İçinizde nedensiz bir özlem duygusu mu var: Özlemek nedir, kimi, neden özleriz?

Geçmişe, çocuğuna, sevgiline, eşine, annene, babana, kardeşine, teyzene, arkadaşlarına, evine, tatillere, kedine, köpeğine, hatta geleceğe özlem duyabilirsin. Özlem duymak, özlemek, kelime anlamı olarak ne demek diye araştırdığımda TDK tarafından “Bir kimseyi veya bir şeyi görmeyi, kavuşmayı istemek, göreceği gelmek” anlamı karşıma çıktı.

Gerçekten özlem duymak ne demek? Neye ve neden özlem duyarız? Belki de özlem duyulan şey, kişi, olay her ne ise onu arzuluyoruz, yani yürekten istiyoruzdur.

Kariyerinizde planladığınız yerdesiniz, ihtiyacınızdan bile fazla kazancınız, sağlıklı çocuklarınız, sevgilinizle veya eşinizle aktif bir yaşamınız var. Tüm bunlara rağmen kendinizi tam hissedemiyorsunuz. Bir şeyler var arzuladığınız ve onlara özlem duyuyorsunuz. Çalışmaktan tatile gidemiyorsunuz, dinlenemiyorsunuz, hafta sonları bile kendinizi telefonunuzdan ayıramıyor, iş maillerinin peşinden koşturuyorsunuz. Çocuğunuz yüzme dersinden tenis dersine koştururken akşam gelecek davetliler için alışveriş yapmaya yöneliyor, aynı zamanda hafta başı sunumu olacak projenin içeriklerini düzenlemeye çalışıyorsunuz. Belki de sizi tam yapacak olan huzur olabilir; yani özlemini duyduğunuz şey huzurlu olmak olabilir. Ya da geçmişe özleminiz var. Bekarlık günlerinizi, kimsenin peşinden koşturmadan kendinizle ilgilendiğiniz günlere özlem duyuyor olabilirsiniz.

Kendinizi tam hissedemediğiniz zamanlar bir şeylere, birilerine, bir yerlere özlem duyuyor olabilirsiniz. Ve unutmayın, yalnız değilsiniz. Hepimizin içinde bir yerlerde özlem hissi var. Bu sadece kişilere değil, yaşamlarımıza, geçmişimize, hatta kendimize yönelik bile olabiliyor.

Yogada Shiva ve Shakti olarak adlandırılan Tanrı ve Tanrıça var. Shiva farkındalığı (erkek), Shakti ise enerji akışını (kadın) temsil eder. Çevremizle olan ilişkilerimizde Shiva alan açabilme ve daha derindekini anlama arzusunu, Shakti ise sevgiyi kalpte tutabilme, enerji akışını ve akışkanlığı sağlar. Her ikisi de birbirini destekler. Kadim bilgiler, yaşamı metaforik olarak Shiva ve Shakti’nin aşk dansı olarak nitelendirir. Onlar kavuşunca tam olursun, onlar ayrılınca eksik hissedersin.

Shiva farkındalık için engeller yaratır; seni zorlar, hatta tedirgin eder. O zorlama ve sıkışıklık halinde Shakti yardıma gelir ve akışa bırakman için seni destekler ve işte o zaman arzu duyduğun her ne ise karşına çıkıverir. Kendini akışa bırakman yeterlidir. Aştığın her engel aslında farkındalığını açmak, alan yaratmak ve aydınlanman içindir.

İhtiyacımız olanın farkına varmamız için Shiva bizi dürter, Shakti de her şeyin tam zamanında olacağına dair güven vererek akışa teslim olabilmemize yardımcı olur. Ve onlar kavuşur, biz de tam oluruz.

İlginizi çekebilir: Yalnızca telefonunuzun değil, ruhunuzun da boş alana ihtiyacı var: Kendine zaman ayırmak

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam