Sağlıklı bir yaşam için metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacak öneriler

Sağlıklı bir hayatın vazgeçilmezlerinden birisi, metabolizmanızın vücudunuz için ne kadar önemli olduğunu bilmektir. Metabolizma besinleri vücudunuz için enerjiye çeviren mekanizmanın adıdır ve kilo alıp vermeleriniz doğrudan metabolizmanızla, yani sağlığınızla alakalı olabilir.

Bazı insanlar mükemmel bir metabolizma ile dünyaya gelirler. Yani hiçbir şey yapmasalar bile, başka insanlardan daha fazla kalori yakabilirler. Ancak bu her zaman gerçekleşmeyebilir.

Yaşlandıkça metabolizma hızınız doğal olarak düşebilir. 20 yaşından sonra metabolizmanın hızı düzenli olarak düşmeye başlar. Metabolizmanızın eski hızında olmayacağı için, daha fazla enerjiniz olması adına birtakım şeyler yapabilirsiniz. Mesela; spor yaparak ekstra enerji harcayabilirsiniz. Bunun dışında yapılabilecek olan şey ise, metabolizma hızını artıracak besinleri tüketmek olabilir. Bu besinlerden ve maddelerden bazılarını sizler için derledik:

1. Protein

Sağlıklı bir yaşam için metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacak öneriler
Tavuk protein zengini yiyeceklerden birisidir

Vücut geliştiricilerin proteini tercih etmelerinin tabii ki bir sebebi var: Protein kasların gelişimine yardımcı olduğu için, sağlıklı bir vücudun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Proteinin en çok bulunduğu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz: Balık, tavuk, hindi, yumurta, yağsız kırmızı et.

2. Termojenik yiyecekler ve içecekler

Sağlıklı bir yaşam için metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacak öneriler
Çay gibi vücut ısısını artıracak içecekler, metabolizma hızınızı da artırabilir

Vucut ısısını yükselten maddeler, metabolizmanızın da hızlanmasına sebep olabilir. Örneğin; kafein, çay, acı baharatlar gibi yiyecek ve içecekler, vücuttaki ısıyı artıracağı için, metabolizma hızını da artırır.

3. Tarçın

Tarçın, şekerin direk kana karışması ve enerji üretimi için kullanılmasını sağlayacağı için metabolizma hızınızda artışa sebep olabilir. Buna karşın bazı araştırmalar çok fazla tarçın tüketiminin bazı toksik etkiler bırakabileceğini de söylüyor. Dolayısıyla tarçın tüketirken dikkatli olabilirsiniz.

4. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, özellikle kilosu olanlar için tavsiye edilmekle beraber, uzmanlara göre metabolizmaya olan etkisi çok fazla ikna edici değil. Bu bilginin de akılda tutulmasında fayda olabilir.

Kaynak:
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!