İçinizdeki sese kulak vermeden önce: Ya bilinçaltınız sizin dostunuz değilse?

Hayatınızın yolunda gitmeyen bir alanını düşünün. Bu herhangi bir şey olabilir… Mesela sağlıklı beslenmek istediğiniz halde her seferinde kendinizi abur cubur yerken buluyor ya da uzun süredir hayatınıza birini almak istiyor ama bunda başarılı olamıyor olabilirsiniz. Ya da sevmediğiniz bir özelliğinizi düşünün… Kılı kırk yaran biri misiniz? İçine kapanık ya da fazla konuşan? Belki, zor beğenen ya da pişman olacağını bile bile bazı davranışlarından vazgeçemeyen biri de olabilirsiniz…

Peki, aslında hiç istemediğiniz halde sizi bunları yapmaya zorlayan ya da hayatınızda değişmesini istediğiniz alanların aynı şekilde devam etmesine neden olan şey ne? Bir yaşam koçu grubu olan Handel Group’un kurucusu Beth Weissenberger, tüm bunları yaptıran şeyin bilinçaltımız olduğunu söylüyor. Evet, hayatımızda istemediğimiz halde gerçekleşen şeylerin tek nedeni, bizim bilinçaltımız ve iç sesimiz. Bu ise başlı başına bir avantaj çünkü kendi iç sesimizi ve bilinçaltımızı değiştirmek bizim elimizde.

İlginizi çekebilir: Bilinçaltımızda yer alan duygular günlük yaşantımızdaki davranışlarımızı nasıl etkiliyor?

Bilinçaltımıza bağlı olarak iç sesimizin bize negatif şeyler söyleme ihtimali çok daha yüksek.

Weissenberger, Psikiyatrist David R. Hawkins tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmanın, iç sesimizin yüzde 60’ının negatif yönde olduğu sonucunu ortaya koyduğunu belirtiyor. Weissenberger’a göre iç sesimizi 3 farklı karaktere ayırabiliriz. Bunlar tavuk, çocuk ve hava durumu sunucusu.

Tavuk

Tavuk olan iç sesimiz bizi yüzleşmelerden ve karşılaşmalardan alıkoyan bir ses. Hepimizin hoşuna gitmeyen bir durum olduğunda karşı tarafla bunu konuşup konuşmamayı düşündüğümüz anlar olmuştur. İşte böyle anlarda bize konuşmamamızı söyleyen ve bunun için ‘karşı tarafı üzmek istememek’ gibi aslında yersiz olan bahaneler üreten tarafımız, içimizdeki tavuğun sesi.

Çocuk

Sabah uyandığınızı düşünün. Yapmanız gerekenin yataktan kalkıp duruma göre spor, duş, iş için hazırlanma vs. olduğunu biliyorsunuz. Ancak bir tarafınız da size yatakta kalıp uyumaya devam etmenizi söylüyor olabilir. Ya da yapmanız gereken herhangi bir iş için bahaneler üretiyor ve bunları sürekli erteliyor olabilirsiniz. Bu durumda iç sesinizin çocuk tarafını dinliyorsunuz demektir.

Hava durumu sunucusu

Weissenberger’a göre, hava durumu sunucusu, keşfedilmesi en zor iç ses karakteri. Çünkü bu karakterin ürettiği bahaneler diğerlerinden daha doğru görünebilir. Özelliği ise, tıpkı havanın nasıl olduğunu etkileyemeyeceğiniz gerçeği gibi, size genellikle sizin dışınızda gerçekleşen durumları sebep göstererek yapabileceğiniz bir şey olmadığını düşündürmesidir. Eğer bir şeyler ters gidiyor ve siz hep başkalarını ya da kendi elinizde olmayan durumları suçluyorsanız içinizdeki hava durumu sunucusunu dinliyor olabilirsiniz.

Hayatınızı bu üç karakterden biri yönetiyor olabilir 

Weissenberger, bu üç karakterin de sizin tarafınızda olmadığını ve sizin yararınıza çalışmadığını söylüyor. Hayatınızın ters giden o alanını şu an bu üç karakterden biri ya da hepsi yönetiyor olabilir. Ancak dinlemeniz gereken tavuk, çocuk ya da hava durumu sunucusu değil. Dinlemeniz gereken kendi istekleriniz, değerleriniz ve hayalleriniz. Şimdi artık düşmanlarınızı daha iyi tanıdığınız için onlarla başa çıkabilmeniz de çok daha kolay.

İlginizi çekebilir: Kritik iç sesimizi susturmanın ve potansiyelimizin farkına varmanın yolları

Beth Weissenberger’ın içinizdeki tavuk, çocuk ve hava durumu sunucusunu yenebilmeniz için neler yapmanız gerektiğini anlatan videosunu aşağıda bulabilirsiniz:

Videoyu izlemek için tıklayın.

 

İlginizi çekebilir: Ses diyaloğu: Kafamızdaki sesleri tanımak

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!