Huysuzlanmaktan vazgeçme nedenleri ve sızlanmadan yapılacaklar listesi

Her yeni gün, en iyi halimize dönüşebilmemiz için bize verilen bir şans. İnişli çıkışlı hayatımızda yenilik ve kişisel evrim, aslında bizden sadece bir düşünce kadar uzakta duruyor. Bir düşüncenin bin değişim etkisi yapabilmesinden hareketle, huysuzluk ve şikayet temelli düşüncelerinizden kurtulabilmeniz için birkaç ipucunu sizler için derledik.

Tek değişken, hak ettiğimizi düşündüğümüzü ve olacağına inandığımızı yaşamamız olabilir. Öyleyse herhangi bir durumu şikayet ve huysuzlukla karşılarsak, bu durumun bize huysuzlukla cevap vereceğinden emin olabiliriz. O halde bununla savaşmak yerine, durumu kabullenmek ve iyileştirmeye çalışmak çok daha mantıklı görünüyor diyebiliriz.

Huysuzlanmak gibi “rahatlatıcı” bir eylemden neden vazgeçmeli?

Şikayet etmek, eskiye takılıp kalmak ve egonun beklentilerini yüzeye çıkarmaktır. Düşünün, hiç şikayet etmeyen ve huysuzlanmayan biri olsaydınız, nasıl biri olurdunuz? İlişkileriniz nasıl etkilenirdi?
Şikayet ve huysuzluk temelli yorumları bırakmak, madde ve durumların özüne inmemizi kolaylaştırıyor. İçimizdeki huysuz çocuk taleplerini sıralamayı bıraktığında, her şeye daha geniş ölçekten bakabilmeye başlıyoruz.

huysuz 1

Şikayet etmeyi bırakmanın analitik düşünceye etkileri

Huysuzluğu bırakmak, elbette eleştirel düşünceden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Tam tersine, eleştirel düşünceyi yerli yerine oturtuyor. Çünkü, durumu olduğu gibi görebilmemizi ve objektif bir şekilde sorunu çözmeye odaklı yaklaşabilmemizi sağlıyor.

Yorum yapmak, hangi noktada şikayete ve huysuzluğa dönüşür?

Örneğin; eğer bir durum hakkında üzgün olduğunuzu dile getirirseniz, bu şikayet değil bir yorumdur. Ancak aynı durum hakkında birini ya da durumu suçlarsanız, bu şikayete dönüşür. Şartlar hakkında kimseyi suçlamayarak ve durumu izleyerek huysuz hayatınızı geride bırakmanın ilk adımını atabilirsiniz.

“Doğru zaman beklemek” ne kadar doğru?

Başlamak için “iyi bir zaman” yoktur, ancak her an “doğru zaman” olabilir. Kendi doğru zamanınızı yaratmak içinse, aşağıdaki önerilerimizden yararlanabilirsiniz:

huysuz 2

• Yakın çevrenize şikayet diyetinizden bahsederek kendinize bir motivasyon kaynağı yaratın.

• Destek takımınızı oluşturmayı deneyin. En yakınlarınızı da bu diyete dahil edin. Sizin pozitifliğiniz, onları da etkileyecek ve size katılmak isteyeceklerdir.

• Düşüncelerinizi gözlemleyin. Şikayet ederken nasıl davrandığınızla, şimdiki halinizi karşılaştırın.

• Şikayet ve huysuzlukla kişisel düşünceleriniz arasındaki farkı keşfedin. “Bu yemeği beğenmedim.” gibi bir yorumu, durumla duygusal bir bağ kurmadan yapabileceğinizi farkedin.

• Duygularınızın şoför koltuğuna siz oturun. Şikayet etmek sizi kurban durumuna sokar ve seçeneğiniz olmadığı illüzyonunu yaratır. Durumu kabullenerek neler yapabileceğinize odaklanın. Başkalarını değiştirmeye çalışmak yerine, kendinizle yapabileceklerinizi ilk seçenek haline getirin.

Yedi günde yeni bir siz

Yedi gün boyunca yukarıdakileri yapabileceğinize dair kendinize söz verin. Eğer kendinizi şikayet ederken bulursanız, sayaç yeniden başlasın. Bu süre içinde, kendinizle ilgili keşfetmediğiniz noktalara ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz!

Kaynak

Elephant Journal

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!