Histamin baş ağrısıyla mücadele etmenin yolları

Histamin baş ağrısının insanın günlük yaşantısını nasıl değiştirdiğini ve yaşam kalitesini nasıl düşürdüğünü ancak yaşayan bilir. Bu ağrıyla mücadele etmenizi sağlayacak bazı yöntemler var. Uplifers olarak biz de histamin baş ağrısı sorununuzu çözebilecek önerileri bir araya getirdik:

Histamin baş ağrısı nedir?

Histamin baş ağrısı, kronik baş ağrıları arasında en zorlayıcı olanıdır. Adını, bu dertten muzdarip olanların zaman zaman geçirdiği ataklar veya ağrı kümelerinden alır. Dünyada sadece 1.000 kişiden 1’inde görülen histamin baş ağrısı, kronik baş ağrılarının en az bilineni.

İlgili yazı: Kronik ağrı çeken çocukların ailelerine yardımcı olacak önerileri

Histamin baş ağrısının belirtileri ve semptomları nelerdir?

Histamin baş ağrısının birincil semptomu dayanılmaz ağrı hissidir.

– Bu ağrı keskin, bıçak saplanması gibi veya yanma hissi gibi olabilir.
– Genellikle tek bir gözün etrafında kümelenir. Bazen haftalarca veya aylarca süren bu durum, gün içinde birkaç defa ataklar şeklinde seyreder ve bu atakların süresi 15 dakikadan birkaç saate kadar uzar.
– Bazen ağrının kendisine ait bir zamanlaması oluşur ve günün aynı saati veya yılın aynı zamanlarında kendini gösterir.
– Histamin dönemlerinin ardından rahatlama dönemi gelir, bu dönemde ağrı görülmez ve süresi aylar hatta yıllar olabilir.

Histamin baş ağrısıyla mücadele etmenin yolları
Histamin baş ağrısı, kronik baş ağrıları arasında en nadir rastlanan türlerden biridir.

Histamin baş ağrısının ağrı dışında başka semptomları da vardır. Ağlama, kızarıklık, göz çevresinde şişkinlik, göz kapağı düşüklüğü ve burun tıkanıklığı bu semptomlardan başlıcaları arasında yer alır. Terleme, deride döküntü ve huzursuzluk da semptomlar arasında gösterilebilir.

İlgili yazı: Mutfağınızdaki malzemelerle ağrılardan kurtulmak mümkün

Histamin baş ağrısının migrenden farkı nedir?

İnsanlar zaman zaman histamin bağ ağrısıyla migreni birbirine karıştırır. Histamin bağ ağrısıyla migren arasındaki farklar şöyle özetlenebilir:

– Histamin baş ağrısı, kronik baş ağrıları arasında en nadir rastlanan türlerden biridir.
– Histamin baş ağrısından muzdarip olanların birçoğunda, ağrının işareti olan bir belirti görülmez. Migrenle birlikte ortaya çıkan ışığa hassasiyet veya mide bulantısı, histamin baş ağrısı vakalarında görülmez.
Migrenle baş edenler uzanıp dinlenirken, bu duruş şekli histamin baş ağrısını daha da kötüleştirir.

Histamin baş ağrısına neden olan şeyler nelerdir?

Histamin baş ağrısının nedeni tam olarak bilinememekle birlikte, uzmanlar histamin baş ağrısı atakları sırasında yüzün yan tarafında ve göz çevresinde bulunan üçlü sinirlerin aktif hale geldiklerini ve aşırı hassas olduklarını söylüyor. Ayrıca birçok araştırmacı bu aktif hale gelmenin altında yatan sebebin, hipotalamustaki bazı anormallikler olduğunu düşünüyor. Öyle ki ağrı atakları bu sorunun 24 saatlik ritmle ilgili olabileceğini gösteriyor.

Histamin baş ağrısıyla mücadele etmenin yolları
Migrenle baş edenler uzanıp dinlenirken, bu duruş şekli histamin baş ağrısını daha da kötüleştirir.

Histamin baş ağrılarının doğal döngüsü nedeniyle birçok kişi maalesef bu ağrıların alerjilerle ilişkili olduğuna inanıyor. Oysa yapılan çalışmalar, arada hiçbir bağ olmadığını gösteriyor.

İlgili yazı: Meditasyon: Kronik ağrılarınızda kullanabileceğiniz en iyi doğal ilaç

Kimler histamin baş ağrısı riski altında?

Aslında histamin baş ağrısı herkeste görülebiliyor fakat bazı risk faktörleri bunun görülme ihtimalini artırabiliyor. Histamin baş ağrısının görülme olasılığını artıran risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

– Yaş: 20-50 yaş arasındaki kişilerde histamin baş ağrısı daha fazla görülürken bu ağrı genellikle 30 yaştan önce başlıyor.
– Cinsiyet: Histamin baş ağrısı erkeklerde, kadınlara oranla daha sık görülüyor.
– Genetik geçmiş: Doktorlar histamin baş ağrısının altında genetik özelliklerin yatabileceğini düşünüyor.
– Yaşam şekli: Alkol ve sigara tüketimi histamin baş ağrısı riskini artırabiliyor.

Histamin baş ağrısına yakalanmamak için neler yapılabilir?

Maalesef histamin baş ağrısında iyileşme mümkün değil. İyi haber ise, günümüzde histamin baş ağrısıyla baş etme yöntemleri eskiye göre daha gelişmiş durumda. Histamin baş ağrısının tedavisi için şu yöntemlere başvurulabilir:

– Ağızdan alınan ilaçlar
– Burun spreyleri
– Çeşitli ilaç enjeksiyonları
– Üçlü sinirlere baskı yapmak

Histamin baş ağrısıyla mücadelede alternatif yöntemler neler?

Birçok kişi, histamin baş ağrısıyla mücadele etmek için alternatif tedavi yöntemlerini öğrenmek istiyor. Maalesef bu konuda yapılan çalışmalar çok kısıtlı. Yine de bazı öneriler mevcut. Örneğin Asya menşeili bir şarap olan ‘kudzu’nun histamin baş ağrısı semptomlarını iyileştirmede işe yaradığı düşünülüyor. Ayrıca yeterli uyku, iyi beslenme ve yeterli su tüketiminden oluşan dengeli bir hayat tarzı benimsemek de histamin baş ağrısıyla mücadelede işe yarayabilir.

Kaynak:
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!