettikçe ilişki de büyür ve gelişir. Bu ilişki sizi her anlamda büyütüyor ise belki de geçirdiğiniz sadece zorlu bir süreçtir ve beraber el ele tutuşup bu zorlu zamanların üstesinden gelebilirsiniz. Yok eğer büyütmüyorsa,  hatta olduğunuz yerde sayıyor, geriye gitmeye başlıyorsanız, içinizdeki güce tutunup adım atın!

İçinde bulunduğunuz ilişkinin manipülatif, sağlıksız bir ilişki olduğunu biliyor ve hala adım atamıyorsanız büyük ihtimalle kaybetmekten korktuğunuz şey, adım attıktan sonra kazanacaklarınızdan daha büyük görünüyor demektir. Geçtiğimiz yazılarda size bahsettiğim 6 insan ihtiyacının ilk dördünü hatırla, hatırlamıyorsanız yazıya tekrar göz atabilirsiniz. Çünkü şayet korku varsa büyük ihtimalle bu ihtiyaçlarınızda dışarıya bağımlısınız ve kendi kendinize sonsuz kaynaktan beslenmiyorsunuz demektir. Ya maddi, manevi kendinizi güvende hissetmiyorsunuzdur, ya bu ilişki size ve yaşamınıza müthiş bir eğlence katıyor olabilir. Bu ilişki size bu ihtiyaçlarınızdan bir ya da birkaçını sağlıyorsa, siz de bunları kaybetmek istemiyor olabilirsiniz. Yani konfor alanının içerisinde kalmak istiyorsunuzdur.

Gerçek gelişim ve dönüşüm konfor alanının dışında olabilir

Tüm bu süreçlerde yok Yeliz deniyorum, deniyorum ama olmuyor, toksik ve manipülatif bir ilişki içindeyim ve bir türlü adım atamıyorum” dersen yaz bana, belki de ilişki koçluğu ya da eğitimi sana yürüdüğün karanlık yolda ışık tutabilir.

Bunun yanı sıra; Anthony Robbins 6 günlük “Date with Destiny – Kader ile Randevu “ eğitiminde eril-dişil enerjiler, ilişkiler, sadece özel değiş işin, sağlığınız ve kendiniz ile de olan ilişkiniz ile ilgili muhteşem ilgiler sunmaktadır. Bu eğitime katılmanın birinci adımı olan ve bu Ekim ayının sonunda düzenlenecek “Unleash the Power Within – İçindeki gücü Uyandır” eğitimine katılmak isterseniz benimle bağlantıya geçebilirsiniz.

[email protected] / [email protected]

Muse Yeliz Rüzgar
İzmir doğumlu ve uluslararası tanınırlığı olan Yeliz Rüzgar, Bütünsel Yaşam Koçu ve Enerji terapistidir. Yurt dışı ve yurt içinde ortağı olduğu koçluk ve danışmanlık ... Devam