Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Görünen o ki geçtiğimiz yıl, kelimenin tam manasıyla “süper gıdalar”ın yılı oldu. Kinoa, chia tohumu, amaranth, goji berry derken pek çok yeni besini yavaş yavaş sağlıklı beslenme rutinlerimize dahil ettik. İşte bu süper gıdaların içinde öyle bir tanesi var ki, hem yenmesi son serece faydalı olan kıymetli bir yağ; hem harika bir aromaterapik yardımcı, hem de mükemmel bir kişisel bakım ürünü olabilecek kadar zengin içeriklere sahip. Elbette bahsettiğimiz bu besin Hindistan cevizi yağından başka bir şey değil! Uplifers olarak bu yazımızda, tropik bir mucize olan Hindistan cevizi yağının faydalarını detaylı olarak ele alıyoruz:

Hindistan cevizi yağının faydaları nereden geliyor?

Hindistan cevizi yağı, özellikle Güney Doğu Asya ülkelerinde tereyağı gibi hayvansal yağların bir numaralı alternatifi olarak kullanılıyor. Bunun sebebi ise Hindistan cevizi yağının içerdiği laurik asit ve miristik asit isimli doymuş yağ asitlerinin, karaciğerde hızla parçalanarak hızla enerjiye dönüştürülmesidir. Yani Hindistan cevizi yağı, diğer doymuş yağların aksine vücutta yağ olarak depolanma eğilminde değildir. Orta zincirli yağ asitleri (MCT) olarak adlandırılan bu yağ asitleri, vücutta kolayca sindirildiği için bağırsak ve mideyi de yormaz.

Hindistan cevizi yağını hem yiyebilir hem de haricen uygulayabilirsiniz
Hindistan cevizi yağını hem yiyebilir hem de haricen uygulayabilirsiniz

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

24 santigrat derecede katılaşan Hindistan cevizi yağını mutfağınızda pişirme yağı olarak kullanabileceğiniz gibi, cilt ve saçlarınıza da uygulayabiliyorsunuz. İşte Hindistan cevizi yağının faydaları ve kullanım alanları:

Kalp ve damar sağlığını destekler

Hindistan cevizi yağını, mutfağınızda kullandığınız diğer doymuş yağların yerine pişirme yağı olarak kullanmak, doğrudan iyi kolesterolünüzü (HDL) yükseltirken kötü kolesterol seviyenizi (LDL) düşürür. Kanınızda artan HDL seviyesi sizi kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi kardiyolojik kökenli hastalıklardan korur.

Kilo vermeye yardımcıdır

Yapılan bir araştırmaya göre, 4 aylık bir diyet programı boyunca zeytinyağı yerine Hindistan cevizi yağı tüketen katılımcıların, zeytinyağı tüketenlere göre daha fazla kilo kaybettiği raporlanmıştır. Aynı miktarda kalori alan ve yaklaşık aynı düzeyde aktivite gerçekleştiren bu 2 gruptan Hindistan cevizi yağı tüketen gruptakilerin metabolizma ve yağ yakım hızlarının önemli ölçüde arttığı belirtiliyor.

Spor performansını artırır

Hindistan cevizi yağının kimyasal bileşimi sayesinde vücutta depolanmadan hızla enerjiye dönüşmesi, bu yağı aynı zamanda harika bir sporcu besini haline getirir. Antrenmanlardan yarım saat önce tüketeceğiniz bir miktar Hindistan cevizi yağı, yorulma eşiğinizi yükseltecektir.

Spor öncesi hızlı bir enerji kaynağı arıyorsanız Hindistan cevizi tam aradığınız şey olabilir!
Spor öncesi hızlı bir enerji kaynağı arıyorsanız Hindistan cevizi tam aradığınız şey olabilir!
Sinir sistemini korur ve Alzheimer’la savaşır

2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ketojenik beslenen (minimum karbonhidrat & bol nitelikli yağ tüketmeye odaklı beslenme biçimi) kişilerdeki beyinde gerçekleşen enerji üretiminin çok daha yoğun ve sürekli olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum da, özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer ve demans gibi nörolojik rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı oluyor. Çin tıbbına göreyse Hindistan cevizi yağı, beyin zarının en önemli koruyucularından biri.

Enfeksiyonlara karşı koruyucudur

Hindistan cevizi yağının içeriğinde bulunan 12 karbonlu yağ asidi lauric asit ve bu yağ sindirildiğinde ortaya çıkan monolaurin, pek çok bakteri ve virüse karşı etkilidir. Hindistan cevizi yağı Asya’da, özellikle fungi (mantar) gibi patojenlerin tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Cilt yaşlanmasının önüne geçer

Hindistan cevizi yağının yoğun ve kremsi yapısı, cilde temas eden ultraviyole ışınlarının yaklaşık %30’unu bloke edecek kadar güçlüdür. Bu mucizevi yağın güneş koruyucu etkisinin yanında yoğun bir nemlendirme ve elastikiyet artırıcı etkisi de var. Pek çok anti-aging ürününün içeriğinde de kullanılan Hindistan cevizi yağı, bilinen en doğal nemlendirici ve kırışık önleyici kremlerden biri.

Hindistan cevizi yağı cilde sürüldüğünde anti-aging etkili bir kremden farksızdır
Hindistan cevizi yağı cilde sürüldüğünde anti-aging etkili bir kremden farksızdır
Yıpranmış saçları onarır

Tıpkı cildi koruyup nemlendirdiği gibi saçlara sürüldüğünde de benzer etkiler yaratan Hindistan cevizi yağını, haftada 1 defa olmak üzere saçlarınıza maske olarak uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi, özellikle boya, fön, maşa gibi işlemlerle yıpranmış ve keratin yapısı bozulmuş saçları inanılmaz bir hızla onarır.

Hindistan cevizi yağı mükemmel bir saç bakım ürünüdür
Hindistan cevizi yağı mükemmel bir saç bakım ürünüdür

 

Kaynaklar:

medicalnewstoday.com

prevention.com

authoritynutrition.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz kişisel bakım ürünleri

Daha sağlıklı olmanızı sağlayacak ürünler ve kullanım alanları

Sağlıklı bir yaşam için metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacak öneriler

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!