İkigai’nizi bulmaya var mısınız: Japonların mutlululuk formülüyle tanışın

İkigai (ee-key-guy olarak telaffuz edilir) kabaca “her zaman meşgul olmanın mutluluğu” anlamına gelir. Ancak bu, akılsız işler ve aktivitelerle dolu bir program yapmak anlamına gelmiyor elbette. Aksine, sabah kalkmak, daha çok çalışmak ve hayatını bir amaçla renklendirmek istemene neden olur. İşte ikigai’ni oluşturacaklar şeyler tam da bunlar. Héctor García ve Francesc Miralles’in yazdığı Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı kitabında tanımlandığı üzere bir ikigai’ye sahip olmak hayata memnuniyet, mutluluk ve anlam katıyor.

Japonya’da güçlü bir ikigai duygusu, bir insanın tüm hayatı boyunca varlığını sürdürür. Yazarlar, Japonya’daki pek çok insanın asla gerçekten emekli olmadıklarını – bunun için Japonca bir kelime bile olmadığını açıklıyorlar. Yani sağlıkları elverdiği sürece sevdikleri şeyi yapmaya devam ediyorlar. García ve Miralles, Japonların yaşlandıkça hayatlarını daha sonraki yaşamlarında şekillendirenin bir ikigai olduğuna dikkat çekiyorlar. İkigai, onlar için son dakikaya kadar tatmin edici bir yaşam sürmeleri için enerji veren bir kıvılcım görevi görüyor. Yazarlar, “İkigai’miz her birimizin derinliklerinde saklı” diye de ekliyor.

İkigai’ni bul

Bazılarımız için ikigai o kadar açık olabilir ki ikinci kez tahmin etmeye gerek kalmayabilir. Buna bir not aracılığıyla veya telefonun arka planına ayarlanmış bir şekilde bile sahip olabilirsin belki. Belki senin ikigai’n hastalara hemşire olarak yardım ediyor, gelecek nesile bir şeyler öğretiyor veya ebeveyn olarak çocuk yetiştiriyor. Yani bunu ömrünün sonuna kadar tutkuyla yapacağın bir etkinlik veya amaç olarak düşün. Ama seninki hala biraz belirsizse veya birden fazla ikigai’ye sahipsen, tek bir ikigai bulmanın her zaman kolay olmadığını da unutmamalısın.

İkigai’ni bulmak için kendine şu soruları sorabilirsin;

● ︎ Neyi seviyorum?
● ︎ Hangi konuda iyiyim?
● ︎ Dünyanın neye ihtiyacı var?

Bu soruların her birine ne cevap verirsen ver, bu senin ikigai’’ demektir. Tutkunu ve yeteneklerini birleştirebilen, bir gün hayatının eseri haline gelebilecek ve bu dünyada ihtiyaç duyulan bir şey… Hâlâ ikigai’ni bulamamışsan, senin için neyin önemli olduğunu keşfetmenin, bir amaç ve mutlulukla yaşamanın birkaç yolu daha;

Merakını takip et

Bırak içgüdülerin seni ikigai’ne götürecek deniz feneri olsun. Sezgin ve merakın, ikigai’nle bağlantı kurmana yardımcı olacak çok güçlü iç pusulalar. Sevdiğin şeyleri takip ettiğinde ve hoşlanmadığın şeyleri sınırlandırdığında, senin için önemli olanın peşine düşme yolunda adımlar atmış olursun.

Neyi yapmayı sevdiğini not etmeye başla ve kendine şunu sor; “Bundan daha fazlasını yapabilir miyim?” İkigai’ni takip etmenin, çok büyük bir sorumluluk gerektirmediğini de belirtmek istiyorum. Mesela, müziği paylaşmanın anlamını bulursan, yerel bir konser düzenleyebilir ya da bir çalma listesini arkadaşınla paylaşabilirsin. Yani ikigai’ni takip etmenin herkes için geçerli “doğru” bir yolu yok.

İkigai’ni diğer iyi hissettiren alışkanlıklarla dengele

İkigai’ni keşfetmek ve takip etmekle birlikte, uzun vadeli mutluluk başka sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini de beraberinde getirir. Diğer alışkanlıklarından bazıları aktif kalmak, daha çok gülümsemek, doğayla bağlantı kurmak, anı yaşamak ve etrafını iyi arkadaşlarla çevrelemektir. Okinawa sakinlerinin bu noktada “ortak çıkarları olan, birbirlerini kollayan gayri resmi bir grup insan” olarak bir moai’si var mesela. İşler zorlaştığında yakın bir bağ kurabileceğin ve güvenebileceğin bir grup insanla kendi moai’ni oluşturmayı düşünebilirsin.

Bir anlam aradığını yeniden kendine hatırlat

Eksik hissediyorsan ikigai’ni bulma konusunda endişelenme veya strese girme. En önemlisi sevdiğini şeyi yapmak. Unutma ki hayat çözülmesi gereken bir sorun değil. Seni seven insanların çevrende oluşuyla, sevdiğin şeyleri yapabileceğin meşguliyetler bulmayı es geçme.

Açıkça tanımlanmış bir ikigai’ye sahip olmak, hayatına memnuniyet, mutluluk ve anlam getirir.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vizyon panosu hazırlarken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam