İkna edici insanların 5 önemli özelliği

Başkalarını nasıl etkileyeceğinizi bilmiyorsanız hayat gerçekten çok zor olabilir. Girişimci ya da profesyonel olmanız bir şeyi değiştirmiyor. Başarılı olmak için ne istediğinizi başkalarına anlatabilme ve uygulatabilme yeteneğinizin olması gerekiyor. Ne yazık ki, birçok insan inandırıcı ya da ikna edici olmanın sadece belli başlı insanların bir özelliği olduğunu düşünüyor.

İkna edici insanların 5 önemli özelliği
İkna edici olmak, başarının en önemli gerekliliklerinden birisidir

Uplifers olarak, inandırıcı insanların 5 özelliğini sizler için derledik. Bu özelliklere sahip olarak daha ikna edici olabilir ve işinizde başarılı olabilirsiniz.

1. Diğerlerini konuşmaya teşvik edin

Genel düşüncenin aksine, ikna edici olmak için kendi argümanlarınızı en önemli şeymiş gibi göstermek gerekmiyor. Bu yapılan genel hatalardan birisidir. Eğer siz kendi düşünceleriniz üzerinde, açıklayıcı olmadan çok fazla ısrarcı olursanız, karşınızdaki insanlarda bu durum ters etkiye sebep olabilir. Başkalarını ikna etmenin en iyi yolu, onların söyleyeceklerini de dinlemektir.

Başkalarını dinlemenin faydaları

• İnsanların düşüncelerine değer vermeniz, onların size daha fazla açılmasına sebep olabilir. Ayrıca sizin düşüncenizin onlara nasıl bir fayda sağlayacağını da görmüş olursunuz.
• İnsanların sizinle daha fazla konuşması, size daha fazla güvenmelerini sağlar. Başkalarını etkilemek istiyorsanız bu çok önemli bir faktördür.
• Diğer kişinin konuşmasına müsaade etmek, uyum yakalamanın ve ilişki geliştirmenin en iyi yoludur.

Diğer insanları konuşturma yöntemleri

Kapalı uçlu soru: Cep telefonunu seviyor musun?
Açık uçlu soru: Cep telefonunun en çok hangi özelliğini seviyorsun?

Farkı görebiliyor musunuz? Açık uçlu sorular sorarak daha bilgilendirici cevaplar alabilirsiniz. Daha fazla çık uçlu soru, size daha fazla kendi düşüncenizi açıklayabileceğiniz olanağı da verebilir.

2. Diğer insanların kendilerini önemli hissetmelerini sağlayın

Herkes kendisinin önemli olduğunu hissetmek ister. Bu demek oluyor ki, insanların kendilerini önemli hissetmelerini sağlamanız onların size daha fazla güvenebilmesi için en ideal yoldur. Eğer başkalarına ne kadar önemli olduklarını hissettirebilirseniz, onlar da o derece ikna edilmiş olabilirler.
İnsanlara önemli olduklarını hissettirmenin yolları

• Minnettarlık: Sizin düşüncenizin onları takdir ettiğinden emin olun.
• Gerçek ilgi: Karşınızdakine ne kadar gerçek bir ilgi gösterirseniz, o kadar iyi bir geri dönüş alırsınız.
• Değer sağlamak: Karşınızdaki insanın hayatını kolaylaştırıcı bir şeyler yapmaya çalışın.

Bu üç madde son derece kolay ve etkilidir. Bunları uygulayarak çevrenizdeki insanlara onların sizin için ne anlam ifade ettiklerini gösterebilirsiniz. Bu da sizi daha ikna edici bir insan haline getirebilir.

3. İçinizdeki tutkuyu insanlara hissettirin

Tutku önemlidir. Çünkü duygular aldığımız kararları etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Evet, birçok insan kararlarını rasyonel bir şekilde aldıklarına inanıyor olabilir. Ancak insanlar mantıklı hareket etmekten çok, duygusal bir şekilde hareket ediyorlar. İşte bu noktada da tutku devreye giriyor.

Konuştuğunuz kişiye, içinizdeki tutkuyu göstermek, sizi daha ikna edici yapabilir. Fikirlerinizi inançlarınızla harmanlayarak anlatmak, başkalarının size daha fazla inanmasını sağlar. Eğer siz inanmadığınız bir fikri savunursanız, diğerleri buna neden ikna olsun ki?

4. Kendinizi etkili bir şekilde konumlandırın
İkna edici insanların 5 önemli özelliği
İnsanları ikna edebilmek için, kendinizi etkili bir şekilde konumlandırabilirsiniz

Konuşmaya başlama şeklinizin, devamında büyük bir etkisi olacaktır. Eğer başka bir insanı etkilemek istiyorsanız, kendinizi en iyi şekilde konumlandırmalısınız. Siz, en ikna edici konuma, pozisyona geldiğinizde konuşmaya başlamalısınız.
Etkili bir şekilde konumlanma için ne yapabilirsiniz?

• Fayda: Sahip olduğunuz fikirler nasıl bir fayda sağlamayı düşünüyorsunuz?
• Kanıt: Sizin çözümünüzün, böyle bir fayda sağlayacağını nasıl ispat edebilirsiniz?
• Pozitif beklentiler: Beklentileriniz ne kadar gerçekçi?

Düşüncelerinizin nasıl bir fayda sağlayacağını açıklarken, en başta öne süreceğiniz faydayı, olumlu şeyi aklınızda tutmanız gerekiyor. Kanıt, sizin düşüncenizi açıklarken kendinize güven duymanızı sağlamalıdır. Hatta bu istatistiki bir bilgi bile olabilir. Duruma göre, geçmişte sizin fikirlerinizin nasıl faydalar sağladığını örnek olarak da verebilirsiniz. Beklentilerinizin yüksek olmasına özen gösterin Ancak bunların kesinlikle gerçekçi olması gerekiyor.

5. Başkalarına yatırım yapın

Bu durum kendinizi konumlandırmayla eş zamanlı bir şekilde ilerliyor. Kendinizi başkaları için inanılmaz derecede önemli yapmanız gerekiyor. Başkalarına yardım etmek konusunda ne kadar etkili olursanız, onlardan bir şey isteyeceğiniz zaman da işiniz o kadar kolay olur.
Daha değerli olmak için yapılabilecekler

• Uzmanlık alanınızı insanlara tavsiye vermek için kullanın
• Eğer bir yerlerde bağlantılarını varsa kendi düşüncelerinizi hayata geçirmek için bu bağlantıları kullanın
• İhtiyaç duyduğunuzda teşvik etmek yöntemini kullanın. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Teşvik edici, olumlu bir kelime çok güçlü olabilir.

Kaynak:
Addicted2success

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

İş yaşamında saygı ve güven duyulmanızı sağlayacak 7 yol

İkna yeteneğinizi geliştirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış 50 yolu – II

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!